Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Styl retro we wnętrzach – czego nie może zabraknąć w mieszkaniu w stylu retro?

Wnętrza w stylu retro inspirowane są designem lat 50., 60. i 70. XX wieku pełnym żywych kolorów, wzorów geometrycznych, z pozoru niepasujących do siebie mebli czy zwariowanych dodatków z uwielbianego w tamtym okresie plastiku. Niektórzy wystrój retro mogą odbierać jako nieco kiczowaty czy nawet trącący myszką. Stosując się jednak do kilku zasad, można zaaranżować naprawdę ciekawe nowoczesne wnętrze z elementami z minionej epoki, któremu daleko będzie do saloniku babci czy sali muzealnej. Jak to zrobić? Przedstawiamy przewodnik po stylu retro, w którym podpowiadamy, jak łączyć stare z nowym.

Co to jest styl retro?

Styl retro jest sposobem aranżacji pomieszczeń nawiązującym do trendów wnętrzarskich obowiązujących w niedalekiej przeszłości, to jest w latach 50., 60. i 70. XX wieku. Na świecie, zwłaszcza w krajach anglojęzycznych, często nazywany bywa również midcentury modern czy vintage. W Polsce natomiast zdarza się, że błędnie utożsamiany jest ze stylem prowansalskim, francuskim czy chabby chic.

Urządzone z wyczuciem mieszkania czy domy w stylu retro zachwycają połączeniem nowoczesnego budownictwa i sposobu wykończenia wnętrz z oryginalnymi bądź stylizowanymi na stare meblami i dekoracjami. Dzięki zastosowaniu żywych kolorów, fantazyjnych wzorów czy abstrakcyjnych form, a także oryginalnych elementów wystroju z minionej epoki dobrze zaprojektowane wnętrza w stylu retro są nietuzinkowe, zindywidualizowane i… radosne.

Jakie są cechy stylu retro?

We wnętrzach w stylu lat 70. czy 80. nie może zabraknąć mocnych kolorów i typowych dla minionych dziesięcioleci elementów w geometryczne czy roślinne wzory. Dawniej w pomieszczeniach królowały wzorzyste zasłony czy tapety. Współczesne aranżacje w duchu retro zakładają nieco bardziej stonowane wprowadzanie wzorów do wnętrz. Mogą się one pojawić na przykład na poszewkach dekoracyjnych poduszek, na dywanie czy na grafikach wieszanych na ścianie czy stawianych na podłodze.

W latach 50., 60. i 70. pojawiły się również elementy chromowane (np. nóżki czy gałki mebli), materiały syntetyczne (np. plastikowe figurki, kanapy tapicerowane sztuczną skórą), zwariowane kolory i formy (np. PRL-owskie pikasiaki, czyli figurki i naczynia w fantazyjnych wzorach i malunkach). Styl retro w mieszkaniu można również uzyskać, stawiając na oryginalne, ciekawe w kształcie i doskonale wykonane meble z drewna (np. wolnostojące komody, stoły i krzesła), ale też z twardego tworzywa sztucznego, np. plastiku (np. fotele wiszące, krzesła).

Jaka kolorystyka pasuje do wnętrz w stylu retro?

Do wnętrz w stylu retro najbardziej pasują mocne, a czasami nawet krzykliwe kolory, które chętnie używane były w połowie XX wieku. Najczęściej stosowane są takie barwy jak: zieleń o odcieniu awokado, oliwkowym czy groszkowym (stłumionym przez szarość), musztardowa żółć, a także czerń, czekoladowy brąz oraz energetyczne czerwień i pomarańcz. W dodatkach w pokoju w stylu retro wprowadzane bywają także takie kolory jak fiolet, róż, turkus i złoto. W projektach wnętrz w stylu midcentury modern często pojawia się również połączenie bieli z czernią (zwłaszcza na podłodze w kuchni), a także czerwieni z miętą, które kojarzy się głównie z amerykańskimi kuchniami czy barami sprzed lat.

Jak wykończyć podłogę w domu w stylu retro?

Pomieszczenia zaaranżowane w stylu retro nie powinny w żadnym wypadku być zaniedbane czy nieodnawiane od lat. Kluczem do właściwego urządzenia wnętrza w stylu vintage jest połączenie nowoczesności i świeżości pomieszczenia z odpowiednią stylistyką podłóg i ścian oraz pojedynczymi meblami, a także dekoracjami zaczerpniętymi z lat 50., 60 czy 70. Powinny one stanowić dobrą bazę dla wzorzystych, kolorowych dywanów w stylu retro. Jakich materiałów użyć przy pokrywaniu posadzki w salonie, sypialni czy pokoju dziecięcym w stylu retro? Najlepiej sprawdzą się drewniane parkiety, np. układane w popularną jodełkę czy wzór koszykowy, które jednoznacznie kojarzą się z minioną epoką PRL-u.

Wzorując się na retro wnętrzach ze Stanów Zjednoczonych, można zastosować również deski podłogowe z naturalnego drewna, np. w ciemnych odcieniach brązu. Gdy przyjdzie nam chęć zmiany wystroju domu, doskonale będą one pasować również do innych stylów wnętrzarskich. Na Zachodzie częstym wyborem do pomieszczeń w stylu retro są również – co może być dla nas zaskakujące - miękkie wykładziny dywanowe w stonowanych kolorach, które będą stanowić doskonałe tło dla barwnych dodatków czy mebli.

W pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci, to znaczy w kuchni, łazience czy przedpokoju w stylu retro warto postawić na gładkie płytki podłogowe (np. w klasyczny wzór czarno-białej szachownicy) bądź wzorzyste kafelki z kolorowymi wzorami geometrycznymi w stylu retro. Przy niskobudżetowych projektach dobrym pomysłem może być ułożenie tak zwanego linoleum, czyli wykładziny PVC, które były chętnie wykorzystywane przed laty. Współcześnie dosyć łatwo można kupić estetycznie wyglądające wykładziny, a ich zaletą jest również możliwość samodzielnego montażu, która znaczne obniża koszt remontu.

Jakie ściany pasują do stylu retro?

We wnętrzach w stylu retro ściany powinny stanowić tło dla ciekawych dekoracji, naturalnej zieleni roślin czy nietypowych, kunsztownie wykonanych mebli. Z tego względu najczęściej malowane są one po prostu na biało. Ciekawy kontrast może dać, popularne zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, zastosowanie na pojedynczych ścianach okładzin z naturalnego drewna w ciepłych odcieniach np. mahoniu, drzewa tekowego czy orzecha amerykańskiego.

Zdarzają się również projekty retro wnętrz, w których wybrana ściana, np. przy strefie wypoczynkowej, w jadalni lub u wezgłowia łóżka, pokryta jest tapetą w geometryczne czy roślinne wzory w kolorystyce odpowiadającej okresowi lat 50., 60. czy 70. Warty odnotowania jest również fakt, że w amerykańskiej wersji stylu retro modna była bardzo współcześnie popularna cegła. Najczęściej budowano z niej okazałe otwarte kominki w salonie. Miłośnicy tego rozwiązania mogą więc, pamiętając o zachowaniu umiaru, zastosować ją również w swoich mieszkaniach w stylu retro.

W łazience i kuchni w stylu retro na ścianach najbardziej pasować będą płytki w niewielkich rozmiarach, które były popularne przed laty. Doskonale spiszą się tu kafelki metro – zarówno białe, jak również kolorowe, a także kwadratowe płytki w odcieniach brudnej zieleni, pudrowego różu czy musztardowej żółci. Dla nadania wnętrzu nieco zwariowanego wyglądu, można zastosować na niewielkiej powierzchni (np. na jednej ścianie czy nad blatem kuchennym) również wzorzyste płytki w różnych kolorach bądź wodoodporną tapetę w stylu lat 50., 60. czy 70.

Jakie meble pasują do stylu retro?

Meble w stylu retro powinny przyciągać wzrok i stanowić główną ozdobę pomieszczenia – przeważnie wystarczy jeden stary bądź stylizowany mebel, aby wnętrzu nadać atmosfery dawnych lat. Nie ma tu mowy o nijakości i bylejakości – meble retro powinny być wykonane z materiałów takich drewno, skóra, mosiądz czy szkło, a także (w przypadku krzeseł czy foteli) z wysokiej jakości plastiku.

W salonie retro doskonale wyglądać będą proste w formie współczesne modele kanap na drewnianych bądź chromowanych nóżkach „patyczakach” tapicerowane np. skórą lub tkaniną w kolorach retro. Do kompletu najlepiej wybrać stylizowane bądź oryginalne, ale odświeżone fotele z epoki, np. „chierki” (model 366 projektu Józefa Chierowskiego), „liski” (model 300-190 projektu Henryka Lisa) czy trudno dostępny plastikowy model RM58 projektu Romana Modzelewskiego. Sprawdzą się one dobrze również w sypialni retro (tworząc z lampą stojąca kącik do czytania) czy w pokoju dziecięcy retro (np. jako mebel przydatny przy karmieniu niemowlęcia).

Fotele z PRL-u: jak rozpoznać kultowe meble?

W jadalni retro oraz w kuchni retro warto połączyć nowoczesny stół z różnymi modelami krzeseł z epoki, np. gięte krzesła z Radomska, drewniane patyczaki, tapicerowane modele Aga, Skoczek czy Bumerang, a także wykonane ze sklejki modele takie jak Muszelka. Ciekawie wyglądają one zwłaszcza wtedy, gdy są pomalowane bądź tapicerowane w różnych kolorach. Meblem retro, który dopełni całość, będzie z pewnością witryna bądź kredens, w których będzie można wyeksponować dekoracyjne bibeloty, takie jak porcelanowe figurki z lat 60. i 70., wielobarwne szkło użytkowe czy porcelitowe wazony i talerze w geometryczne wzory.

Krzesła PRL – jakie są kultowe modele?

Dekoracje retro

Dodatki do domu retro nie mogą być kwestią przypadku czy zbieraniną bibelotów z różnych stylów. W nowoczesnych wnętrzach uzupełnionych o pojedyncze retro meble można poszaleć z ilością oryginalnych ozdób z epoki.

Co dokładnie można określić mianem dekoracji retro? Z pewnością są to metalowe stojaki na kwiaty (stojące i do powieszenia na ścianie) i gazetniki, a także porcelana, porcelit i szkło z lat 60. i 70. Ściany w retro kuchni można ozdobić talerzami z porcelitu zdobionymi w fantazyjne wzory (tzw. pikasiakami) czy nawet wracającymi do łask wzorami Włocławka i Bolesławca. W salonie retro nie powinno zabraknąć grafik czy plakatów sprzed lat, a także ciekawych lamp stojących i stołowych stylizowanych na epokę PRL-u, np. metalowe, z abażurami, plastikowe. Ozdobami, które dodadzą uroku wnętrzu w stylu retro, są również makramy naścienne czy makramowe kwietniki zwisające z sufitu. Na podłodze warto położyć wzorzysty dywan w geometryczne lub etniczne wzory.


Inne artykuły w tej kategorii

Styl marynistyczny – jak urządzić wnętrze w wakacyjnym klimacie?

Styl marynistyczny – jak urządzić wnętrze w wakacyjnym klimacie?

Dom w stylu country - jak zaaranżować wnętrze z kowbojskim charakterem?

Dom w stylu country - jak zaaranżować wnętrze z kowbojskim charakterem?

Folk we wnętrzach - ludowe motywy wciąż na topie

Folk we wnętrzach - ludowe motywy wciąż na topie

Przedpokój w stylu nowojorskim – jak wprowadzić styl nowojorski do przedpokoju?

Przedpokój w stylu nowojorskim – jak wprowadzić styl nowojorski do przedpokoju?

Ahoj! Aranżacje wnętrz w stylu marynistycznym

Ahoj! Aranżacje wnętrz w stylu marynistycznym

Sponsorowane Przedłuż życie swoich ubrań! Poznaj najnowszą pralkę Haier X11

Przedłuż życie swoich ubrań! Poznaj najnowszą pralkę Haier X11

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.