Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak zrobić schody z kostki brukowej?

Trwała i stabilna, odporna na skrajne temperatury i zabrudzenia, elegancka i efektowna. Kostka brukowa, jeszcze niedawno nielubiana, dziś powraca do łask. Wybierana jest na podjazdy i parkingi, chodniki i alejki w ogrodzie, ale także na tarasy czy wejścia do domu. W przypadku wyższych podestów lub spadzistego terenu konieczne jest wykonanie schodów z kostki brukowej. Jak prawidłowo wykonać schody z kostki? Czy można zrobić je samodzielnie, czy lepiej zatrudnić fachowców? O czym warto pamiętać, układając schody z kostki brukowej? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Schody z kostki – inspiracje

Schody zewnętrzne z kostki brukowej to wciąż popularne rozwiązanie w aranżacji otoczenia domu czy ogrodu. Zdarza się, że teren, na którym stoi nasza działka, jest pochyły i stromy, dlatego konieczne jest wykonanie stopni. Jeśli zależy nam na bezpośrednim przejściu z wysokiego tarasu z kostki do ogrodu, ułożenie schodów przy podeście to dobre rozwiązanie. I w przypadku schodów wejściowych kostka brukowa coraz częściej zastępuje tradycyjny beton.

Planując aranżację ścieżek i alejek w ogrodzie na pochyłej działce, trzeba pamiętać o projekcie, który uwzględni wszystkie nierówności terenu. Tam, gdzie teren jest wyjątkowo stromy i poruszanie się po nim nie jest bezpieczne, konieczne będzie wykonanie stopni, które ułatwią nam spacerowanie po ogrodzie. Jak wykonać schody z kostki brukowej, które będą i funkcjonalne, i estetyczne?

Schody z kostki brukowej – jak zrobić?

kostka brukowa na schody
Stopnie powinny mieć taką samą szerokość i wysokość.

Krok 1. Projekt i narzędzia

Zanim przystąpimy do pracy, warto wcześniej zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia i sprzęt: paliki i sznurek, gumowy młotek do ubijania kostki, poziomicę, łopatę, miarkę, lekką zagęszczarkę płytową oraz narzędzia do zagęszczania ręcznego.

Następnie przechodzimy do wykonania projektu, który jest niezwykle istotny podczas tworzenia schodów z kostki. Wcześniej należy określić ilość stopni oraz wysokość i szerokość schodów. Szerokość samego stopnia powinna być dostosowana do stopy człowieka tak, aby poruszanie się po schodach było wygodne. Wymiary samej kostki również powinny być uwzględnione w projekcie – ½ lub ¼ dociętej kostki na stopniu nie będzie się dobrze prezentować, dlatego wymiary schodów muszą być tworzone w oparciu o wielokrotność kostki brukowej.

Jeśli jest to możliwe, spróbujmy zachować jednakową szerokość i głębokość stopni. Korzystnie wpłynie to na rytm wchodzenia lub schodzenia.

Krok 2. Wyznaczenie terenu i ustalenie spadku pod schody

Tak jak przy tworzeniu podjazdu czy tarasu z kostki najpierw wyznaczamy teren. Wbijamy do ziemi paliki i za pomocą sznurka wydzielamy miejsce, w którym będą nasze schody. Zaznaczamy również w gruncie najniższy i najwyższy stopień.

Krok 3. Usuwanie warstwy urodzajnej gruntu

Kolejnym etapem tworzenia podbudowy pod schody z kostki brukowej jest usunięcie tzw. humusu. Pozbywamy się ziemi rodzimej (ok. 30-40 cm), aż dokopiemy się do twardej i gliniastej warstwy gruntu.


Wskazówka: na wykorytowany grunt można wyłożyć geosiatkę komórkową, tzw. geokratę. Dodatkowo zabezpieczy podbudowę i uniemożliwi osuwanie się ziemi. Wyłożenie geosiatki pod podbudowę jest w szczególności wskazane przy niestabilnym i kiepskiej jakości gruncie.


Krok 4. Tworzenie podbudowy pod schody z kostki

Następnie na skarpę wysypujemy pierwszą warstwę podbudowy na około 10-15 cm. Może to być pospółka lub zasypka piaskowo-cementowa. Podbudowę dokładnie utwardzamy lekką zagęszczarką płytową, kierując się od góry do dołu zbocza.

Krok 5. Osadzanie elementów brzegowych kostki

Przechodzimy do wbijania krawędzi stopni i brzegów schodów. To bardzo ważny etap tworzenia schodów, ponieważ elementy brzegowe kostki zapewniają stabilność całej konstrukcji. Jeśli niepoprawnie osadzimy obrzeża, podbudowa pod kostkę będzie niestabilna, a cała konstrukcja ruchoma. Jak dobrze osadzić obrzeża?

Palisad pod schody z kostki brukowej nie należy wbijać bezpośrednio do podłoża. Niezbędna będzie podbudowa z betonu. Wykopujemy niewielkie dołki, które wypełniamy półsuchym betonem (B 7,5-15). Następnie wbijamy palisady, a wystające części elementów brzegowych dodatkowo obudowujemy warstwami z betonu. Im głębiej wbita palisada, tym większa stabilność schodów. Palisady wbijamy do momentu osiągnięcia pożądanej wysokości stopnia (optymalna wysokość to 14-19 cm). W ten sam sposób tworzymy brzegi schodów, osadzając palisady w półsuchym betonie.

Tak jak wspominaliśmy, palisady tworzące krawędzie stopni powinny być rozmieszczone w jednakowych odstępach. Dzięki temu wchodzenie i schodzenie będzie bezpieczne i komfortowe.

schody z kostki brukowej wzory
Ciemniejsze obrzeża i jasne stopnie schodów z kostki brukowej to ciekawe połączenie.

Krok 6. Tworzenie podbudowy pod stopnie

Po osadzeniu elementów brzegowych przechodzimy do układania kostki brukowej. Nadmiar wcześniej zagęszczonej podbudowy usuwamy i ponownie uzupełniamy, tworząc równy poziom pod stopnie. Skorzystajmy z poziomicy, która pomoże nam określić prawidłowy poziom z zachowaniem niewielkiego spadku (ok. 1%).

Podbudowę wysypaną na stopniach również należy zagęścić, tym razem ręcznie. Na podbudowie kładziemy deseczkę lub kantówkę i uderzamy w nią gumowym młotem. Możemy również użyć specjalnych narzędzi do zagęszczania ręcznego np. ubijaka ręcznego do kostki.

Pamiętajmy, że kostka brukowa powinna wystawać ponad palisady. Tworzymy taką ilość warstw podbudowy, aż osiągniemy pożądaną wysokość. Ostatnim etapem jest wysypanie mieszanki piaskowo-cementowej (ok. 1-2 cm grubości). Uwaga: ostatniej warstwy nie zagęszczamy!

Krok 7. Układanie kostki brukowej

Końcowym etapem tworzenia schodów jest ułożenie kostki brukowej na stopniach. Pojedyncze elementy wbijamy za pomocą gumowego młotka brukarskiego. Niezbędna będzie także poziomica, którą skontrolujemy, czy ułożenie kostek jest prawidłowe. Kostka brukowa powinna o parę centymetrów wystawać ponad wysokość palisad. Po pierwsze, zagwarantuje to prawidłowe odprowadzanie wody ze schodów, po drugie – kostka po pewnym czasie „osiądzie” w gruncie, co również trzeba wcześniej wziąć pod uwagę.

Krok 8. Wykończenie schodów i spoinowanie

Przestrzeń między pojedynczymi elementami należy wypełnić – możemy użyć specjalnej fugi do spoinowania kostki, zaprawy lub wykorzystać sypki piasek. Fugę od producenta nakładamy zgodnie z dołączoną instrukcją, sypki piasek natomiast wcieramy za pomocą miotełki w szczeliny między kostkami.

Schody wejściowe z kostki – jak je zrobić?

W przypadku tworzenia schodów na poziomym gruncie (np. schodów z kostki wejściowych) należy najpierw usypać podbudowę pod schody. Tworzymy warstwy z pospółki, które co 20-30 cm zagęszczamy, aż do uzyskania pożądanego spadu pod schody. Ostatnią warstwą podbudowy jest zasypka piaskowo-cementowa, który również utwardzamy zagęszczarką.

Po utworzeniu spadu pod kostkę przechodzimy do dalszych etapów prac. Postępujemy zgodnie z krokami opisanymi we wcześniejszych akapitach.

Schody z kostki brukowej na betonie – bez projektu ani rusz

Czy schody z kostki brukowej można ułożyć samodzielnie? Tak, pod warunkiem, że mamy minimalne doświadczenie w budownictwie i potrafimy stworzyć dobry projekt. Schody z kostki trzeba wcześniej naszkicować, uwzględniając wymiary wszystkich elementów, a także wyliczając odpowiednią wysokość, szerokość i głębokość schodów. Dzięki temu konstrukcja będzie bezpieczna i stabilna, poruszanie się po stopniach wygodne i komfortowe, a całość estetyczna i przemyślana. Jeśli mamy wątpliwości, czy uporamy się z tym zadaniem samodzielnie, może lepiej nie rzucać się na głęboką wodę i poprosić o pomoc specjalistę.


Inne artykuły w tej kategorii

Parkiet czy panele? Krótki poradnik co wybrać

Parkiet czy panele? Krótki poradnik co wybrać

Romantyczne i przytulne wnętrze. Zobacz minimalistyczny loft na Litwie

Romantyczne i przytulne wnętrze. Zobacz minimalistyczny loft na Litwie

Olejowanie drewna – FAQ, czyli 13 najczęściej zadawanych pytań

Olejowanie drewna – FAQ, czyli 13 najczęściej zadawanych pytań

9 trików optycznych, które zmienią proporcje wnętrz nie do poznania

9 trików optycznych, które zmienią proporcje wnętrz nie do poznania

Farba do betonu: chlorokauczukowa, epoksydowa, poliuretanowa czy akrylowa?

Farba do betonu: chlorokauczukowa, epoksydowa, poliuretanowa czy akrylowa?

Izolacje natryskowe – co warto wiedzieć o ociepleniu natryskowym?

Izolacje natryskowe – co warto wiedzieć o ociepleniu natryskowym?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.