Co szukasz?
Zobacz także

5 najlepszych metamorfoz mebli – ranking redakcji Homebook.pl

Meble, podobnie jak ubrania, przeżywają swoją złotą erę, aby później zostać wymienione na nowsze modele wpisujące się w aktualne trendy. Oczywiście zdarza się, że niektóre z nich zgodnie z modowym cyklem powracają do łask, jednak nie każdy mebel ma podobne szczęście. Miłośnicy pięknych wnętrz, nauczeni doświadczeniem, cenią jednak nawet niemodne sprzęty i dając upust swojej kreatywności, z chęcią obdarowują je drugim życiem. Renowacja mebli pozwala przecież na szybką i niedrogą metamorfozę, która będzie cieszyć oko przez kolejne lata, a nawet i dekady. Zobacz najbardziej spektakularne metamorfozy mebli według redakcji Homebook.pl!

metamorfoza stołu z krzesłami

1. Taboret w stylu ludowym jako designerskie siedzisko

Dawniej niemodny, zniszczony taboret o całkowicie zdezelowanym siedzisku. Obecnie prawdziwa perełka ciesząca oko starannym wykończeniem. Niewielki mebel został odmieniony dzięki oszlifowaniu drewnianej podstawy. Brązowa farba została dokładnie usunięta, dzięki czemu na wierzch wyjrzał autentyczny, efektowny rysunek drewna. Oprócz tego designer zdecydował się na zupełną metamorfozę siedziska, które zostało wypełnione wysoką gąbką i precyzyjnie wykończone różnobarwnym materiałem. I choć sama podstawa taboretu ma kształt nawiązujący do stylu ludowego, jej folklorystyczny charakter został przełamany dzięki kolorowym, geometrycznym wzorom widniejącym na obiciu. Całość prezentuje się niezwykle świeżo i niebanalnie. Teraz mebel może z powodzeniem służyć jako kuchenne siedzisko, stołek w przedpokoju lub – jeśli położyć na nim drewnianą tacę – improwizowany stolik pomocniczy.

metamorfoza taboretu w stylu ludowym

2. Drewniane szafki nocne w wersji metalicznej

Niektórzy są zdania, że jedyną słuszną odsłoną mebli jest ta, w której oko cieszy widoczny rysunek drewna. Niestety nie zawsze klasyczna, drewniana wersja pasuje do całościowej aranżacji wnętrza. Zdarza się bowiem, że w przestrzeniach minimalistycznych czy glamour tego rodzaju elementy nie prezentują się dobrze. Tak też było w przypadku odnowionej sypialni, w której wcześniej obok łóżka stały dwie drewniane szafki nocne.

metamorfozy mebli - metamorfoza szafki nocnej

Właścicielka przy pomocy nowoczesnej metalicznej farby o srebrnym odcieniu postanowiła całkowicie odmienić charakter niewielkich mebli. Oprócz tego wymieniła również uchwyty – z drewnianych na bardziej dekoracyjne, imitujące główki kwiatów. Warto również zwrócić uwagę na dno szuflad. Aby dodać odnowionym szafkom bigla, ich wnętrze zostało dodatkowo pomalowane. Otwierając zatem szuflady, natychmiast można dostrzec urokliwe, niebieskie kwiaty. To projekt nie tylko oryginalny, ale i niezwykle stylowy oraz pokazujący, że mebel o nieco przebrzmiałej stylistyce, może nas jeszcze zaskoczyć!

3. Postarzana komoda z przetarciami

Coraz więcej osób marzy o tym, aby otaczać się meblami niepowtarzalnymi i z charakterem. Takie też właśnie są antyki. Co jednak zrobić, jeśli dysponujemy stosunkowo nowym meblem, który po drobnej zmianie mógłby udawać leciwy okaz z historią? Podpowiadamy: możemy go sprytnie postarzyć! Takie rozmyślne dodanie meblowi lat potrafi całkowicie odmienić jego look i sprawić, że stanie się naczelną gwiazdą we wnętrzu. Nie inaczej stało się z prezentowaną komodą. Wystarczyło, że klasyczny, drewniany model komody został pomalowany niebieską farbą o intensywnym odcieniu i opatrzony efektownymi przetarciami. Dzięki temu całość nabrała zupełnie nowego, designerskiego wyrazu. Teraz komoda swobodnie odnajdzie się w aranżacji z rysem industrialnym bądź vintage i, co najważniejsze, pozostanie absolutnym unikatem!

postarzona komoda po metamorfozie
Tu sprawdzisz, jaką farbę do mebli najlepiej wybrać >>

4. Drewniane biurko jako romantyczna toaletka

Czasem wiekowy mebel, choć niespecjalnie zniszczony, nie sprawia wrażenia efektownego. Wówczas można z łatwością dodać mu bigla przy pomocy farb przeznaczonych do drewna oraz kilku designerskich szczegółów. Przed metamorfozą drewniane biurko nie zachwycało wysmakowaną stylistyką. Nic zatem dziwnego, że jego właścicielka postanowiła uraczyć je szybkim i jednocześnie szykownym tuningiem!

drewniane biurko przed metamorfozą

Jako że biurko miało trafić do pokoju dziewczęcego, zostało pomalowane na biało-różowo. Oprócz tego wymianie uległy również uchwyty mebla – na miejscu tych tradycyjnych pojawiły się dekoracyjne gałki w kształcie kwiatów. Ciekawym elementem są również szuflady, w których zamieszkał identyczny motyw, jaki można dostrzec na ściennej tapecie. Tego typu wykończenie stało się urokliwym smaczkiem, który wprowadził do wnętrza harmonijny rys.

5. Odmieniony komplet jadalniany

Nowoczesne krzesła Ci się opatrzyły? Prosty stół jadalniany wydaje się zbyt nudną propozycją? Jeśli tak, pokuś się o radykalne zmiany! Poniższy przykład wyraźnie pokazuje, że przy odrobinie zaangażowania można odczarować najbardziej banalny komplet mebli. W tym przypadku nie tylko przemalowano drewniane ramy krzeseł i wymieniono ich siedziska. Oprócz tego na meblach znalazły się ozdobne sztukaterie, które żywo nawiązują do wiekowych modeli w stylu secesyjnym. Prosty stół z kolei stracił klasyczną, nieciekawą podstawę, która zamieniła się na efektowne, rozmyślnie postarzone, toczone nogi.

metamorfoza mebli w jadalni

Nie jest tajemnicą, że wśród współczesnych aranżacji można spotkać niezwykłe okazy, które z brzydkich kaczątek zamieniły się w prawdziwe, designerskie perełki. Czasem wystarczy bowiem kreatywny pomysł, wysokojakościowe preparaty i odrobina pracy, aby błyskawicznie przeprowadzić meblową metamorfozę z prawdziwego zdarzenia!

Tu dowiesz się więcej o renowacji mebli drewnianych >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Meble
Zobacz więcej artykułów w kategorii Meble
Komentarze