Odśwież swoje mieszkanie! Kupuj z dostawą ZA FREE! 💸
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak prać koc? Wszystko o praniu koców z różnych materiałów

Jak prać koc? To pytanie, które zadajemy sobie często – zwłaszcza gdy czeka nas pierwsze pranie nowego koca. Pranie koca jest łatwe i jeśli będziesz pamiętać o kilku zasadach, posłuży Ci on długo i w niepogorszonej jakości. Podpowiadamy, jak bezpiecznie prać koce z różnych materiałów.

jak prać koc
Fot. Agata Brach Architekt

Jak prać koc – w pralce czy ręcznie?

Choć pranie koca w pralce wydaje się oczywistym rozwiązaniem, to nie zawsze tak jest. Czasem ręczne pranie koca jest zalecane przez producenta. Dlatego zanim po raz pierwszy wypierzesz koc, dokładnie zapoznaj się z oznaczeniami na metce. Najlepsze rezultaty osiągniesz wówczas, gdy będziesz przestrzegać tych zaleceń.

Jeśli jednak metka jest nieczytelna lub z jakiegoś powodu nie ma jej w ogóle, koc możesz spróbować wyprać w pralce. Pamiętaj jednak o tym, by na wszelki wypadek wybrać najniższą możliwą temperaturę. Jeśli Twoja pralka ma program „delikatne” lub „ręczne”, to do prania koca użyj właśnie niego.

Ręczne pranie grubego, dużego koca z pewnością nie będzie dobrym rozwiązaniem z co najmniej dwóch powodów. Pierwszy to problem z dokładnym wypłukaniem go. Drugi – z odsączeniem nadmiaru wody. Duży i gruby koc, dodatkowo namoczony, będzie kilkukrotnie cięższy. Jedna osoba z pewnością nie poradzi sobie z tym zadaniem. Kolejna kwestia to ta, że wykręcając go ręcznie, naciągasz włókna. Po kilku czy kilkunastu praniach koc może się odkształcić.

Jeszcze inna sprawa to bardzo długi czas suszenia koca mocno nasiąkniętego wodą. Jeśli więc nie ma wyraźnych przeciwwskazań do prania w pralce, zdecydowanie lepiej wybrać właśnie ten sposób.

Sprawdź również: Jaki koc kupić? Wybieramy materiał na koc dobrej jakości

Jak prać koc w pralce?

Jak najlepiej wykonać pranie koca i pledu w pralce? Temperatura jest w tym przypadku kluczowym czynnikiem. Niektóre materiały mogą ulec zniszczeniu w wysokich temperaturach, dlatego zawsze trzeba czytać metkę i stosować się do jej zaleceń. Jeśli nie wiesz, z jakiego materiału jest Twój koc lub nie ma na nim metki, lepiej wybierz niską temperaturę: maksymalnie 30 stopni. Jeśli obawiasz się, że niska temperatura nie poradzi sobie z nieprzyjemnymi zapachami czy drobnoustrojami, zastosuj dezynfekujący dodatek do prania.

Jaki program wybrać do prania koca? Niezależnie od tego, jakiego jest rozmiaru, a także z jakiego jest materiału, bezpiecznym wyborem będzie program do prania delikatnych tkanin lub do prania ręcznego.

Nadmierne wirowanie koca może mieć tak samo szkodliwy wpływ na jego jakość, jak niedostateczne odwirowywanie go (wówczas podczas suszenia może się odkształcać pod wpływem własnego ciężaru).

Sprawdź też: Czym przykryć narożnik lub kanapę i jak ułożyć na nich koc?

Jak prać koc, żeby był miękki?

Koce, nawet te z syntetycznych materiałów, najczęściej są mięciutkie i bardzo przyjemne w dotyku. Jak prać puszysty koc, by nie stracił swojej miękkości? Oprócz wymienionych wyżej zasad, pamiętaj także o wyborze odpowiedniego środka do prania. Używanie proszku do prania koca może wiązać się z kilkoma potencjalnymi niedogodnościami.

Proszek do prania może wnikać głęboko w strukturę materiału, przez co z czasem koc może stać się sztywniejszy, a także lekko skrzypieć. Do prania koca wybierz więc lepiej płyn do prania: najlepiej przeznaczony do prania wełny i delikatnych tekstyliów. Dodatkowo warto zastosować zmiękczający środek do płukania tkanin. Dzięki temu koc zachowa swoją miękkość i puszystość, a także będzie ładnie pachniał.

Jak często prać koc?

Pytanie o to, jak często prać koc, pojawia się dość często. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem przede wszystkim od tego, jakie jest jego główne przeznaczenie. Koc, pod którym śpisz na co dzień, będzie wymagał częstszego prania niż ten, który służy wyłącznie za narzutę na kanapę.

Pościel należy prać często, ze względu na to, że zbiera się w niej pot i martwy naskórek. Dlatego koc, pod którym śpisz na co dzień, warto wyprać przynajmniej raz na tydzień lub dwa. Koc, który służy za narzutę, można prać rzadziej. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, by nie było to rzadziej niż raz na kilka miesięcy.

Oprócz prania koce warto rozwieszać regularnie na świeżym powietrzu. W ten sposób je odświeżysz bez konieczności prania. Dotyczy to zwłaszcza koców ozdobnych, wykonanych ze szlachetnych materiałów, którym częste pranie mogłoby zaszkodzić.

To też Ci się przyda: Ciepły koc na zimę – jak wybrać ciepłe koce na zimowe wieczory?

Jak prać koce z różnych materiałów?

Różne materiały mają różną odporność na temperaturę i to właśnie ona jest głównym czynnikiem, który należy brać pod uwagę przy praniu różnych rodzajów koców.

Jak prać koc piknikowy?

Jak prać koc piknikowy z izolacją? Kluczową kwestią w tym przypadku jest wybór delikatnego trybu prania, ze względu na warstwę izolacyjną. Taki koc najlepiej prać w programie prania ręcznego, w temperaturze maksymalnie 30 stopni. Do prania wybieraj jak najdelikatniejsze detergenty, najlepiej płyny przeznaczone do prania delikatnych tkanin. Koc piknikowy należy suszyć w pozycji poziomej.

Jak prać koc z mikrofibry?

Pranie koca z mikrofibry nie jest skomplikowane. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie lubi on wysokiej temperatury ani płynów do płukania (pod wpływem tego detergentu może się mechacić). Koc z mikrofibry pierz w 30 stopniach i płucz go najlepiej w zimnej wodzie. To zapewni mu miękkość i gładką strukturę.

Jak prać koc z poliestru?

Jak prać koc poliestrowy? To materiał syntetyczny dość odporny na wiele czynników. Śmiało możesz więc ustawić normalny tryb prania codziennego, w temperaturze 40, a nawet 60 stopni. Poliestrowy koc nadaje się do suszenia w suszarce bębnowej.

Jak prać koc akrylowy?

Jak prać koc z akrylu? Podobnie jak poliester, akryl to materiał odporny na wiele czynników. Nie zaszkodzi mu więc wyższa temperatura (najlepiej to 40 stopni). Do płukania koca akrylowego możesz również śmiało użyć zmiękczającego płynu do płukania tkanin.

Jak prać koc polarowy?

Jak prać koc z polaru? To również materiał syntetyczny i odporny, dlatego taki kocyk możesz śmiało prać w normalnym trybie codziennego prania, w temperaturze 40 stopni. Uwaga – proszek do prania sprawi, że polar stanie się śliski i skrzypiący, a także sztywniejszy. Dlatego do prania polarowego koca używaj płynu do prania delikatnych tkanin. Do prania polaru nie zaleca się stosowania płynów do płukania tkanin.

Jak prać koc wełniany?

Jak prać koc z wełny owczej i z wełny marynosa? W tym przypadku sprawa ma się nieco inaczej niż w powyższych przypadkach. Wełnę najlepiej prać ręcznie w ciepłej wodzie przy użyciu detergentów do prania wełny. Jeśli obawiasz się, że zniszczysz w praniu wełniany koc, oddaj go do profesjonalnej pralni.

Pranie koca w pralni – ile kosztuje?

Ile kosztuje pranie koca w pralni? Cena jest uzależniona od wielu czynników, przede wszystkim od miasta. W dużych miastach, zwłaszcza w punktach w pobliżu centrum, ceny usług są wyższe niż w mniejszych miejscowościach. Cena prania koca może być różna w różnych miejscach również w zależności od tego, z jakiego materiału jest wykonany, czy znajdują się na nim plamy, a także od programu, na jakim zostanie wyczyszczony. Widełki cenowe są tak różne, że nie sposób ich podać. Dlatego przed oddaniem koca do wybranej pralni zapoznaj się z cennikiem usług.

Pranie dużego koca w pralce może być niemałym wyzwaniem. Jeśli masz pralkę o wsadzie mniejszym niż 5 kg, pomyśl o oddaniu go do pralni. Pamiętaj, że koc nasiąknięty wodą staje się bardzo ciężki, dlatego małą pralkę łatwo w ten sposób uszkodzić!


Inne artykuły w tej kategorii

Sponsorowane Jak zadbać o piękne wnętrze?

Jak zadbać o piękne wnętrze?

6 sposobów na segregację śmieci w małym mieszkaniu. Ostatnie 2 Cię zaskoczą

6 sposobów na segregację śmieci w małym mieszkaniu. Ostatnie 2 Cię zaskoczą

Jak wyczyścić płytę indukcyjną? 7 praktycznych porad

Jak wyczyścić płytę indukcyjną? 7 praktycznych porad

Pranie tapicerki meblowej – jak przeprowadzić czyszczenie tapicerki w domu?

Pranie tapicerki meblowej – jak przeprowadzić czyszczenie tapicerki w domu?

Jak wyczyścić pralkę? 4 domowe sposoby na czyszczenie pralki

Jak wyczyścić pralkę? 4 domowe sposoby na czyszczenie pralki

Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki? Poznaj ten trik

Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki? Poznaj ten trik

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.