Odśwież swoje mieszkanie! Kupuj z dostawą ZA FREE! 💸
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak wykorzystać starą maszynę do szycia? 8 pomysłów na oryginalny mebel DIY

Zabytkowe maszyny do szycia z żeliwnymi podstawami bez wątpienia wracają do łask, tracąc swoją pierwotną funkcję na rzecz dekoracyjnej. Odziedziczone w spadku po dziadkach lub kupione za bezcen na pchlim targu były do niedawna wyłącznie pamiątką po przedwojennym, kunsztownym wzornictwie.

Współczesne upodobanie stylu retro i vintage sprawiło, że z chęcią zaglądamy do piwnic i strychów w poszukiwaniu wyjątkowych perełek. Bez wątpienia designerskim unikatem jest stylowa maszyna do szycia z pierwszej połowy XX wieku, którą możemy przerobić na oryginalny i elegancki mebel, pasujący do przedpokoju, łazienki, gabinetu czy tarasu. Jak można wykorzystać starą maszynę do szycia? Oto nasze propozycje.

Maszyna Singer – kultowy model maszyny do szycia

Szacuje się, że prototyp maszyny do szycia został opracowany pod koniec XVIII w. przez Brytyjczyka Thomasa Sainta. Z kolejnymi dekadami ulepszano wynalazek, wprowadzając poprawki i nowe funkcje, dzięki którym już w 1851 r. przedstawiono całkowicie zmodernizowany projekt maszyny do szycia przeznaczonej do prywatnych celów. Patent na ów wynalazek uzyskał amerykański przedsiębiorca Issac Singer, którego nazwisko współcześnie utożsamia się z najlepszym modelem przedwojennej maszyny do szycia. Warto zaznaczyć, że firma Singer Cooperation od połowy XIX w. po czasy współczesne nieustannie zajmuje się produkcją maszyn do szycia, kontynuując tradycję zapoczątkowaną w 1851 r.

stolik pod umywalkę z maszyny do szycia

Model maszyny Singera, który obecnie cieszy się największym wzięciem, to ten produkowany w latach 1920-1930. Wersja ta słynie ze smukłego stelaża w czarnym kolorze, którego poszczególne elementy – pedał, koło czy obrzeża – są dodatkowo ozdobione dekoracyjnymi ornamentami i ażurami. Drewniany blat z solidnego drewna to kolejny atut maszyn Singera. Prawie stuletnie modele są wciąż w doskonałym stanie mimo upływu czasu, dzięki czemu niektóre maszyny można współcześnie wykorzystać w całości, bez konieczności wymiany pulpitu. Zabytkowe egzemplarze ukruszone przez ząb czasu możemy oddać do pracowni stolarskiej do renowacji lub dokupić do nich blat, pozostawiając jedynie żeliwną podstawę.

Co można zrobić ze starej maszyny do szycia?

Zabytkowe maszyny do szycia w obecnych czasach nie będą spełniać swojej pierwotnej funkcji, jednak doskonale sprawdzą się w innej roli. Obecnie największą zaletą XX-wiecznych maszyn jest znakomite wzornictwo sprzed wojny, które idealnie wkomponuje się w estetykę wnętrz urządzonych w stylu retro, prowansalskim czy chabby chic. Prawdziwym grzechem byłoby trzymanie takiego zabytku w piwnicy na strychu, dlatego jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami starej maszyny do szycia, przeróbmy ją na elegancki stolik spełniający wiele funkcji w zależności od rodzaju pomieszczenia.

podstawa maszyny do szycia stolik

Stolik z maszyny do szycia

Jak można wykorzystać starą maszynę do szycia? Najbardziej oczywistym sposobem jest przerobienie jej na mały stolik, który przyda się w niemal każdym pomieszczeniu. Możemy pokryć go drewnianym lub szklanym blatem. W sypialni może być stolikiem przy łóżku, w jadalni małym stolikiem kawowym, a w przedpokoju czy holu meblem pomocniczym, na którym postawimy misę na klucze czy większą dekoracyjną wazę czy figurkę.

Toaletka ze starej maszyny do szycia

Stolik z maszyny do szycia w szczególności upodobały sobie kobiety, przerabiając go na elegancką i zgrabną toaletkę do sypialni. Aby stworzyć stylowy kącik do robienia makijażu czy wieczornej pielęgnacji, wystarczy uzupełnić maszynę o niewielkich rozmiarów lustro i taboret. Jeśli dysponujemy większym budżetem i chęcią stworzenia eleganckiego mebla, możemy pokusić się o rozbudowany blat z szufladą. Z takim pomysłem najlepiej udać się do stolarza, który pomoże nam zaprojektować konstrukcję oraz dobrać odpowiednie wkręty do mocowania blatu.

toaletka z maszyny do szycia

Biurko z maszyny do szycia

Z maszyny do szycia możemy również zrobić małe biurko, które stworzy nam namiastkę domowego biura. Stolik z maszyny będzie idealny na mniejszy sprzęt do pracy – laptop czy tablet. Jeśli natomiast zależy nam na dużym biurku do pracy, zamontujmy do nóg maszyny większy blat, który bez problemów pomieści sprzęt elektroniczny większych gabarytów (np. komputer stacjonarny). Niektóre modele starych maszyn do szycia mają wbudowane do blatu wąskie szuflady, które będą dobrym miejscem na małe artykuły biurowe czy papiernicze.

<h3 id="konsola-do-przedpokoju-z-maszyny-do-szycia">Konsola do przedpokoju z maszyny do szycia</h3>
<p>Mała maszyna do szycia z niewielkim prostokątnym blatem sprawdzi się także jako pomocniczy stolik do przedpokoju lub konsola w pomieszczeniu przechodnim. Elegancki stolik z dekoracyjną podstawą będzie pełnić rolę funkcjonalnego blatu, na którym umieścimy klucze, korespondencję czy wazon z kwiatami.</p>
<h3 id="umywalka-na-maszynie-do-szycia">Umywalka na maszynie do szycia</h3>
<p>Najpopularniejszym wykorzystaniem maszyny do szycia jest stworzenie z niej umywalki do łazienki w stylu vintage. Do podstawy można zamontować wytrzymały blat z konglomeratu w dowolnym kolorze lub położyć droższy granit czy marmur, a następnie obsadzić umywalkę. Do wyboru mamy wpuszczaną umywalkę w blat lub nablatową w kształcie misy. Ciekawym pomysłem jest osadzenie umywalki bezpośrednio na podstawie maszyny do szycia. Wybierzmy wtedy prostokątny model dopasowany wielkością do stylowego podparcia. Zadbajmy również o odpowiednie wsporniki czy przekładki, aby ceramika nie popękała od naprężeń.</p>

Konsola do przedpokoju z maszyny do szycia

Mała maszyna do szycia z niewielkim prostokątnym blatem sprawdzi się także jako pomocniczy stolik do przedpokoju lub konsola w pomieszczeniu przechodnim. Elegancki stolik z dekoracyjną podstawą będzie pełnić rolę funkcjonalnego blatu, na którym umieścimy klucze, korespondencję czy wazon z kwiatami.

Umywalka na maszynie do szycia

Najpopularniejszym wykorzystaniem maszyny do szycia jest stworzenie z niej umywalki do łazienki w stylu vintage. Do podstawy można zamontować wytrzymały blat z konglomeratu w dowolnym kolorze lub położyć droższy granit czy marmur, a następnie obsadzić umywalkę. Do wyboru mamy wpuszczaną umywalkę w blat lub nablatową w kształcie misy. Ciekawym pomysłem jest osadzenie umywalki bezpośrednio na podstawie maszyny do szycia. Wybierzmy wtedy prostokątny model dopasowany wielkością do stylowego podparcia. Zadbajmy również o odpowiednie wsporniki czy przekładki, aby ceramika nie popękała od naprężeń.

Do umywalki z maszyny można wykorzystać oryginalny drewniany blat, jednak należy zadbać o to, aby był stosownie zabezpieczony przed działaniem wilgoci.

Lampa wisząca Mentona czarna x6
5 / 5

Lampa wisząca Mentona czarna x6

379 zł
Kinkiet ścienny Contina złoty z regulowanym ramieniem

Kinkiet ścienny Contina złoty z regulowanym ramieniem

399 zł
Lampa wisząca Mentona czarna x4

Lampa wisząca Mentona czarna x4

269 zł
Lampa wisząca Hortensis o średnicy 34 cm

Lampa wisząca Hortensis o średnicy 34 cm

199 zł

Stolik ogrodowy z maszyny do szycia

Starą maszynę do szycia warto wyciągnąć z domowej przestrzeni i postawić ją na tarasie czy balkonie. Ażurowe i roślinne ornamenty podstawy będą doskonale współgrać z zielenią na balkonie, a sam blat przyda się jako stolik ogrodowy, na którym postawimy filiżankę z kawą czy dzbanek lemoniady w trakcie popołudniowego relaksu na świeżym powietrzu. Zanim jednak postawimy mebel na zewnątrz, zadbajmy o dobre zabezpieczenie blatu i żeliwnej podstawy, która może ulec korozji.

kwietnik z maszyny do szycia

Kwietnik z maszyny do szycia

Niewielkich rozmiarów maszyna do szycia może pełnić również rolę podstawy pod doniczki na tarasie lub balkonie. Na blacie warto postawić ulubione rośliny ogrodowe lub dekoracje. Zamiast blatu możemy pokusić się o drewnianą skrzynkę zabezpieczoną odpowiednimi środkami do drewna. Dobrym pomysłem będzie także wykorzystanie dolnego pedału, na którym możemy postawić donicę z bluszczem lub inną rośliną pnącą, która będzie z czasem oplatać podstawę maszyny, tworząc razem z nią wyjątkową, roślinną dekorację.

<h3 id="stół-ze-starej-maszyny-do-szycia">Stół ze starej maszyny do szycia</h3>
<p>Z zabytkowej maszyny do szycia można wykonać również niewielkich rozmiarów stół dla dwóch osób lub pomocniczy blat kuchenny. Wystarczy do podstawy przymocować większy blat, dzięki czemu z małego stolika stworzymy większy stół. Pamiętajmy, aby blat nie był zbyt szeroki – jego krawędzie nie powinny być mocno oddalone od stelaża maszyny, w przeciwnym razie blat będzie niestabilny.</p>

Stół ze starej maszyny do szycia

Z zabytkowej maszyny do szycia można wykonać również niewielkich rozmiarów stół dla dwóch osób lub pomocniczy blat kuchenny. Wystarczy do podstawy przymocować większy blat, dzięki czemu z małego stolika stworzymy większy stół. Pamiętajmy, aby blat nie był zbyt szeroki – jego krawędzie nie powinny być mocno oddalone od stelaża maszyny, w przeciwnym razie blat będzie niestabilny.

maszyna do szycia jako dekoracja

Maszyna do szycia jako dekoracja

Zabytkowej maszyny do szycia nie musimy przerabiać na stolik, może ona być dekoracją samą w sobie. Warto rozłożyć ją w całości, aby blat zdobiła część właściwa maszyny, czyli główny mechanizm do szycia, który w przedwojennych modelach wykańczano unikatowym sygnowaniem i złotymi motywami zdobniczymi.

Taka dekoracja może stanąć zarówno w salonie, jak i przedpokoju. Co więcej pasuje do wielu stylistyk – od vintage, po eklektyczny i skandynawski.

Pomysł na starą maszynę do szycia

Powyższe propozycje to przykłady na wykorzystanie starej maszyny do szycia we wnętrzach. Z podstawy do maszyny możemy tworzyć stoliki o przeróżnych funkcjach: od konsol, blatów pomocniczych po stoliki kawowe czy ogrodowe, a nawet biurka i toaletki. Unikatowy model z początku XX w. to także doskonała dekoracja we wnętrzu, której nie musimy przerabiać na stolik – wystarczy postawić ją w kącie pomieszczenia, aby móc podziwiać kunsztowne wzornictwo z czasów międzywojnia.


Inne artykuły w tej kategorii

Jak zbudować domek na drzewie? Zobacz domek Pani Ani

Jak zbudować domek na drzewie? Zobacz domek Pani Ani

Jak szybko zrobić stolik z metalowego kosza?

Jak szybko zrobić stolik z metalowego kosza?

Jak zrobić stroik bożonarodzeniowy na stół? Poradnik krok po kroku

Jak zrobić stroik bożonarodzeniowy na stół? Poradnik krok po kroku

Jak zrobić półkę nawannową? 11 pomysłów na wykończenie półki

Jak zrobić półkę nawannową? 11 pomysłów na wykończenie półki

DIY: Taca na śniadanie do łóżka

DIY: Taca na śniadanie do łóżka

Jak zrobić świeczkę z lawendą?

Jak zrobić świeczkę z lawendą?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.