Wrzosy w domu: jak dbać o wrzosy w doniczce?

Wrzosy przez swoją porę kwitnienia kojarzone są ze smutkiem, nostalgią i zadumą. Liliowe pola wrzosowe w literaturze i kulturze wyrażały tęsknotę i dumanie nad własnym losem. „Ze mną można tylko pójść na wrzosowisko i zapomnieć wszystko” – pisał Edward Stachura, którego słowa rozsławiło Stare Dobre Małżeństwo w ich najsłynniejszej balladzie o nieszczęśliwej miłości. Wrzos jest oznaką chylącego się ku końcowi lata oraz zwiastunem nadchodzącej jesieni. Intensywna, śliwkowa barwa kwiatów zdobi łąki i pola, które najpiękniej prezentują się o poranku, przykryte lekką mgłą i oświetlone przez budzące się słońce. Naszą domową namiastką tego krajobrazu może być pojedynczy kwiat wrzosu ustawiony na parapecie w doniczce, którego widok będzie przenosił nas do bajkowych polan w kolorze lila. Jak pielęgnować wrzosy w domu, aby służyły nam jak najdłużej? Oto nasz przewodnik z poradami.

pielęgnacja wrzosów

Kwiat wrzosu – gdzie i kiedy kwitną wrzosy?

Wrzosy to popularne rośliny, które można spotkać na większości obszarów Europy Północnej i Zachodniej, choć kwitną również w Azji i niektórych częściach Ameryki Północnej. Wrzos jest ważnym elementem naszej rodzimej kultury, czego dowodem może być nawiązanie do tego kwiatu w nazwie dziewiątego miesiąca kalendarzowego, czyli września. Kojarzone z polskim krajobrazem wrzosy są także narodowym symbolem Szkocji, odgrywającym ważną rolę w przeróżnych legendach i mitach o celtyckim rodowodzie.

Okres kwitnienia wrzosów rozpoczyna się już w lipcu i trwa do późnego listopada. Wrzesień jest natomiast czasem, kiedy kwiaty są już w pełni rozwinięte i nasycone intensywną barwą fioletu. Wrzosy odznaczają się delikatnymi i drobnymi kwiatami o łuskowatym kształcie, które razem tworzą miłe w dotyku kwiatostany. Choć wrzosy kojarzymy wyłącznie ze śliwkowym kolorem, to należy pamiętać, że kwitną również na żółto, różowo czy biało. W szczególności pożądane są białe wrzosy, sprzyjające szczęściu i zakochanym, będąc nieodłącznym elementem ślubnych dekoracji i wianków.

Wrzosy oprócz swojej funkcji dekoracyjnej znajdują również zastosowanie w medycynie naturalnej. Ekstrakty z wrzosu stosuje się w m.in. w ziołolecznictwie w postaci herbat, maści czy miodów. Suszone kwiaty wrzosu to także składnik upiększających i relaksujących kąpieli, ale i element dekoracji wykorzystywany we florystyce.

wrzosy w doniczce uprawa w domu

Wrzos w doniczce – subtelna dekoracja wnętrza

Wrzosy są chętnie kupowanymi przez nas kwiatami, które umieszczamy na parapetach, stole czy mniejszych stolikach. Postawiony w mieszkaniu wrzos może być naszą formą pożegnania się z kolorowym latem oraz rodzajem zaproszenia do wnętrza jesieni, czyli czasu wyciszenia, kontemplacji i nostalgii. Wrzos, aby służył nam jak najdłużej i był w nienagannej formie, musi być odpowiednio pielęgnowany. Jak dbać o wrzosy w doniczce? Jakie są najczęstsze błędy w pielęgnacji? Co zrobić, aby wrzosy nie usychały?

wrzos w doniczce

Wrzos doniczkowy – pielęgnacja

Pielęgnacja doniczkowych wrzosów rozpoczyna się już na etapie przygotowania prawidłowego podłoża. Z tego względu przez zakupem wrzosów w kwiaciarni lub markecie dobrze jest zapytać o rodzaj ziemi, do której roślina została włożona. Wrzosy lubią wilgotne i żyzne podłoże o stosunkowo kwaśnym odczynie (pH ok. 5). W sklepach są gotowe mieszanki ziemi dedykowane uprawie wrzosów, w skład której wchodzi ziemia ogrodowa oraz mech torfowy z dodatkiem kompostu.

Istotna jest również doniczka, w której została umieszczona roślina. Osłonka powinna mieć na dnie specjalne otwory umożliwiające prawidłowy odpływ wody z ziemi. Stojący w przemoczonej ziemi wrzos szybko zacznie gnić.

Równie ważne w pielęgnacji wrzosu jest dobre stanowisko w pomieszczeniu. Roślina lubi słońce, dlatego dobrze jest postawić ją w nasłonecznionej części pokoju. Wrzos natomiast należy chronić przed zimnymi i silnymi przeciągami, dlatego rozważmy umieszczanie rośliny na parapecie, jeśli często otwieramy okna lub są one nieszczelne.

Wrzos odwdzięczy się długim okresem kwitnienia, jeśli będziemy go dobrze nawadniać. W przypadku tych roślin niemożliwe jest podanie optymalnej częstotliwości podlewania, ponieważ roślina lubi wilgotne podłoże, ale źle znosi przelanie. To, jak podlewać wrzosy w doniczce, zależy wobec tego od stopnia nawodnienia ziemi w doniczce. Kierujmy się wobec tego jedną zasadą – podlewamy wrzosy wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi (2-3 cm) jest całkowicie wysuszona. Wodę wlewamy bezpośrednio do podłoża, uważając, by krople nie osiadały na liściach i kwiatach, ponieważ mogą sprzyjać rozwojowi pleśni i grzybów. Wrzos powinien sam zasygnalizować, czy ustalona przez nas częstotliwość nawadniania jest dla niego korzystna. Wysuszone liście i kwiaty to znak, że roślina ma za mało wody. Oklapnięta i umierająca to sygnał, że gniją korzenie w wyniku przelania.

Wrzosów w doniczkach raczej nie powinno się nawozić, jeśli jednak zależy nam na najdłuższym okresie kwitnienia i ciągłym wzroście rośliny, możemy zaaplikować sklepową odżywkę do wrzosów i rododendronów, stosując się do zaleceń producenta na opakowaniu.

Ważną czynnością w domowej uprawie wrzosów jest systematyczne przycinanie. Ususzone i obumarłe części kwiatów należy od razu odciąć, aby nie obciążały rośliny i nie hamowały jej dalszego wzrostu. Przycinane wrzosy mogą wypuścić nowe kwiaty i przedłużać tym samym okres kwitnienia.

wrzosy doniczkowe
>> Uprawa roślin – zobacz wszystkie produkty <<

Wrzosy w doniczce – zimowanie

Wrzosy mogą z powodzeniem przezimować i zakwitnąć w kolejnym sezonie. W tym celu należy je przesadzić do większej doniczki, którą dodatkowo trzeba zabezpieczyć przed silnym mrozem (może to być styropian lub specjalna gąbka czy tektura do osłony donic). Wrzosy wystawiamy na balkon i zostawiamy je tam na zimę.

wrzosy podlewanie

Delikatne kwiaty wrzosów stanowią doskonałą dekorację wnętrza. I w miejskiej przestrzeni możemy stworzyć swoją namiastkę natury – postawiona doniczka będzie przenosić nas do aksamitnych pól i wzgórz wrzosowych nasyconych głęboką, fioletową barwą jesieni. Nie wierzmy w ludowe przesądy i zabobony, które głoszą, że przyniesiony do domu wrzos sprowadza nieszczęście na domowników. A przecież ta wdzięczna roślina zasługuje na dobre imię. Niech będzie symbolem jesieni wypełnionej ciepłymi, nasyconymi barwami, przez które przebijają się delikatne nuty nostalgii i melancholii.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów