Rośliny w mieszkaniu: gdzie ustawić rośliny w mieszkaniu?

Jeszcze do niedawna głównym miejscem uprawy roślin był parapet i choć wciąż to najpopularniejsza lokalizacja to coraz częściej staramy się znaleźć dla nich mniej oczywiste stanowisko. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę wymagania danego gatunku.

Rośliny do prawidłowego rozwoju potrzebują dwóch głównych czynników: światła i wilgoci. To dzięki słońcu rosną, choć nie wszystkie potrzebują promieni słonecznych w takim samym stopniu. Dlatego wybierając kwiaty i ich miejsce w mieszkaniu przede wszystkim kierujmy się ich zapotrzebowaniem na światło. Druga kwestia to wielkość roślin – dopasujmy ją do wnętrza, aby zbyt duże kwiaty nie przytłoczyły małego pokoju, a te niewielkie nie zginęły w przestronnym salonie.

skandynawska sypialnia z tapetą w szarą kratę

Gdzie ustawiać duże rośliny?

W pokoju dziennym doskonale wyglądać będą okazałe rośliny w efektownych donicach. Pojedynczy, ale okazały kwiat podkreśli przestronne wnętrze i przyciągnie uwagę. Rośliny o bujny ulistnieniu warto zaprezentować na jasnym, gładkim tle, natomiast formy o jasnych lub pstrych liściach lepiej wyglądać będą na ciemnym tle. Duże rośliny powinny stać na podłodze w donicy dobranej kształtem i kolorem do zarówno do wnętrza, jak i jej pokroju. W takiej aranżacji najlepiej sprawdzą się następujące gatunki: fikus sprężysty (Ficus elastica), fikus beniamina, Monstera deliciosa, Ficus lyrata, dracena obrzeżona, palmy: koralowa, kencja i inne.

beton na ścianie telewizyjnej w salonie

Jak wyeksponować małe rośliny we wnętrzu?

Jeśli mamy mniejsze wnętrze, jak sypialnia czy kuchnia warto adekwatnie zastosować mniejsze gabarytowo rośliny. Możemy je postawić na meblach: stole, komodzie czy kwietniku. Parapety nieosłonięte firanką, które da się zacienić roletą w południowych godzinach, też są dobrym miejscem do ekspozycji małych roślin, np. w kilku doniczkach. Pamiętajmy, że pomimo nie zajmują zbyt dużej powierzchni nie możemy wcisnąć ich w kąt lub na zaciemnioną półkę. Małe rośliny mogą tworzyć ciekawe kompozycje, ustawione razem na efektownej paterze czy w oryginalnych doniczkach. Idealnie sprawdzą się tutaj takie gatunki jak: drzewko szczęścia, zielistka Sternberga czy pnący scindapsus.

czarno biała kuchnia z małym stolikiem

Ciemno czy jasno – preferencje roślin

Wbrew pozorom nie wszystkie rośliny uwielbiają ciepło słonecznego parapetu. Możemy ustawiać na nim jedynie rośliny światłolubne i te dobrze znoszące suszę, czyli większość gatunków kaktusów, wilczomlecze, aloesy, grubosze, agawy i żyworódki. Pozostałe kwiaty mogą stać w każdym miejscu pomieszczenia, o ile mają stały dostęp do światła. Jeśli chcemy uprawiać rośliny w miejscach zacienionych, bez okien, jak np. łazienka wybierzmy te, które przetrwają w takich warunkach, czyli m.in.: zielistka, paproć, palma, skrzydłokwiat, bluszcz oraz zamiokulkas zamiolistny. Jednak nadal potrzebują one dostępu do światła, ponieważ rośliny, które będą rosły bez dostępu do światła słonecznego po prostu nie istnieją.

industrialna kuchnia z okapem wyspowym

Sekretem efektownej galerii roślin w domu jest głównie ich umiejscowienie oraz pielęgnacja. Jeśli umieścimy je w odpowiednich miejscach, zapewniając prawidłowy dostęp do światła oraz wilgoć odwdzięczą się pięknymi kwiatami oraz systematycznym wzrostem.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów