Weekendowa wyprzedaż w Selsey + darmowa dostawa!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Ławka z palet – samodzielny montaż krok po kroku

Ławka z palet to wygodny, praktyczny i… tani mebel nie tylko do ogrodu, ale również na balkon czy taras. Ławki ogrodowe z palet są również przyjazne środowisku – wykorzystujesz ponownie ten sam materiał. Jak zrobić ławkę z palet? To proste!

Ławka z palet – gdzie się sprawdzi?

Ławka z palet kojarzy się przede wszystkim z kącikiem wypoczynkowym w ogrodzie. Jednak ławka z palet na balkon czy taras to równie częsty i trafiony wybór. Ławka do przedpokoju z palet to świetny pomysł przede wszystkim do nowoczesnych pomieszczeń. Ławka do ogrodu z palet jest bardzo łatwa do wykonania, a przy tym jest to rozwiązanie niskobudżetowe. Dzięki takiej ławce ogród i taras zyskają nowe oblicze.

Ławka z palet – jakie ma zalety?

Ławka ogrodowa z palet ma wiele zalet. Najważniejsze aspekty to:

 • ekologia – ławka z palet DYI jest wykonana z materiałów z odzysku, dzięki czemu chronisz środowisko;
 • moda – trend na meble ogrodowe z palet ma się doskonale od dawna i nic nie wskazuje na to, by stracił na popularności w najbliższych latach;
 • niski koszt – cena ławki z palet zaskakuje. Koszt jednej palety to przeważnie kilkanaście/kilkadziesiąt złotych;
 • możliwość samodzielnego wykonania – zrobienie ławki z palet jest bardzo proste i poradzi sobie z tym nawet laik! Dzięki temu mebel będzie wyglądał dokładnie tak, jak chcesz.
Ławka ogrodowa ze skrzynią PATIO BENCH 227 l - biała

Ławka ogrodowa ze skrzynią PATIO BENCH 227 l - biała

529 zł 599 zł
Ławka ogrodowa Norin Gray 150cm

Ławka ogrodowa Norin Gray 150cm

958 zł 1199 zł
vidaXL Ławka Batavia, 136 cm, lite drewno mahoniowe, biała

vidaXL Ławka Batavia, 136 cm, lite drewno mahoniowe, biała

827 zł
Ławka ogrodowa Norin White 180cm

Ławka ogrodowa Norin White 180cm

1128 zł 1399 zł

Ławka ogrodowa z palet – jakich narzędzi potrzebujesz?

Wykonanie ławki ogrodowej z palety nie wymaga ani wielu narzędzi, ani sporego nakładu pracy. Podstawą jest projekt oraz skompletowanie narzędzi. Potrzebować będziesz:

 • szlifierki: mimośrodowej, oscylacyjnej lub pasmowej;
 • papieru ściernego – o ziarnistości 60/80, 100/120 i 200/220/240;
 • rękawic, gogli ochronnych, maski przeciwpyłowej;
 • wkrętów i wkrętarki;
 • piły ręcznej lub elektrycznej (jeśli w planach masz mocną modyfikację palet).

Ławka z palet z oparciem będzie wymagać dodatkowo płaskowników budowlanych lub długich wkrętów. Do wykończenia i zabezpieczenia drewna będziesz potrzebować:

 • masy szpachlowej do drewna – dzięki niej uzupełnisz ewentualne ubytki w palecie;
 • impregnatu do drewna;
 • środków ochronno-dekoracyjnych – oleju do drewna, lakieru, lakierobejcy, farby akrylowej;
 • pędzli i wałków malarskich.
Zestaw poszewek na poduszki ogrodowe szary zamykane na zamek błyskawiczny

Zestaw poszewek na poduszki ogrodowe szary zamykane na zamek błyskawiczny

330 zł 429 zł
Gruba poduszka na huśtawkę 180/60/60 - szara

Gruba poduszka na huśtawkę 180/60/60 - szara

249 zł 277 zł
Gruba poduszka na huśtawkę 180/60/60 - Cappuccino

Gruba poduszka na huśtawkę 180/60/60 - Cappuccino

249 zł 277 zł
Poducha na ławkę ogrodową niebieska zygzag 169 x 50 cm balkon taras ogród

Poducha na ławkę ogrodową niebieska zygzag 169 x 50 cm balkon taras ogród

210 zł 429 zł

Ławka z palet – jak zrobić ławkę ogrodową krok po kroku?

Jak samodzielnie wykonać ławkę ogrodową z palet? Oto instrukcja krok po kroku, dzięki której poradzisz sobie z tym zadaniem bez problemu!

Krok 1. Wybierz palety na ławkę ogrodową

Jak zrobić ławkę do ogrodu? To proste, ale musisz się do tego przygotować. W pierwszej kolejności wybierz odpowiednie palety. Jakie palety na ławkę ogrodową wybrać?

Do przygotowania wygodnej i wytrzymałej ławki ogrodowej najbardziej odpowiednie będą tzw. europalety. Są produkowane z dobrze wysuszonego, mocnego drewna, tworzącego deski o grubości 22 mm. Bez problemu kupisz je w internetowych lub stacjonarnych sklepach z branży budowlanej lub w składach drewna. Koszt jednej nowej palety wynosi ok. 40 zł. Ławka z europalety będzie dość ciężka – jedna paleta może ważyć nawet 25 kg. To jednak dobrze: mebel nie będzie się przewracać na wietrze!

Krok 2. Zaprojektuj ławkę z palet

Zanim zabierzesz się za wykonanie ławki z palet, przygotuj projekt. Najpierw więc zastanów się nad wyglądem zewnętrznym i przeznaczeniem mebla. Przemyśl, jakiej wysokości ma być ławka, czy ma mieć oparcie lub kółka. Zastanów się również nad jej wykończeniem – kolorem drewna czy dekoracjami w postaci poduszek. Jak zrobić ławkę z palet? Wykonaj projekt (może to być nawet szkic na zwykłej kartce) i wymierz dokładnie miejsce, w którym mebel ma stanąć. Wymiary standardowych palet to 120 cm długości, 80 cm szerokości i 14,4 cm wysokości. Na postawienie ławki ogrodowej z palet potrzebujesz więc minimum 120 cm i ok. 94,4 cm powierzchni balkonu czy tarasu.

Krok 3. Wyczyść i oszlifuj palety na ławkę

Przed przystąpieniem do montażu palet, musisz je odpowiednio przygotować. Podstawą jest dokładne oszlifowanie ich. Zacznij od miejsc trudno dostępnych – do tego przyda Ci się szlifierka i papier ścierny o gradacji 60 lub 80. Do szlifowania i wygładzania większych powierzchni przyda się szlifierka oscylacyjna. Po zakończonej pracy oczyść palety z pyłu. Wystarczy do tego szczotka lub odkurzacz. Po pierwszym szlifowaniu zaleca się przetarcie powierzchni wilgotną gąbką lub szmatką. Włókna drewna podnoszą się podczas schnięcia, dzięki czemu materiał nadaje się do dalszego, dokładniejszego szlifowania.

W następnej kolejności przeszlifuj całą paletę papierem ściernym o gradacji 100 lub 120, a następnie 200, 220 lub 240. Trójstopniowy system szlifowania pozwoli osiągnąć gładką i równomierną powierzchnię, bez ryzyka pozostawienia drzazg i wypukłości. Po zakończeniu szlifowania i usunięciu pyłu przetrzyj deski miękką, lekko zwilżoną szmatką i pozwól palecie dokładnie wyschnąć.

Krok 4. Napraw ubytki i zabezpiecz palety

W palecie znajdują się ubytki? Nic straconego – możesz uzupełnić je specjalną szpachlą do drewna. To masa o elastycznej strukturze, która po wyschnięciu nie kruszy się i nie pęka. Może być także poddawana szlifowaniu. Masę naprawczą nakładaj metalową szpachelką w wybranym miejscu i pozostaw do wyschnięcia zgodnie z zaleceniami producenta. Następnie powierzchnię wyrównaj papierem ściernym i odkurz.

Ławka ogrodowa z palet, która będzie stała na świeżym powietrzu, wymaga solidnego zabezpieczenia, które ochroni drewno przed szkodliwym oddziaływaniem czynników atmosferycznych, a także działaniem grzybów i owadów. Dlatego najpierw pokryj paletę impregnatem do drewna, a następnie sięgnij po lakier, wosk, olej lub farbę kryjącą.

Dalsze etapy impregnacji zależą przede wszystkim od wybranego środka do drewna. W przypadku oleju do drewna wystarczy zaaplikowanie preparatu zgodnie z etykietą, wzdłuż usłojenia, za pomocą ściereczki lub miękkiego pędzla. Aby drewno było odporne na trudne warunki, zaleca się nałożenie nawet 8 warstw. Możesz również pozostawić deski w naturalnym kolorze – wówczas wybierz bezbarwny lakier czy wosk. Aby uzyskać efekt krycia, po warstwie gruntującej nałóż farbę akrylową. Intensywność koloru będzie zależeć przede wszystkim od ilości warstw farby akrylowej.

Krok 5. Połącz palety w ławkę ogrodową

Kolejnym krokiem do tego, jak zrobić ławkę z palet krok po kroku, jest połączenie elementów. Możesz to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy zakłada wykorzystanie metalowych płaskowników budowlanych i wkrętów do drewna. Drugi polega na zastosowaniu długich wkrętów w miejscu łączenia się palet.

Aby wykonać siedzisko, ustaw dwie palety jedna na drugiej i skręć je ze sobą. Oparcie zrobisz, przykręcając prostopadle trzecią paletę do jednego z boków siedziska za pomocą kątownika i wkrętów.

Dobrym pomysłem jest przykręcenie do spodu ławki kółek, dzięki którym mebel z łatwością przesuniesz w inne miejsce. Aby ławka nie osuwała się podczas siedzenia, wybierz kółka meblowe z hamulcami, które zablokują siedzisko. Gotową ławeczkę z palet możesz wyłożyć miękkimi poduszkami i materacami – nie tylko estetycznie wykończą cały mebel, ale zwiększą również komfort użytkowania go.

Ławka z palet „zrób to sam” to modny, wygodny i niedrogi sposób na to, by umeblować swój ogród, balkon lub taras. Wszystkie materiały niezbędne do pracy są łatwo dostępne, a sporą ich część znajdziesz w domu. Pozostałe meble ogrodowe także możesz wykonać z palet – ich zrobienie jest równie proste!

Ławka ogrodowa żeliwna KARO

Ławka ogrodowa żeliwna KARO

215 zł 289 zł
Ławka ogrodowa żeliwna RÓŻA

Ławka ogrodowa żeliwna RÓŻA

229 zł 289 zł
Drewniana ławka ogrodowa dla dzieci Ponter - brązowa

Drewniana ławka ogrodowa dla dzieci Ponter - brązowa

268 zł
Ławka ogrodowa stalowo- drewniana ANNA

Ławka ogrodowa stalowo- drewniana ANNA

229 zł 289 zł

Inne artykuły w tej kategorii