Najpiękniej pachnące rośliny do domu

Naturalnego zapachu świeżych kwiatów nie zastąpią żadne świece czy kadzidełka. W domu delikatny aromat rozwijających się pączków tworzy niezwykły klimat i sprawia, że w pomieszczeniach przebywa się z przyjemnością. Jakie pachnące rośliny najlepiej sprawdzą się w domowych wnętrzach?

Przed zakupem kwiatów o wonnych właściwościach warto rozplanować, gdzie zostaną umieszczone. Wybierajmy rośliny o małej ilości rozwiniętych pączków, dzięki czemu ich kulminacyjny moment przypadnie dopiero kiedy pojawią się w naszym domu. Aby przedłużyć żywotność kwiatów, a zarazem zapachu możemy zastosować kilka trików. Przede wszystkim ustawmy rośliny w bardzo jasnych miejscach, ale nie w bezpośrednim słońcu. Kwiaty trzeba regularnie podlewać, nawozić preparatem przeznaczonym dla roślin kwitnących oraz zapewnić wilgoć i odrobinę niższą temperaturę w nocy (np. poprzez uchylenie okna). Pamiętajmy też, że niektóre gatunki wydzielają intensywny zapach dopiero wieczorem, zrezygnujmy z nich zatem w sypialni lub w niedużym wnętrzu lub koniecznie otwórzmy okno, aby od silnego zapachu nie rozbolała nas głowa.

pachnące rośliny w salonie

Jakie kwiaty doniczkowe pachną najpiękniej?

Eucharis to roślina cebulowa, która nawet 2-3 razy w roku może tworzyć po kilka dużych, białych, gwieździstych kwiatów. Po kwitnieniu wymaga jednak krótkiego odpoczynku w temp. 16-18°C i w niemal suchej ziemi. Inaczej zwana lilią amazońską rozprzestrzenia w pomieszczeniu cudowny zapach.

Hoja występuje w kilku odmianach, ale wszystkie charakteryzują małe kwiatuszki o landrynkowym lub goździkowym zapachu. Podlewamy ją dopiero wtedy, gdy ziemia lekko przeschnie. Nie wymagają ciągłej ekspozycji na światło, długo mogą rosnąć bez przesadzania. Po przycięciu nie rozgałęziają się, ale fragmenty ich pędów możemy uprawiać ponownie w wilgotnym torfie.

>> Zobacz doniczki i osłonki <<

Jaśmin, którego kwiaty pachną tak jak u ogrodowego jaśminowca. W doniczkach uprawia się dwa gatunki o półtoracentymetrowych różowych lub białych kwiatach. Najlepiej rosną w lekko wilgotnej, żyznej ziemi. Podczas wzrostu wymagają obfitego zasilania co tydzień. Po wiosennym kwitnieniu należy je krótko przyciąć.

Stefanotisto to pnącze kwitnące od maja lub czerwca do września. Jego ozdobą są białe, rurkowate kwiaty, intensywnie pachnące. Wydzielają one aromat przypominający zapach konwalii. Wymaga stale lekko wilgotnego podłoża. Wodę do podlewania warto zakwaszać kroplą kwasku cytryny.

Gardenia – wystarczą 2-3 jej kwiaty, aby pokój wypełnił się słodką wonią. Jej kwiaty pachną bardzo intensywnie, wydzielając woń podobną do jaśminu. Kwitnie o różnych porach roku. Niestety, jest wrażliwa i wymagająca jeśli chodzi o uprawę.

Rośliny kwitnące są zdecydowanie trudniejsze w utrzymaniu, szczególnie jeśli chcemy, aby ich pączki rozwijały się co sezon. Jednak relaksujący zapach wart jest poświęcenia i włożonej pracy w ich pielęgnację. Pamiętajmy tylko, aby w jednym pomieszczeniu zastosować jeden rodzaj pachnącej rośliny, aby wonie się nie wymieszały i powstał mocny, nieznośny oraz zbyt intensywny zapach.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze
wybieram Hoję
  • Dodano 3 lata temu
Rtfe
  • Dodano 3 lata temu

Zobacz więcej produktów