🎄 Święta w Twoim domu - odkryj świąteczny niezbędnik!
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Rośliny we wnętrzu. Przegląd inspiracji

Babilońskie Wiszące Ogrody Semiramidy zaliczano do siedmiu cudów świata starożytnego, zieleniec Claude'a Moneta był jedną z jego ulubionych malarskich inspiracji, a romantyczne zakątki okalające mury Wersalu pozostają do dziś najwspanialszym przykładem francuskiej architektury ogrodowej.

Ludzie od wieków wykazywali nieodpartą potrzebę obcowania z przyrodą. We współczesnym świecie, niestety, rzadko mamy na to czas. Warto zatem wyczarować pod własnym dachem nawet niewielki skrawek zieleni. Dorodne rośliny doniczkowe i aromatyczne zioła będą nie tylko ciekawym uzupełnieniem aranżacji, ale wpłyną kojąco na samopoczucie domowników.

Kaktusowe wariacje dla zapominalskich

Marzysz o ciekawych roślinnych kompozycjach, ale nie chcesz poświęcać im zbyt wiele uwagi? Postaw na kaktusy! Te niezwykłe rośliny pochodzą z terenów pustynnych i półpustynnych, dzięki czemu nie wymagają częstego podlewania. Aby uzyskać ciekawą kompozycję, można posadzić kilka gatunków kaktusów w jednej doniczce. Ważne, aby były to rodzaje charakteryzujące się niewielkimi rozmiarami, takie jak np. kwitnąca na różowo lub żółto Coryphantha czy efektowna Eyriesa. Większe odmiany, takie jak osiągający nawet do 1 metra średnicy, Echinocactus grusonii, lepiej sadzić w osobnych gazonach. Aby kaktusy prezentowały się jeszcze efektowniej, warto umieścić je w transparentnym pojemniku i podsypać niewielkimi otoczakami lub żwirkiem.

Malownicza wspinaczka

Fikusy, cissusy, filodendrony, scindapsusy, bluszcze... Oto prawdziwi wirtuozi podniebnej wspinaczki! Ich pnącza rosną bardzo szybko, lubią półcień i są niezwykle odporne na choroby. Tylko Ty będziesz decydować o tym, jak je poprowadzić. Kwiatom można zafundować bambusowe drabinki, drewniany filar z niewielkimi uchwytami czy efektowny, ażurowy parawan. Niektóre rośliny są tak sprytne, że wystarczy im ściana o chropowatej powierzchni. Wówczas jednak polecamy montaż belki stropowej na suficie, aby pnącza miały punkt zaczepienia. Jeśli marzysz o malowniczych, zielonych kaskadach, możesz pokusić się o ogród wertykalny, czyli kilkupoziomową ścienną kompozycję.

Z domowego zielnika

Nic nie nadaje potrawom takiego aromatu jak świeże zioła. Pachnące , bazylia, cząber, majeranek czy oregano, to istna uczta dla zmysłów! Rośliny warto sadzić osobno, aby ich korzenie „nie walczyły” ze sobą. Niewielkie doniczki można wstawić wówczas do drewnianego gazonu lub blaszanej osłonki i wyeksponować na parapecie. Zioła mają zazwyczaj niezwykle soczysty, zielony kolor, dlatego pięknie prezentują się w towarzystwie bieli. Świetnym pomysłem jest kupno śnieżnobiałych osłonek opatrzonych niewielkim otworem tuż przy brzegu. Dzięki nim, zioła można z łatwością zawiesić na specjalnym relingu montowanym do ściany.

MONSTERO osłonka z rzeźbionymi liśćmi monstery, wys. 16 cm

MONSTERO osłonka z rzeźbionymi liśćmi monstery, wys. 16 cm

61 zł
MONSTERO osłonka z rzeźbionymi liśćmi monstery, wys. 11 cm

MONSTERO osłonka z rzeźbionymi liśćmi monstery, wys. 11 cm

56 zł
MONSTERO osłonka z rzeźbionymi liśćmi monstery, wys. 13 cm

MONSTERO osłonka z rzeźbionymi liśćmi monstery, wys. 13 cm

42 zł
MONSTERO osłonka z rzeźbionymi liśćmi monstery, wys. 15 cm

MONSTERO osłonka z rzeźbionymi liśćmi monstery, wys. 15 cm

49 zł

Zielonym do dołu, czyli doniczki Sky Planter

Nowozelandzki designer Patrick Morris postanowił złamać obowiązujące schematy i zaprojektował ceramiczne doniczki, które przy pomocy zmyślnego uchwytu montuje się „do góry nogami” do sufitu. Zielone piękności zabezpiecza specjalna siatka, która zapobiega ich wyślizgnięciu pod wpływem grawitacji. Nowatorska metoda świetnie wpływa na porost roślin. Woda błyskawicznie dostaje się do ich korzeni, nie wycieka ani nie paruje. Oprócz praktycznych walorów, warto podkreślić także estetykę tego rozwiązania. Kwiaty i zioła dzięki doniczkom Sky Planter prezentują się niezwykle lekko i delikatnie. To doskonała forma dekoracji zwłaszcza w małych przestrzeniach – subtelne kompozycje nie zajmują wiele miejsca i dodają aranżacji świeżości.

Nic nie jest tak idealne, jak świat przyrody. Jego harmonia potrafi napełnić nas optymizmem, spokojem i dostarczyć niezwykłych doznań estetycznych. Warto zatem zaprosić piękno natury do swojego domu. Wśród codziennego zgiełku będzie niczym długi, ożywczy oddech.


Inne artykuły w tej kategorii


 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności