Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Ceropegia woodii (Lampion chiński) – wszystko o domowej uprawie

Ceropegia to roślina wyjątkowa, stopniowo podbijająca serca miłośników kwiatów na całym świecie. Jest sukulentem, ale liściastym. Składa się ze smukłych pędów porosłych delikatnymi listkami w kształcie serc, a jej pastelowe kwiaty przypominają niewielkie rurki. Należy do roślin łapiących owady, ale nie trawi ich, a jedynie zanurza w pyłku i wypuszcza, tak, aby owad przeniósł pyłek na inny kwiat, powodując zapylenie.

Choć na rynku ogrodniczym można znaleźć kilka jej gatunków, największą popularnością cieszy się ceropegia wooda. Ze względu na wygląd liści w języku angielskim doczekała się poetyckich określeń – bywa nazywana Chińskim Lampionem, Chińskim Łańcuchem, Naszyjnikiem lub Sznurem Serc, a także Pnącym Różańcem. Jak na sukulenta przystało, jest rośliną łatwą w uprawie i nie wymagającą szczególnej pielęgnacji. Wystarczy spełnić jedynie kilka warunków, by cieszyć się bujną kurtyną utworzoną przez tę wspaniale krzewiącą się roślinę.

kwiat doniczkowy z liśćmi w kształcie serca

Ceropegia – charakterystyka

W warunkach naturalnych ceropegię można znaleźć w Afryce, Australii oraz w południowej Azji. Jej łodygi mają postać długich, giętkich pędów, w zależności od gatunku wzniesionych lub płożących. Liście rośliny są drobne i delikatne, czasem pojawiają się jedynie w postaci szczątkowej, a czasem są zupełnie nieobecne. Najciekawszą częścią ceropegii niewątpliwie są jej kwiaty – składają się z korony o pięciu płatkach, zrośniętej w ażurowy kształt przypominający parasol, klatkę lub antenę. Korona przechodzi w wąską rurkę, zakończoną bańką osłaniającą słupki i pręciki. Kolory kwiatów są zwykle jasne, pastelowe – bladoróżowe, kremowe czy zielonkawe. Często pojawiają się kwiaty dwukolorowe, a u niektórych gatunków cętkowane. Kwiaty ceropegii należą do pułapkowych – wlatujący do nich owad zostaje uwięziony przez znajdujące się w środku włoski, które wiedną wypuszczając go dopiero wtedy, gdy pokryje się pyłkiem. Wraz z wiekiem ceropegia może wykształcić tzw. kaudeks, czyli specjalną zdrewniałą strefę między pędem a korzeniem, przeznaczoną do magazynowania wody. Z kolei korzenie i łodygi mają tendencję do wytwarzania niewielkich szarych bulw, mających zdolność szybkiego ukorzeniania się.

ceropegia woodii w wiszącej doniczce

Ceropegia – popularne gatunki

Choć ceropegia wooda należy do najczęściej spotykanych, spośród innych gatunków tego sukulenta warto jeszcze wymienić Ceropegię sandersonii, potocznie zwaną kwiatem-parasolem, kwiatem-spadochronem lub kwiatem-fontanną. Te kreatywne nazwy pochodzą oczywiście od nietypowych biało-zielonych kwiatów rośliny – są one małymi cienkimi rurkami, zakończonymi dużymi, częściowo zrośniętymi płatkami, tworzącymi rodzaj baldachimu. Dość popularną odmianą jest także ceropegia stapeliowata (Ceropegia stapeliformis), zwana wężową, której kwiaty zakończone są efektownymi biało-purpurowymi różkami. Za bardzo ciekawą odmianę uchodzi również Ceropegia armandii, której liście są bardzo wątłe, za to kwiaty odznaczają się imponującą żółtozieloną koroną złożoną z cienkich płatków. Ceropegia aristolochioides cechuje się zaś kwiatami koralowymi lub pokrytymi purpurowo-białymi cętkami.

Ceropegia woodii – odmiany

Ceropegia wooda (Ceropegia woodii) nazwę zawdzięcza swojemu odkrywcy, angielskiemu botanikowi Johnowi Medley Woodowi. Roślina może osiągnąć maksymalnie 10 centymetrów wysokości, zaś jej splątane pędy mogą wyrosnąć na 2-4 metry. Z tego powodu najczęściej uprawia się ją w wiszących doniczkach – nitkowate łodygi najlepiej wyglądają zwisając w powietrzu. Listki posiadają sercowaty kształt, są mięsiste, osadzone na krótkich ogonkach – od spodu mają różowawe zabarwienie, z wierzchu są zaś srebrnozielone i pokryte ciemnymi plamkami. Kwiaty tego gatunku mają postać bladoróżowej rurki zakończone zrośniętymi ze sobą purpurowymi, włochatymi płatkami. Najczęściej spotykane odmiany to ceropegia woodii “Silver Glory” charakteryzująca się niemal jednolitymi, srebrzystymi liśćmi, oraz ceropegia woodii “Variegata”, której jasnozielone liście posiadają różowe krawędzie i intensywnie różowy spód.

Ceropegia woodii – uprawa

Jak na sukulenta przystało, ceropegia woodii uwielbia jasne, słoneczne stanowiska, choć latem należy chronić ją przed ostrym, bezpośrednim słońcem. Nieodpowiednie ilości światła spowodują zmiany w wyglądzie rośliny – gdy będzie go zbyt mało, liście zblakną, stracą charakterystyczne cętki przyjmując jasnozielony kolor, pędy zaczną się nieestetycznie wydłużać, nie pojawią się kwiaty. Przy nadmiernym nasłonecznieniu ceropegia wooda ulegnie poparzeniu, jej liście zaczerwienią się, a następnie zbrązowieją i zaczną opadać. Idealna temperatura dla ceropegii latem wynosi 23-27 stopni Celsjusza, zimą zaś 10-12 stopni. Roślina nie toleruje przeciągów i wymaga raczej suchego powietrza.

Gleba do uprawy ceropegii powinna być żyzna, przepuszczalna, doskonale zdrenażowana, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Najlepiej w równych proporcjach zmieszać ziemię kompostową, ziemię torfową oraz piasek z domieszką pyłu glinianego. Można również wypróbować nieco inną mieszankę i połączyć dobrej jakości ziemię uniwersalną z dużą ilością piasku i drobnego żwiru. Ostatecznie można również zastosować gotowe mieszanki ziemi do kaktusów i sukulentów. Ceropegię najlepiej sadzić w dużych, płaskich i płytkich donicach, sypiąc na dno solidną warstwę drenażu.

Ceropegia wooda rozkwita latem lub późną jesienią. W środowisku naturalnym, owocem rośliny jest mała torebka wypełniona nasionami, jednak w warunkach domowych do zapylenia rośliny dochodzi bardzo rzadko. Jeśli ma zapewnione korzystne warunki, ceropegia woodii ma zwyczaj silnie się rozkrzewiać, tworząc imponującą kaskadę liściastych pędów – bez przeszkód można je przycinać i wykorzystywać do tworzenia nowych sadzonek.

Ceropegia woodii – pielęgnacja

Ceropegia nie należy do roślin przesadnie wymagających, tak więc opieka nad nią nie powinna nastręczać wielu trudności. Dość ważne jest regularne podlewanie, choć nie może być ono zbyt obfite, bo wówczas korzenie rośliny zaczną gnić. Ceropegię nawadniamy więc dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce przeschnie – mniej więcej co 7-10 dni, przy użyciu miękkiej, przefiltrowanej wody. Roślinę zawsze sadzimy w donicy z otworami w dnie, a wodę z podstawki systematycznie usuwamy. Zdecydowanie lepiej jest roślinę przesuszyć (w końcu ma ona zdolność do magazynowania wody) niż przemoczyć. Jednak długotrwała susza również może doprowadzić do uszkodzenia korzeni, które najpierw się skurczą, a przy pierwszym podlaniu zaczną gnić. Zimą podlewanie silnie ograniczamy, za to co kilka dni zraszamy liście rośliny. Od czasu do czasu ceropegia wooda powinna zostać zasilona – najlepiej przy użyciu nawozu do pelargonii. Połowę zalecanej dawki podajemy roślinie co 2-3 tygodnie. W zimie nawożenie również powinno zostać zatrzymane.

Ponieważ pędy ceropegii są długie i cienkie, a liście niewielkie i drobne, w jednym pojemniku należy sadzić po kilka okazów. Ich witki mogą się wówczas splątać, ale cała kompozycja będzie wyglądała na gęstą i bujną, zwłaszcza, gdy pędy podrosną i zaczną się przewieszać przez doniczkę. Pędy rośliny można również skierować na drewniane podpórki w kształcie kratek lub na pałąki, dzięki którym stworzą one liściaste girlandy.

Ceropegia woodii – rozmnażanie

Jeśli chcemy naszą ceropegię rozmnożyć, najbardziej odpowiednią do tego porą będzie wiosna. Najszybszym sposobem na pozyskanie kolejnej sadzonki, jest skorzystanie z wypuszczanych przez roślinę bulwek. Bulwy ceropegii woodii ogólnie rzecz biorąc pomagają roślinie w przetrwaniu – magazynują wodę, a gdy pędy sadzonki zostaną w jakiś sposób zniszczone, bulwa posiada możliwość szybkiego wypuszczenia korzeni. W celu domowego rozmnożenia odcinamy pęd razem z bulwką i umieszczamy go w nowej donicy, zagłębiając do ⅔ wysokości bulwy.

Możliwe jest również ukorzenianie ceropegii woodii z tzw. odkładu, czyli pędu nie oddzielonego od rośliny. Gałązkę należy zanurzyć w ziemi i lekko ją przysypać, a gdy pojawią się korzonki odciąć od reszty ceropegii i umieścić w nowej doniczce. Pęd można też ukorzenić w wodzie – w tym celu odcinamy wierzchołek gałązki rośliny z trzema parami liści i wkładamy go do napełnionej szklanki lub słoika. Korzenie powinny pojawić się po 4 tygodniach, a wówczas należy przenieść sadzonkę do doniczki. Niestety, może się zdarzyć, że gałązka zgnije, nim pojawią się na niej korzonki.

Ostatnim sposobem na rozmnażanie ceropegii woodii jest wysiew z nasion. Możemy je zakupić lub jeśli będziemy mieli szczęście i domowa roślin ulegnie zapyleniu, skorzystać z własnoręcznie wyhodowanych. Gdy siewki wykiełkują, przenosimy je do donicy, umieszczając minimum pięć w jednym pojemniku.


Inne artykuły w tej kategorii

Ogród w słoiku – pielęgnacja. Jak podlewać i dbać o las w szkle?

Ogród w słoiku – pielęgnacja. Jak podlewać i dbać o las w szkle?

Anginka (pelargonia pachnąca) – pielęgnacja  i uprawa w domu

Anginka (pelargonia pachnąca) – pielęgnacja i uprawa w domu

Sponsorowane Wrotycz pospolity – właściwości i zastosowanie w ogrodzie

Wrotycz pospolity – właściwości i zastosowanie w ogrodzie

Choroby storczyków – jak rozpoznać?

Choroby storczyków – jak rozpoznać?

Kwiaty do salonu – 15 roślin, które sprawdzą się w salonie

Kwiaty do salonu – 15 roślin, które sprawdzą się w salonie

Bluszcz w domu – wszystko o pielęgnacji bluszczu doniczkowego

Bluszcz w domu – wszystko o pielęgnacji bluszczu doniczkowego

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.