Prezenty na Dzień Dziecka do -40% 🎈🧸
Odnawialnia
Odnawialnia
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak zrobić siedzisko ze skrzyni wojskowej?

Ta skrzynia pierwotnie służyła do transportowania amunicji. Proste, sosnowe deski, solidne okucia - oto materiał wyjściowy do skrzyni-siedziska.

<p><strong>Potrzebujesz:</strong></p>
<ul>
<li><p>skrzynia wojskowa drewniana</p>
</li>
<li><p>pianka tapicerska lub inna o grubości ok 7 cm lub więcej</p>
</li>
<li><p>watolina</p>
</li>
<li><p>tkanina na siedzisko</p>
</li>
<li><p>kółka meblowe, jeżeli chcemy mieć ruchome siedzisko</p>
</li>
<li><p>farba do pomalowania okuć (np. w sprayu) i uchwytów</p>
</li>
<li><p>farba akrylowa do malowania skrzyni</p>
</li>
<li><p>kawałek taśmy lub materiału na uchwyt</p>
</li>
<li><p>wosk lub lakier do wykończenia</p>
</li>
</ul>

Potrzebujesz:

 • skrzynia wojskowa drewniana

 • pianka tapicerska lub inna o grubości ok 7 cm lub więcej

 • watolina

 • tkanina na siedzisko

 • kółka meblowe, jeżeli chcemy mieć ruchome siedzisko

 • farba do pomalowania okuć (np. w sprayu) i uchwytów

 • farba akrylowa do malowania skrzyni

 • kawałek taśmy lub materiału na uchwyt

 • wosk lub lakier do wykończenia

<ul>
<li><p>taker ze zszywkami</p>
</li>
<li><p>taśma malarska</p>
</li>
<li><p>wiertarka</p>
</li>
<li><p>papier ścierny</p>
</li>
<li><p>wata szklana</p>
</li>
<li><p>pędzle lub wałki</p>
</li>
<li><p>śrubokręt krzyżakowy</p>
</li>
</ul>
 • taker ze zszywkami

 • taśma malarska

 • wiertarka

 • papier ścierny

 • wata szklana

 • pędzle lub wałki

 • śrubokręt krzyżakowy

Umyj dokładnie skrzynię wodą z detergentem i odkręć, o ile to możliwe, wszystkie metalowe elementy. Warto dodatkowo oznaczyć okucia, uchwyty oraz zawiasy, dzięki temu bez problemu przykręcisz je na to samo miejsce.

Elementy metalowe najlepiej wygładzić watą stalową, która nie porysuje ich powierzchni. Następnie odnowić farbą do metalu lub lakierem w sprayu.

Szlifując dążcie do efektu gładkiej, równiej powierzchni. Po szlifowaniu całość trzeba koniecznie odpylić, np. odkurzaczem oraz przetrzeć wilgotną szmatką.

Niestety nie wszystkie metalowe części udało się odkręcić. Po zabezpieczeniu pomalowano je ftalową farbą do metalu. Czas schnięcia takiej powłoki to przynajmniej 12 godzin.

<p>Jeśli wnętrze waszej skrzyni jest ładne, zamiast malować możecie zastosować technikę przecierania gąbką. Rozcieńczcie farbę w proporcjach 5 do 1 i gąbką kuchenną nałóżcie dwie warstwy.</p>
<p>Wojskowe skrzynie zazwyczaj pokryte są zielonkawą powłoką. W tym projekcie nie została usunięta, a całość pomalowano kryjącą farbą akrylową. Jeśli jednak zależy wam na naturalnym kolorze drewna oraz chcecie podkreślić słoje trzeba zeszlifować wierzchnią warstwę. To bardzo pracochłonne zadanie, ale niezastąpiona okazuje się tu szlifierka elektryczna.</p>
<p>Skrzynię można wykończyć woskiem lub lakierem, ważne aby zrobić to przed pracami tapicerskimi.</p>

Jeśli wnętrze waszej skrzyni jest ładne, zamiast malować możecie zastosować technikę przecierania gąbką. Rozcieńczcie farbę w proporcjach 5 do 1 i gąbką kuchenną nałóżcie dwie warstwy.

Wojskowe skrzynie zazwyczaj pokryte są zielonkawą powłoką. W tym projekcie nie została usunięta, a całość pomalowano kryjącą farbą akrylową. Jeśli jednak zależy wam na naturalnym kolorze drewna oraz chcecie podkreślić słoje trzeba zeszlifować wierzchnią warstwę. To bardzo pracochłonne zadanie, ale niezastąpiona okazuje się tu szlifierka elektryczna.

Skrzynię można wykończyć woskiem lub lakierem, ważne aby zrobić to przed pracami tapicerskimi.

Gąbkę do wymiarów siedziska najlepiej i najłatwiej dociąć nożem tapicerskim, opcjonalnie można użyć nożyka do tapet lub ostrego noża kuchennego.

Następnie zaznacz i wytnij tunele, w których ukryją się deski z wieka skrzyni. Powinny one mieć głębokość ok. 2 cm. Piankę możesz przykleić do wieka, np. klejem to tkanin w sprayu.

Robiąc siedzisko warto skorzystać z dodatkowej wyściółki jaką jest watolina. Zabezpiecza ona, zwłaszcza rogi obicia przed przetarciem i dodatkowo poprawia komfort siedzenia. Zamiast watoliny można wykorzystać również fizelinę. Watolinę i tkaninę docinamy tak, aby z każdej strony został dodatkowy pas ok 4 cm.

Tapicerowanie rozpoczynamy od boku z zawiasami. Tkaninę i watolinę mocujemy tutaj na krawędzi skrzyni, w pozostałych przypadkach zszywki możemy wbić na wieku. Ułatwicie sobie to zadanie jeśli przyczepicie obicie najpierw w kluczowych punktach, a potem uzupełnicie zszywki.

Po przymocowaniu wszystkich metalowych elementów, montujemy kółka. Warto wcześniej wykonać otwory o średnicy mniejszej niż wkręty.

<p>Zapraszam też na <a href="http://odnawialnia.blogspot.com/" rel="nofollow">mój blog</a>, na którym nałogowo przetwarzam stare meble i inne przedmioty.</p>

Zapraszam też na mój blog, na którym nałogowo przetwarzam stare meble i inne przedmioty.

Zobacz film instruktażowy:


Inne artykuły w tej kategorii
Salon z zieloną kanapą

Dołącz do newslettera i nie przegap okazji!

 • Informacje o promocjach
 • Aktualności w ofercie
 • Rankingi produktów
 • Najnowsze trendy
 • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności