Co szukasz?
Zobacz także

Jak zrobić jajka decoupage? Pisanki decoupage krok po kroku

Jajka decoupage to ciekawy sposób na tegoroczne wielkanocne dekoracje. Są efektowne i bardzo proste w wykonaniu – poradzi sobie z nimi nawet dziecko. Dziś opowiemy, jak krok po kroku przygotować pisanki decoupage. Wykorzystaj nasze porady, a Twoje ozdoby wielkanocne będą w tym roku wyjątkowo piękne, modne i oryginalne!

jajka decoupage
Źródło: EKramar/Shutterstock

Pisanki decoupage – co przygotować?

Jeśli planujesz wykonać jajka wielkanocne decoupage, zanim przystąpisz do pracy, przygotuj:

  • Jajka – mogą być zwykłe jajka ugotowane na twardo (najlepiej te z białą skorupką) lub specjalne styropianowe, drewniane czy plastikowe.
  • Papierowe serwetki – możesz wybrać dowolny wzór, niekoniecznie muszą to być króliczki i kurczaczki. Równie atrakcyjnie będą wyglądać np. wzory kwiatowe lub motywy folkowe. Najlepiej sprawdzą się te ze wzorami umieszczonymi na białym tle, które doskonale stopią się z białą powierzchnią ozdabianego jajka.
  • Klej – zwykły lub specjalny klej do decoupage.
  • Nieduży, płaski pędzel z miękkim włosiem.
  • Nożyczki do wycięcia wzoru z serwetki.
  • Lakier.

Jajka wielkanocne decoupage krok po kroku

Szukasz pomysłu na oryginalne jajka wielkanocne? Jak zrobić pisanki metodą decoupage? Poniżej opisujemy tę metodę przygotowywania pisanek krok po kroku.

Krok 1. Wytnij wzór

Z serwetki, którą przygotowałeś, wytnij wybrany wzór. Jeśli Twoja serwetka ma białe tło, nie musisz robić tego zbyt dokładnie. Serwetki składają się zwykle z dwóch warstw – Ciebie interesuje ta wierzchnia, zadrukowana. Oddziel więc od niej warstwę ze spodu.

Krok 2. Przyklej serwetkę

Delikatnie przyłóż wycięty wzór do powierzchni jajka i wykorzystując pędzelek z miękkim włosiem, zacznij nakładać warstwę kleju, rozpoczynając od środka serwetki i kierując się ku krawędziom. Jeśli po tej czynności na powierzchni przyklejonego wzoru będą widoczne zagniecenia, nie martw się – po nałożeniu lakieru ten efekt przestanie być widoczny.

jajka decoupage
Źródło: EKramar/Shutterstock

Krok 3. Nałóż lakier

Kiedy klej wyschnie, na powierzchnię jajka nałóż kilka warstw lakieru – maluj dotąd, aż zatrze się granica między jajkiem a serwetką. Całość pozostaw do dokładnego wyschnięcia. I już – jajka decoupage gotowe!

Jajka decoupage – jak je wykorzystać?

Pisanki decoupage to przede wszystkim jeden z elementów tradycyjnego wielkanocnego koszyczka. Możesz wykorzystać je jednak również na wiele innych sposobów. Jeśli przygotujesz pisanki ze styropianu lub plastiku, wkomponuj je w świąteczne stroiki lub na cienkich nitkach powieś pod sufitem. Będzie pięknie! Technika decoupage sprawdzi się nie tylko do dekorowania jajek – możesz wykorzystać ją również, przygotowując inne wielkanocne dekoracje, np. świeczniki, drewniane szkatułki czy zawieszki.

Nasze babcie barwiły jajka, gotując je z łupinami cebuli. Później przyszła moda na foliowe owijki do jajek, które pod wpływem temperatury dopasowywały się do ich kształtu. W międzyczasie niezmiennie panowały (i nadal panują) tradycyjnie malowane jajka. Dziś w koszyczkach królują jajka decoupage. A którą metodę zdobienia jajek Ty wybierzesz tej Wielkanocy?

Tu znajdziesz wszystkie ozdoby wielkanocne >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii DIY - Zrób to sam
Zobacz więcej artykułów w kategorii DIY - Zrób to sam
Komentarze