Majówka w ogrodzie? Odkryj produkty w najlepszych cenach! 🌞
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Kolor morski – jak wygląda i z czym łączyć morskie odcienie we wnętrzach?

Kolor morski na ogół budzi pozytywne skojarzenia z wodą i plażą, ale w aranżacjach wnętrz nie pojawia się zbyt często. Wyjątkiem są łazienki, ale tak naprawdę barwa ta świetnie zaprezentuje się również w salonie i sypialni, a nawet w kuchni. Z czym łączyć kolor morski i do jakich stylów wnętrzarskich go wprowadzić? Zapraszamy na charakterystykę tej ciekawej barwy.

kolor morski wnętrza
Fot. TO DO.

Kolor morski – jak wygląda?

Kolor morski jest specyficzny i trudny do zdefiniowania – to barwa będąca mieszanką niebieskiego i zielonego. W zależności od tego, który kolor przeważa, można wyróżnić takie odcienie koloru morskiego, jak morski zielony (z przewagą zieleni) i morski niebieski (z przewagą niebieskiego). Najczęściej pojawiają się jako kolory dodatków i ścian – meble w tym kolorze są dość rzadko spotykane.

Jak sama nazwa wskazuje, morski kojarzy się z tym, co związane z wodą, morzem i oceanem. Jest to kolor chłodny, ale też odświeżający i relaksujący, przywodzący na myśl wakacje, plażę, morską florę i faunę. Morski szczególnie dobrze sprawdzi się więc w aranżacjach domów za miastem, zwłaszcza tych zlokalizowanych nad różnymi akwenami.

Kolor morski jasny

Jasny odcień koloru morskiego budzi skojarzenia z szumiącymi falami, ciepłym słońcem, białym piaskiem i palmami – a więc ze spokojem i wakacyjnym odpoczynkiem. Będzie idealny do wnętrz, w których chcesz stworzyć atmosferę relaksu i intymności. Morski niebieski to kolor, który świetnie sprawdzi się na przykład w słonecznej sypialni – połącz go z pastelowymi barwami i dodatkami z naturalnych tkanin, by wykreować wnętrze sprzyjające wyciszeniu.

Kolor morski ciemny

Ciemniejszy odcień morskiego warto wypróbować w aranżacji łazienki. Wprowadzi poczucie czystości i świeżości, będzie wspaniale komponować się z ceramicznymi kafelkami i złotą armaturą. Zielony morski kolor można też wypróbować w kuchni, choć trzeba go wówczas ocieplić dodatkami w intensywnych, nasyconych barwach.

Zobacz tez: Kolor lazurowy – jak wygląda i do czego pasuje lazurowy kolor we wnętrzach?

Kolor morski a turkusowy – czym się różnią?

Zielony i niebieski kolor morski często bywają mylone z kolorem turkusowym. Sprawa jest o tyle trudna, że według niektórych turkusowy i morski to różne nazwy tego samego koloru, który w dodatku bywa też nazywany cyraneczką (od upierzenia jednego z gatunków kaczki).

Inne źródła podają, że turkusowy to zupełnie inna barwa, a od morskiego odróżnia ją głównie jaskrawość.

Kolor morski – z czym go łączyć we wnętrzach?

Jaki kolor pasuje do morskiego? Morska barwa świetnie prezentuje się w towarzystwie jasnych, pastelowych kolorów, ale ostrzejsze odcienie mogą nadać jej nieoczekiwanego pazura.

  • Kolor morski i biel – najbardziej oczywiste rozwiązanie, kojarzące się wakacjami nad tropikalnym morzem. Barwa morska i biała to duet idealny, świeży, jasny i oczyszczający.
  • Kolor morski i złoto – w połączeniu z eleganckim złotem kolor morski nabierze luksusowego charakteru. Złoto możesz wprowadzić do wnętrza jako barwę oświetlenia, mebli i armatury łazienkowej.
  • Kolor morski i czerwony – czyli barwa wody połączona ze szlachetnym koralem. Jeśli chcesz urządzić łazienkę z wykorzystaniem morskiego koloru, ale duet z bielą jest dla Ciebie zbyt spokojny, czerwone dodatki będą znakomitym rozwiązaniem. Połączenie czerwieni i morskiego może też sprawdzić się w kuchni – wprowadzi do niej nutę stylu orientalnego.
  • Kolor morski i róż – zestawienie rekomendowane do romantycznej sypialni lub salonu w stylu glamour. Morski może wydawać się chłodny i nieprzyjazny – potrzebuje więc towarzysza, który nieco złagodzi jego niedostępną naturę. Pudrowy, przytulny odcień różu stworzy z morskim interesujący duet i ukaże jego łagodniejsze oblicze.
  • Kolor morski i fiolet – połączenie nieoczywiste i rzadko spotykane, ale eleganckie. Umiejętne zestawienie morskiego oraz różnych odcieni fioletu i złota to przepis na luksusową aranżację w duchu glamour.

Kolor morski – jak wykorzystać go we wnętrzach?

Kolor morski w sypialni

Morska sypialnia to pomieszczenie, które będzie znakomicie służyć relaksowi i nocnemu wypoczynkowi – pod warunkiem, że użyjesz morskiego w odpowiednich proporcjach.

Jeśli Twój pokój nie jest zbyt słoneczny, wprowadź kolor morski ostrożnie. Morskie ściany w połączeniu z niewielką ilością słońca sprawią, że wnętrze wyda się chłodne, sine i nieprzyjazne. Zbyt duża liczba elementów o morskiej barwie może też sprawić, że pokój zacznie przypominać akwarium.

Najlepszym rozwiązaniem jest więc urządzenie wnętrza w jasnych barwach – bieli, szarości, beżu, écru – i dodanie do niego kilku elementów w morskim kolorze. Może to być np. łóżko w stylu retro, drewniana szafka czy komoda.

Morski kolor w sypialni możesz wprowadzić w formie niewielkich elementów np. poduszek albo narzuty. Dyskretnym elementem będzie pościel w kolorze morskim – uspokajające właściwości tego koloru mogą nawet wspomóc zasypianie.

Sprawdź też: Miętowa sypialnia – hit czy kit? Sprawdź pomysły na kolor miętowy w sypialni

Kolor morski w salonie

Kolor morski w pokoju dziennym możesz zastosować w większej ilości niż w sypialni – postaw przy tym na ciekawe rozwiązania aranżacyjne i nietypowe zestawienia kolorystyczne.

Morski będzie pasował do aranżacji w stylu glamour, inspirowanych szlachetnymi kamieniami. Wykonane z aksamitu fotele w kolorze morskim pięknie zaprezentują się na tle eleganckich tapet, w otoczeniu złotych dodatków.

Szyku doda im towarzystwo sofy w głębokim, luksusowym odcieniu granatu lub fioletu. Warto ułożyć na niej kilka poduszek w różnych odcieniach turkusu.

W minimalistycznym białym salonie doskonale sprawdzi się kanapa w morskim kolorze. Do aranżacji dobierz kilka dekoracji w kolorze czerwonym i złotym.

Kolor morski w łazience

Trudno wyobrazić sobie lepszy kolor do łazienki od morskiego. Warto jednak stworzyć neutralną bazę, która wydobędzie jego urodę i zapobiegnie chaosowi w aranżacji. W tej roli najlepiej sprawdzi się biel. Biały i morski będą cudownie wyglądać w towarzystwie złota – złotej armatury, lamp i luster. Jeśli nie chcesz, by całe wyposażenie było białe, możesz wprowadzić szafę lub regał w kolorze ciemnego lub złocistego drewna.

Najprostsze rozwiązanie to połączenie białej farby i białych sprzętów z morskimi kafelkami ściennymi. A jakie płytki do łazienki wybrać? W tym przypadku najlepiej wypadną te o niewielkim rozmiarze. Jeśli lubisz klasyczne wnętrza z lekką nutą retro, wybierz płytki w kolorze morskim o kształcie cegiełek.

Równie stylowym rozwiązaniem będą kwadratowe kafelki delikatnie różniące się od siebie odcieniem – ściana będzie wówczas wyglądała jak muśnięta akwarelą. Nieco orientalny klimat wprowadzisz wybierając maleńkie płytki do ułożenia w mozaikę lub wspaniałe marokańskie kafelki w kształcie rybiej łuski.

Oczywiście możesz też odwrócić proporcje. Ciekawym rozwiązaniem będzie połączenie białych płytek z tapetą w kolorze morskim – pamiętaj, by wybrać okleinę odporną na wilgoć, stworzoną z myślą o łazienkach.

Kolor morski w kuchni

Teoria głosi, że ze względu na związek z jedzeniem, kuchnię powinno się urządzać w nasyconych, apetycznych kolorach. Dlatego też kolor morski w kuchni powinien pojawić się głównie jako barwa dodatków. W rustykalnym wnętrzu znajdzie się miejsce dla drewnianego krzesła w morskim kolorze czy ozdobnej lampy.

Jeśli chcesz użyć koloru morskiego w większej ilości, zestaw go z neutralnym tłem i dodatkami w intensywnych odcieniach. Drewniane sprzęty w kolorze morskim będą świetnie wyglądały połączone z bielą, naturalnym drewnem i odrobiną czerni. Jako uzupełnienie dodaj AGD w nasyconym kolorze – czerwona lodówka, czajnik lub toster zrobią oszałamiające wrażenie.

Morski kolor ścian – kiedy to dobre rozwiązanie?

Kolor morski na ścianie to rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się w dużych, słonecznych pomieszczeniach o pogodnej atmosferze. Morski należy bowiem do kolorów chłodnych i w małym, cienistym pokoju może stworzyć nieprzyjazną atmosferę.

Nie ulega wątpliwości, że poprzez skojarzenia, które budzi, kolor morski najlepiej sprawdza się pozamiejskich domach nad wodą, a także w łazienkach i salonach kąpielowych. W tego typu wnętrzach możesz używać go bez większych obaw, zarówno jako koloru farby ściennej, jak i wzorzystej tapety.


Inne artykuły w tej kategorii

Kolor lazurowy – jak wygląda i do czego pasuje lazurowy kolor we wnętrzach?

Kolor lazurowy – jak wygląda i do czego pasuje lazurowy kolor we wnętrzach?

Kolor wenge – jaki to kolor? Jak umiejętnie wprowadzić wenge do aranżacji?

Kolor wenge – jaki to kolor? Jak umiejętnie wprowadzić wenge do aranżacji?

Jaki kolor pasuje do niebieskiego we wnętrzach? Podpowiadamy

Jaki kolor pasuje do niebieskiego we wnętrzach? Podpowiadamy

Jak pomalować ściany - poradnik krok po kroku

Jak pomalować ściany - poradnik krok po kroku

Trendy kolorystyczne 2018

Trendy kolorystyczne 2018

5 kolorów do domu, które nigdy nie wychodzą z mody

5 kolorów do domu, które nigdy nie wychodzą z mody

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.