Co szukasz?
Zobacz także

Podano do stołu. Idealny pomysł na smaczną jadalnię

jadalnia w stylu glamour, granatowe rolety rzymskie, drewniany stół, krzesła z szarym obiciem

Gdy do stołu zasiada cała rodzina, każdy posiłek zaczyna lepiej smakować. Warto stworzyć w swoim domu miejsce, które stanie się azylem i zgromadzi najbliższych w jednym miejscu. Jadalnia, bo o niej mowa, nie jest tylko luksusem posiadaczy dużego metrażu. Można ją z sukcesem stworzyć niemal w każdym mieszkaniu.

biały błyszczący stół, czarne krzesła, drewniana podłoga, białe rolety rzymskie

Jadalnią może stać się samodzielny pokój, ale również wyodrębnione miejsce w salonie lub kuchni. W przypadku aneksów kuchennych, stół z krzesłami może rozdzielić przestrzeń między rajem kucharzy a strefą dzienną mieszkania. Jak zatem zaaranżować jadalnię w małych i większych mieszkaniach o różnych rozkładach?

biała kuchnia, drewniany stół, białe krzesła, czarne krzesła

Otwarta przestrzeń kuchenna

Posiadacze otwartych kuchni – a według badania „Jakie kuchnie mają Polacy?" przeprowadzonego przez portal Homebook.pl w Polsce jest ich aż 44% – mogą puścić wodze fantazji podczas projektowania strefy jadalnianej. Jest to przestrzeń prosta w zaaranżowaniu, ponieważ nie jesteśmy ograniczeni ścianami czy rozmieszczeniem drzwi. Funkcjonalnym i estetycznym rozwiązaniem jest oddzielenie stołem kuchni otwartej na salon. Dzięki temu otrzymamy niepisany podział tych pomieszczeń, a dodatkowo nie zastawiamy pokoju dziennego krzesłami. Jest to pomysł, którego realizacja nie zajmuje wiele miejsca, ponieważ stół najlepiej jest postawić za sofą lub kanapą, która jest odwrócona tyłem do aneksu. Tak umiejscowiony stół będzie sprawiał wrażenie usytuowanego i w kuchni, i w salonie. Dodatkowo otwarta przestrzeń pozwala na dowolne i proste przestawianie mebli według potrzeb. W przypadku, gdy spodziewamy się większej ilości gości, możemy przenieść stół bliżej kanapy, dzięki czemu uda nam się zdobyć więcej miejsca i przestrzeni.

Kuchnie małe i duże

Małe mieszkania najczęściej charakteryzują proporcjonalnie niewielkie pomieszczenia. Wielu posiadaczy skromnego metrażu musi zrezygnować ze stawiania w salonie stołu z krzesłami. Wybierają oni najczęściej małą sofę i kredens, by nie zastawić całej przestrzeni. Jak zatem zaaranżować niewielką kuchnię? Najlepiej jest zdecydować się na prostokątny, wąski stół z niewielkimi czterema siedziskami, które można schować pod stołem. Aby zachować wolną przestrzeń, warto umiejscowić go wzdłuż ściany, a w momencie, gdy jest taka potrzeba, odsuwać go, zyskując miejsce do wspólnego spożywania posiłków. W przypadku bardzo małych kuchni warto przymocować do ściany ruchomy blat, który można wykorzystać nie tylko jako stół, ale również jako dodatkową przestrzeń wykorzystywaną w trakcie przygotowywania posiłków.

ceglana ściana, drewniany stół, białe krzesła, beżowa roleta rzymska

Zamknięte, duże kuchnie pozwalają na stworzenie prawdziwej jadali ze stołem mieszczącym od czterech do ośmiu osób. Warto w trakcie projektowania lub remontu podzielić pomieszczenie na dwie części – jedną typowo kuchenną, a drugą przekształconą w jadalnię. Może być to miejsce przeznaczone do spożywania posiłków przez mieszkańców, ale również do przyjmowania gości.

biała cegła, kolorowe krzesła z tworzywa, drewniany stół na metalowych nogach

W salonie czy samodzielnie?

Wiele osób decyduje się na połączenie części jadalnej z salonem. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie, ponieważ zaproszenie gości do pokoju dziennego, w którym znajduje się sofa oraz telewizor jest praktycznym pomysłem na spędzenie popołudnia. Posiadacze dużego metrażu mogą stworzyć w salonie lub w osobnym pomieszczeniu samodzielną jadalnie. W salonie należy wygospodarować miejsce, na przykład wzdłuż okien lub balkonu. W ten sposób uzyskamy ciekawy klimat i charakter miejsca. W samodzielnej jadalni najlepiej jest zrezygnować z drzwi wejściowych, aby pomieszczenie pozostało otwarte oraz wstawić do niej niewielki kredens lub barek.

drewniana podłoga, czarne krzesła na przezroczystych nogach, szklany stół z czarnymi nogami, jadalnia w stylu glamour

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów