Czego szukasz?
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Po czym poznać chorujące kwiaty?

Piękne, zielone lub kwitnące rośliny są niezastąpioną ozdobą każdego mieszkania i domu. Niekiedy jednak zaczynają chorować i zamiast zdobić zaczynają szpecić. Na szczęście w takiej sytuacji pojawiają się objawy, na które możemy szybko zareagować i pomóc odzyskać roślinom blask.

Wielokrotnie zdarza się tak, że pięknie kwitnąca roślina zaczyna usychać, na liściach pojawiają się plamki, a kwiaty odpadają lub więdną. Bardzo często zmiany te wynikają z nieprawidłowej pielęgnacji, która prowadzi do utraty odporności i zaatakowaniu rośliny przez szkodniki, grzyby czy wirusy. Dlatego tak ważne jest systematyczne podlewanie w częstotliwości odpowiadającej danemu gatunkowi, aby nie przesuszyć ani zbyt mocno nawodnić korzenie. Warto zadbać także o odpowiedni kontakt ze światłem słonecznym oraz powietrzem.

Jakie choroby atakują kwiaty doniczkowe?

Wyeliminować choroby może tylko wnikliwa obserwacja, rozpoznanie i rozpoczęcie zwalczania danej dolegliwości. Niekiedy wystarczy zmiana w sposobie pielęgnacji, a innym razem użycie specjalistycznych preparatów. Warto znać najczęstsze choroby roślin, ich objawy oraz przyczyny.

Alternarioza

Objawia się owalnymi, ciemnobrązowymi plamami z obwódką. Choroba atakuje głównie kwiaty osłabione, przebywające w niewłaściwych warunkach. Najczęściej atakuje dizygotekę, fatsjobluszcz, paprocie, pelargonie, gwiazdę betlejemską, szeflerę. W celu zwalczenia alternariozy należy usuwać chore liście i opryskiwać specjalistycznymi preparatami.

Fuzarioza naczyniowa

Główny oznaki to zahamowany wzrost, żółknące i brązowiejące liście. Dzieje się tak z powodu zbyt obfitego podlewania, kiedy woda długo stoi w doniczce. Atakuje m.in. asparagusy, cyklameny perskie, noliny wygięte, bromelie, chryzantemy. Chore miejsca usuwać, a pozostałe podlewać specjalnym preparatem.

Mączniak prawdziwy

Kiedy zaobserwujemy mączysty, biały nalot na liściach, który z czasem ciemnieje będzie to prawdopodobnie mączniak. Jest to choroba grzybowa i sprzyja jej ciepłe i wilgotne powietrze. Atakuje takie rośliny jak: azalie, begonie, chryzantemy, gerbery, hortensje, róże, cyklameny. Należy izolować zarażone kwiaty i spryskiwać preparatami z siarką lub lecytyną.

Plamistość liści

Okrągłe, brązowe plamy z ciemniejszą obwódką prowadzące do obumierania liści mogą wskazywać na plamistość. Atakuje ona rośliny osłabione, uprawiane w niewłaściwych warunkach. Możemy zauważyć ją na arali, azali, bluszczu, fikusie, paproci czy palmie. W takiej sytuacji nie zraszamy roślin, chore liście usuwamy, a pozostałe spryskujemy odpowiednim preparatem.

Sadzak

Choroba objawia się ciemnym grzybnym nalotem na powierzchni liści. Przypomina on sadzę, można go łatwo usunąć. Grzyby rozwijają się najczęściej na wydzielinach szkodników z grupy czerwców i atakują cytryny, fuksje, gerbery, kawę arabską. Liście ścieramy wilgotną szmatką oraz stosujemy preparat leczniczy.

Pamiętajmy, że choroby najczęściej atakują rośliny słabe, uprawiane w nieprawidłowych warunkach, podlewane zbyt obficie lub niewystarczająco dużo. Wraz z zakupem kwiatów warto najpierw zapoznać się ze sposobem ich pielęgnacji, co pozwoli ograniczyć ich chorowanie.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności