Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak przykleić lustro do ściany? Praktyczny poradnik

Istnieje przynajmniej kilka metod montażu luster. Jeśli wybraliśmy konstrukcję bezramową, czyli elegancką, lustrzaną taflę, sięgnijmy po klej! Klejenie luster to bezpieczny i pewny sposób na ich stabilne zamocowanie na ścianie łazienki, ale także w przedpokoju czy salonie. Podpowiadamy, czym przykleić lustro do ściany oraz jak to zrobić.

A wszystkie porady, inspiracje i produkty związane z lustrami znajdziesz w naszym kompendium wiedzy: Lustra – odkryj stylowe i modne lustra do każdego wnętrza

Duże lustro w łazience, przy którym dokonamy porannej toalety, i jeszcze jedno w przedpokoju, które pozwoli nam na sprawdzenie, czy płaszcz aby na pewno leży idealnie – to absolutne minimum! Odpowiednio wkomponowane w aranżację uzupełni jej charakter i podkreśli unikatowy styl mieszkania: zdobione lustro glamour perfekcyjnie wpisze się w architekturę eleganckiego salonu, z kolei lustro w płytkach w efektowny sposób dopnie wystrój łazienki. We współczesnym wnętrzu lustra przyklejane konkurują z wiszącymi lub stojącymi. Mimo że nie mają bogato zdobionej ramy, perfekcyjnie wpisują się w aranżację, stając się prosta i dyskretną ozdoba pomieszczenia.

Lustro dekoracyjne okrągłe Złoto abstrakcja fi 100 cm

Lustro dekoracyjne okrągłe Złoto abstrakcja fi 100 cm

579 zł
Lustro do łazienki prostokątne w czarnej ramie MDF 50x50 cm

Lustro do łazienki prostokątne w czarnej ramie MDF 50x50 cm

166 zł
Lustro dekoracyjne okrągłe Złoto abstrakcja fi 70 cm

Lustro dekoracyjne okrągłe Złoto abstrakcja fi 70 cm

362 zł
Lustro okrągłe do łazienki z podświetleniem LED fi 50 cm

Lustro okrągłe do łazienki z podświetleniem LED fi 50 cm

325 zł

Czym przykleić lustro do ściany?

Klejone lustra ścienne są bardzo proste w montażu. Nie potrzebujemy specjalistycznych narzędzi ani drogich materiałów montażowych, nie musimy mieć też ogromnego doświadczenia w pracach remontowych czy wykończeniowych – zwykle klejenie lustra do ściany możemy przeprowadzić samodzielnie lub co najwyżej korzystając z pomocy drugiej osoby, dzięki której precyzyjnie osadzimy taflę w idealnej pozycji. Możemy sięgnąć po jedno z dwóch rozwiązań: klej lub silikon do luster.

montaż lustra do ściany poradnik

Klej do luster

Klej do luster to najpopularniejszy sposób montażu lustra na ścianie. Pamiętajmy, aby z uwagą wybrać odpowiedni produkt. Na sklepowych półkach należy szukać specjalistycznych wyrobów, których producent dopuszcza takie przeznaczenie lub stricte dedykowanych klejeniu luster. Da nam to pewność, że tafla nie przemieści się oraz w nie odklei się od podłoża. Odpowiedni klej montażowy do luster pozwoli na stabilne i pewne przytwierdzenie tafli bez obawy o uszkodzenie jej spodniej warstwy. W przypadku mocowania lustra w łazience oprócz wytrzymałości i trwałości, zwracamy uwagę także na takie parametry, jak odporność na wilgoć oraz podwyższone temperatury.

Silikon do luster

Niektórzy wykonawcy preferują kleje, inni zaś sięgają po silikony do klejenia luster. Silikon szybko się utwardza, pozwalając na pewny, bezpieczny montaż. Jest bezbarwny, w związku z czym posłuży nam także do wykonania uszczelnienia wokół lustra.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, który z produktów sprawdzi się lepiej: zarówno dobry jakościowo klej, jak i silikon do luster ustabilizuje taflę szkła i zachowa wytrzymałość mimo długotrwałego oddziaływania wilgoci czy podwyższonych temperatur, trwale zabezpieczając ścianę.

jak przymocować lustro do ściany krok po kroku
Spoinowanie to ostatni etap montażu lustra do ściany.

Montaż lustra – krok po kroku

Przygotujmy niezbędne narzędzia i akcesoria. Oprócz wybranego wyrobu, kleju lub silikonu do luster, będziemy również potrzebować pistoletu (który pomoże nam w precyzyjnym rozprowadzeniu produktu), metra, poziomicy, taśmy oraz ołówka technicznego.

Kluczowym etapem prac jest dokładne przygotowanie powierzchni, na której zamierzamy przykleić lustro. Musi być ona wyrównana oraz czysta i sucha. Jeżeli dostrzegamy na podłożu zgrubienia i nierówności, powinniśmy zeskrobać je szpachelką budowlaną. Następnie należy umyć i odtłuścić ścianę, inaczej klej lub silikon nie osiągną pożądanej przyczepności do powierzchni. Nie zapomnijmy również o wyczyszczeniu i odtłuszczeniu tylnej warstwy lustra. Po całkowitym wyschnięciu ściany i lustra możemy przystąpić do głównego etapu prac, czyli montażu.

W pierwszej kolejności musimy zaplanować i zaznaczyć, w którym miejscu zamontujemy lustro. Jeśli tafla jest dużych wymiarów, dokonujemy odpowiednich pomiarów i zaznaczamy na ścianie. Jeśli jest niewielka, możemy ustawić lustro na przyciętych do odpowiedniej wysokości deskach oraz odrysować na powierzchni jej obrys.

Następnie nakładamy klej lub silikon na tylną część lustra za pomocą pistoletu – tworzymy regularne paski lub linie na całej dostępnej powierzchni. Możemy dodatkowo dokładnie rozprowadzić wyrób np. za pomocą kawałka tektury. Dzięki temu nawet jeśli dojdzie do stłuczenia lustra, przynajmniej część tafli utrzyma się na ścianie.

Co teraz? Ustawiamy lustro w zaplanowanym miejscu na ścianie i je dociskamy. Przydatny trik: na przeciwległych końcach tafli, pod jej dolną krawędź warto wsunąć dwie wykałaczki – dzięki temu utworzy się szczelina, którą będziemy mogli wypełnić silikonem.

Ostatni etap prac to spoinowanie, czyli właśnie uzupełnienie spoin wokół lustra silikonem. Zapewnia to ochronę podłoża pod taflą przed negatywnym działaniem wilgoci. Przed spoinowaniem oklejamy lustro i ścianę przy nim taśmą malarską, po zakończeniu prac od razu ją odklejamy.

Mocowanie lustra do ściany: czy klejenie to jedyna metoda?

Może się wydawać, że w niektórych przypadkach lustrzaną taflę lepiej przykręcać niż przyklejać, szczególnie jeśli w łazience planujemy duże lustro na ścianę. Weźmy jednak pod uwagę, że to trudne zadanie, wymagające od nas doświadczenia i ogromnej precyzji – zarówno płytki (jeśli lustro przytwierdzamy do płytek ceramicznych), jak i tafla mogą popękać. Pamiętajmy także o naprężeniach w szkle, do których powstania może dojść wskutek zbyt mocnego dokręcenia. Klejenie luster to często znacznie pewniejszy i przy tym bezpieczniejszy sposób.

Taka metoda montażu pozwala nam na osiągnięcie stabilnego połączenia tafli ze ścianą, w związku z czym lustro nie rusza się podczas czyszczenia czy innych czynności we wnętrzu. Poza tym to bardzo bezpieczne rozwiązanie, które docenimy m.in. w sytuacji, gdy wśród domowników są dzieci. Prawidłowo przyklejone lustro nie powinno odspoić się od podłoża, a jeśli je stłuczemy, przytwierdzone za pomocą kleju lub silikonu odłamki będą nadal trzymać się ściany.

Lustro przyklejane – zalety rozwiązania

Za przyklejeniem lustra do ściany przemawiają zarówno argumenty praktyczne, jak i estetyczne. Ogromnym plusem lustra przyklejanego jest sposób oraz miejsce jego montażu. To dyskretne, subtelne rozwiązanie, które zręcznie wpisuje się w wystrój wnętrza – tafla lustra idealnie stapia się ze ścianą, stając się jej integralnym elementem. Dzięki temu możemy perfekcyjnie wkomponować je w ścianę, także w powierzchnię o charakterystycznej fakturze: wykończonej cegłą lub płytkami klinkierowymi bądź ceramicznymi.

Poza tym klejone lustro na ścianę otwiera przed nami bardzo szerokie możliwości aranżacyjne. Firmy oferują elementy projektowane na zamówienie i wykonane na wymiar, dopasowane do układu pomieszczenia i jego wielkości – lustra o przeróżnych rozmiarach i różnych kształtach. Atuty lustra przyklejanego z pewnością docenimy w niewielkim mieszkaniu, w którym każdy centymetr jest na wagę złota. Bezpośrednio przy nim możemy umieścić regał, szafkę lub łóżko (stanie się jego oryginalnym wezgłowiem, perfekcyjnie dopinając aranżację strefy z łóżkiem), a nawet zaprojektować na tej samej ścianie drzwi przesuwne do kolejnego pomieszczenia (lustro przyklejone na ścianę nie będzie przeszkadzało w ich otwieraniu).

Pamiętajmy, że przyklejane lustro do przedpokoju czy salonu to tylko podstawowy z możliwych wariantów. Doskonałym pomysłem jest przytwierdzenie lustrzanej tafli np. we wnętrzu szafy z drzwiami uchylnymi, ale także… na boku szafy lub szafki. Pomoże nam to w sprytnym manipulowaniu optycznym odbiorem pomieszczenia – dzięki lustrom odbijającym światło wnętrze będzie wydawało się przestronniejsze i jaśniejsze.

Metod mocowania lustra do ściany jest co najmniej kilka. Dobór optymalnego sposobu montażu powinniśmy uzależnić m.in. od rodzaju konstrukcji. Ozdobne ramy do luster wymagają zazwyczaj przymocowania haków, z kolei szklane tafle bez ram najlepiej przykleić do ściany lub innej wybranej powierzchni. Kluczowy jest zastosowany materiał montażowy: silikon lub klej do luster, który zapewni stabilność i trwałość połączenia. Oferta producentów jest na tyle szeroka, że z pewnością znajdziemy produkt spełniający nasze wymagania. >> wybierz lustro pasujące do wnętrza


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności