Co szukasz?
Zobacz także

Składanie serwetek, czyli sztuka dekorowania stołu

Długo planowane spotkanie, a może ważna kolacja, podczas której zamierzmy podzielić się dobrymi wiadomościami? Obiad w gronie najbliższych, świąteczne ucztowanie czy też romantyczne rendez-vous? Aby podkreślić nastrój chwili, zadbajmy o szczegóły i zwróćmy uwagę na detale. Zaplanujmy piękną oprawę stołu, przemyślmy kolory, światło, dekoracje. I koniecznie przypomnijmy sobie, jak składać serwetki!

Rano kawa na wynos, potem szybki obiad na mieście, wieczorem zaś raczej skromna kolacja. Skąd my to znamy, prawda? Czasami warto się zatrzymać, choć na chwilę, i zaplanować popołudnie z rodziną lub wręcz zorganizować rodzinną uroczystość. Szukajmy pretekstów, aby porozpieszczać siebie i bliskich! Czy istnieje na to lepsze miejsce niż stół w jadalni?

serwetka na stole

Dekoracja stołu w klimacie

Od czego zacząć? Oczywiście największą podpowiedzią służy nam sama okazja spotkania przy stole. Świąteczny obiad w zimowych kolorach, romantyczna kolacja, której nastrój podkreślą dekoracje w odcieniu wina czy może eleganckie spotkanie w otoczeniu złotych detali? Pomyślmy o konkretnym motywie przewodnim wieczoru, tematyce, która podyktuje również dekoracyjny kierunek. Zadecydujmy o kolorze obrusu, zastawy (jeśli mamy kilka kompletów do wyboru) oraz dekoracjach nakrycia. Doskonałym rozwiązaniem jest obrus oraz zastawa w bieli – pozwoli nam zaakcentować detale.

Jak składać serwetki? Propozycje wzorów

Miejmy na uwadze, że nawet jeśli mamy ograniczone fundusze, możemy stworzyć piękną dekorację stołu. Wystarczy, że opanujemy sztukę składania serwetek. Co więcej, sprawdzą się tu nie tylko serwetki materiałowe, ale również papierowe.

Sprawdź ofertę: Serwetki >>

Przede wszystkim zastanówmy się, które ze wzorów zdadzą egzamin oraz perfekcyjnie wpiszą się w charakter spotkania. Możemy też wypróbować którąś z uniwersalnych metod. Od czego zacząć? Jeśli origami i prace manualne to zupełnie nie nasza bajka, wystarczy, że serwetkę zwiążemy w gustowny rulon i ozdobimy ją specjalną obrączką lub przewiążemy sznureczkiem w kolorze nawiązującym do pozostałych dekoracji.

Sprawdzonym rozwiązaniem jest również kieszonka z serwetki, w którą możemy wsunąć sztućce oraz mniejszą serwetkę do ust (rozwiąże to nasze dylematy związane z rozmieszczeniem sztućców względem talerzy). Doskonale znanymi nam wzorami są ponadto elegancki stożek, żagiel lub wachlarz. Korona, lilia, piramida, kwiat lotosu, motyl – istnieją całe dziesiątki sposobów na niebanalne ułożenie serwetek. Świetnym pomysłem są również dekoracje świąteczne z serwetek papierowych, które pomogą nam w pokreśleniu wyjątkowej okazji. Do wyboru mamy m.in. wzór gwiazdy betlejemskiej, choinki oraz wielkanocnego zajączka.

Wspólny posiłek jest rytuałem, który należy celebrować. Pamiętajmy, że równie ważną rolę, co smakowite dania, odgrywają przemyślane dekoracje. Zastanówmy się zatem, jak składać serwetki, aby stworzyć piękną oprawę stołu i podkreślić wyjątkowość chwili.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze