Dom z piwnicą czy bez?

Jeśli zgłębić etymologię słowa "piwnica", bardzo szybko okaże się, że wywodzi się ono od nazwy bursztynowego chmielowego trunku o gęstej pianie. Mowa oczywiście o piwie! Nic w tym jednak dziwnego - dawniej to właśnie podziemne kondygnacje budynków pełniły funkcję "lodówek", gdzie przechowywano piwo, wino, miód pitny oraz rozmaite przetwory spożywcze. W głębokich piwnicach rozciągających się pod okazałymi dworami, aż do później wiosny można było przechowywać lód, który powoli topniejąc, dodatkowo obniżał panującą tam temperaturę.

Obecnie coraz rzadziej wznosi się domy podpiwniczone. W największej mierze mają na to wpływ względy ekonomiczne oraz praktyczne. Przy współczesnych metodach grzewczych nie potrzeba przecież miejsca na przechowanie materiału opałowego, a piece CO nie zajmują wiele przestrzeni. W jakich sytuacjach warto zatem zastanowić się nad projektem domu uwzględniającym piwnicę, a kiedy lepiej z niego zrezygnować? Sprawdźmy!

dom nowoczesny wzniesiony z cegły

Dlaczego budowanie piwnicy nie jest już koniecznością?

Dawniej piwnice budowane były ze względów praktycznych - składowano w nich opał i żywność, a same pomieszczenia stanowiły niejako izolację gruntu. Obecne techniki grzewcze i rozwiązania budowlane sprawiają, że budynki mieszkalne są świetnie wyizolowane stojąc wyłączne na fundamentach. Ponadto instalacje grzewcze czy wodociągowe mogą być montowane tuż pod podłogą, a kotły gazowe zajmują bardzo niewiele miejsca (urządzeniom tym wystarczą pomieszczenia liczące około 10 m3, a więc może być to niewielki składzik, kotłownia czy fragment wydzielony z kuchni). Warto pamiętać, że decydując się na piwnicę musisz dokładnie przeanalizować poziom wód gruntowych na działce. Jeżeli jest wysoki, może się zdarzyć, że w piwnicy będzie stale gościć woda i wilgoć, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do osłabienia fundamentów. Jeśli zatem chcesz zdecydować się na piwnicę, pamiętaj, aby osadzić ją jak najpłycej (podpiwniczenie może powstać wtedy, gdy najwyższy poziom wód gruntowych jest co najmniej pół metra poniżej planowanych ław fundamentowych).

Poznaj kominki i biokominki, które pomogą Ci ogrzać dom w sposób łatwy i stylowy >

Czy brak piwnicy obniża koszty budowy domu?

Oczywiście, że tak! Piwnica jest przecież "pełnoprawną" kondygnacją domu, którą trzeba odpowiednio wykończyć, ocieplić, zabezpieczyć przed zalaniem i wilgocią. Oprócz tego, należy doliczyć budowę schodów prowadzących do piwnicy oraz wykończenie samego wnętrza - instalacje elektryczne, podłogi, tynki etc. Eksploatacja domu podpiwniczonego wiąże się także z podwyższonymi kosztami - pomieszczenia należy przynajmniej częściowo ogrzewać, co sprawia, że wydatki na energię mogą wzrosnąć nawet do 15%. Oprócz tego należy liczyć się z tym, że do piwnicy rzadko dociera światło dzienne, a jeśli nawet, jest ono zdecydowanie niewystarczające, aby użytkowanie pomieszczeń było w pełni komfortowe. Konieczne jest zatem korzystanie z oświetlenia sztucznego, co generuje dodatkowe wydatki.

Kiedy warto wybudować dom podpiwniczony?

Projekt domu uwzględniający piwnicę sprawdzi się na niewielkiej działce, na której nie ma miejsca na dodatkowy budynek pełniący funkcje gospodarcze. Wówczas piwnica rzeczywiście jest sensownym rozwiązaniem - w jej wnętrzu można zorganizować wygodny schowek na narzędzia czy meble ogrodowe, warsztat do majsterkowania lub obszerną spiżarnię. Niektóre osoby decydują się na podziemny garaż - jedno bądź dwustanowiskowy. Takie rozwiązanie bywa bardzo praktyczne - garaż zaprojektowany w najniższej kondygnacji, nie rzutuje na kształt bryły budynku, ani nie zajmuje parterowej części domu. Aby zjazd do garażu nie przysparzał problemów podczas mrozów, należy wykonać odwodnienie nawierzchni i instalację przeciwoblodzeniową, którą wieńczyć będzie specjalny materiał z ryflami. Jeżeli jesteś zwolennikiem domu podpiwniczonego, pamiętaj, że lepiej jest podpiwniczyć cały budynek, aniżeli tylko jego część. Wydatki poniesione przy budowie częściowego podpiwniczenia będą takie same jak w przypadku wykonania piwnicy pod całą powierzchnią domu.

Na co zwrócić uwagę aranżując piwnicę?

Niektórzy decydują się na podpiwniczenie domu ze względu na nieszablonowe projekty aranżacyjne. Oprócz pomieszczeń gospodarczych, w piwnicy może znaleźć się przecież siłownia, sauna, mini-barek czy salon wypoczynkowy z bilardem. Jeśli planujesz korzystać z piwnicy podobnie jak ze strefy dziennej, musisz dokładnie przemyśleć usytuowanie pomieszczeń sanitarnych. Piwnica znajduje się bowiem poniżej zewnętrznej sieci kanalizacyjnej, co sprawia, że nie można odprowadzać z niej ścieków w sposób grawitacyjny. Planując łazienkę w piwnicy, należy zatem zainstalować specjalne urządzenia, które będą przepompowywać ścieki i odprowadzać je do szamba. Niektórzy zamiast obszernych salonów kąpielowych, konstruują pod domem specjalną piwniczkę na wino. Taki element architektoniczny potrafi być nie tylko wygodny, ale i szalenie designerski. Niewielkie piwniczki o okrągłych przeszklonych włazach, doskonale prezentują się wśród wysmakowanej nowoczesnej architektury.

Dawno minęły czasy, kiedy piwnica była po prostu spiżarnią bądź schowkiem na opał. Teraz może być mini-kinem, domowym salonem SPA czy istnym rajem dla wytrawnego kipera. Czy jej budowa zawsze się opłaca? Nie zawsze, zwłaszcza jeśli zależy Ci na obniżeniu kosztów budowy i eksploatacji domu.

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze
ok
  • Dodano rok temu