Końcówka zimowej wyprzedaży do -74% ⏰
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Jesienna aranżacja z wrzosami w roli głównej. Jak dbać o wrzosy i pielęgnować je w domu

Jesień to czas, kiedy wrzosy zaczynają wieść prym w najmodniejszych kwiatowych aranżacjach! Subtelne, urokliwe i przywodzące na myśl krajobrazy rodem z „Wichrowych wzgórz” dumnie ozdabiają ogrodowe rabaty, tarasy lub balkony. Czy warto jednak zapraszać wrzosy do domu? A jeśli tak, to w jaki sposób je pielęgnować, aby cieszyły oczy domowników jak najdłużej? Sprawdzone sposoby znajdziesz w poniższym artykule.

<h2 id="wrzosy-jaka-gleba">Wrzosy - jaka gleba?</h2>
<p>Wrzosy to kwiaty, które uwielbiają świeże powietrze. Z tego też względu w domowych warunkach wytrzymują na ogół od kilkunastu dni do kilku tygodni. Aby zachowały jak najlepszą kondycję, należy przede wszystkim pamiętać o zapewnieniu im właściwego podłoża. Wrzosy uwielbiają <strong>gleby żyzne, kwaśne i dobrze przepuszczalne</strong>, których PH waha się pomiędzy 3,5. a 5,0 PH. Kwiaty z pewnością polubią zatem miks ziemi torfowej, ogrodowej i pisaku, natomiast fatalnie zniosą glebę wapienną.</p>

Wrzosy - jaka gleba?

Wrzosy to kwiaty, które uwielbiają świeże powietrze. Z tego też względu w domowych warunkach wytrzymują na ogół od kilkunastu dni do kilku tygodni. Aby zachowały jak najlepszą kondycję, należy przede wszystkim pamiętać o zapewnieniu im właściwego podłoża. Wrzosy uwielbiają gleby żyzne, kwaśne i dobrze przepuszczalne, których PH waha się pomiędzy 3,5. a 5,0 PH. Kwiaty z pewnością polubią zatem miks ziemi torfowej, ogrodowej i pisaku, natomiast fatalnie zniosą glebę wapienną.

Warto pamiętać, że wrzosy mają niewielki system korzeniowy, na którym znajduje się bardzo mała liczba włośników odpowiedzialnych za pobieranie składników mineralnych i wody. To właśnie jeden z aspektów, które powodują, że wrzosy są bardzo podatne na przesuszenie.

<h2 id="jak-podlewać-wrzosy">Jak podlewać wrzosy?</h2>
<p>Jako, że wrzosy nie lubią suszy, trzeba pamiętać o ich <strong>regularnym podlewaniu</strong>. Jednocześnie nie wolno przesadzić z nadmiarem wody - po podlaniu dobrze jest odczekać 5-10 minut i odlać zalegającą na podstawce wodę. Roślinę najlepiej podlewać miękką, odstaną wodą w temperaturze pokojowej. Niektórzy dolewają do niej kilka kropel cytryny. Oprócz tego warto pamiętać, aby podlewając kwiat nie zraszać jego liści i kwiatów - oczywiście w miarę możliwości.</p>

Jak podlewać wrzosy?

Jako, że wrzosy nie lubią suszy, trzeba pamiętać o ich regularnym podlewaniu. Jednocześnie nie wolno przesadzić z nadmiarem wody - po podlaniu dobrze jest odczekać 5-10 minut i odlać zalegającą na podstawce wodę. Roślinę najlepiej podlewać miękką, odstaną wodą w temperaturze pokojowej. Niektórzy dolewają do niej kilka kropel cytryny. Oprócz tego warto pamiętać, aby podlewając kwiat nie zraszać jego liści i kwiatów - oczywiście w miarę możliwości.

Gdzie i jak sadzić wrzosy?

Wrzosy najlepiej będą czuły się w doniczkach lub skrzynkach. Taki pojemnik może być płytki, ze względu na słabe ukorzenienie roślin. Warto jednak, aby jego średnica liczyła sobie nie mniej niż 12-15 centymetrów. Na dnie pojemnika, przed wsypaniem gleby warto umieścić tzw. warstwę drenażową, która będzie chronić wrzosy przed nadmiarem wody. Pamiętaj, że kolory wrzosów można ze sobą miksować, dzięki czemu udaje się uzyskać barwne i efektowne kompozycje kwiatowe.

Polska jesień to przede wszystkim wrzosy w różnych odcieniach – fioletowym, różowym, białym. Najpiękniej wyglądają w wiklinowych koszach lub kamiennych donicach. Takie jesienne dekoracje to nie tylko domena romantycznych wnętrz. Cieszyć oko będą również w przestrzeniach minimalistycznych czy industrialnych.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności