Spotkajmy się w... jadalni!

"Jadalnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Dlatego tak ważne jest, aby każdy z domowników czuł się w niej dobrze."

drewniane meble z białymi frontami w jadalni

Jadalnia jest miejscem, w którym nie tylko spotykamy się z najbliższymi podczas posiłków. Dlatego tak ważne jest, aby jej wystrój pozwalał każdemu domownikowi czuć się dobrze. Nieistotne czy jest to specjalnie wydzielona i zaprojektowana przestrzeń w nowo wybudowanym domu, czy niewielkie miejsce w kuchni lub salonie, gdzie mieści się mały stół z miejscem do siedzenia. Czasem tę funkcję może przejąć też wyspa kuchenna, a nawet stolik kawowy. Niezależnie od przestrzeni powinna ona być komfortowa i funkcjonalna, abyśmy we wspólnym - mniejszym czy bardziej licznym towarzystwie - wygodnie i przyjemnie mogli spożywać posiłki.

drewniany stół z szufladami do jadalni

Jeśli rzeczywiście dysponujemy większą przestrzenią gdzie mamy możliwość wstawienia stołu, jego rozmiar dobierzmy odpowiednio do konkretnej ilości osób, pamiętając, że aby swobodnie zjeść posiłek potrzebujemy przynajmniej 60 cm miejsca na szerokość oraz około 40 cm przed sobą na postawienie talerza. Tym samym, całkiem wystarczający dla czterech osób stół, okaże się w wielkości 120x80 cm, a dla większej ilości osób pomyślmy raczej o 140 i 160 cm z możliwością rozłożenia. Aby rozważyć zakup takiego stołu musimy dysponować przynajmniej przestrzenią szerokości 210-230 cm, żeby każdy kto przy nim usiądzie czuł się swobodnie. W przypadku stołu okrągłego pamiętajmy również o swobodnym dojściu do niego z każdej strony.

Nawet jeśli nie dysponujemy specjalną przestrzenią na jadalnię, warto zadbać aby ten niewielki fragment miejsca, w postaci np. małego okrągłego stolika, był również przytulny i miło urządzony. Przestrzeń tę możemy wydzielić na przykład poprzez ciekawie udekorowaną ścianę. Świetnym pomysłem będzie ozdobna tapeta, galeria rodzinnych fotografii lub fototapeta optycznie powiększającej wnętrze.

Rozwiązań jest wiele. Można również pokusić się o zastosowaniu tego samego materiału na ścianie, co na podłogach. Taki element określi przestrzeń przeznaczoną właśnie dla spotkań przy rodzinnym stole, stoliku czy stoliczku.

Anna Maria Chwastek, Architekt wnętrz

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Kuchnia
Zobacz więcej artykułów w kategorii Kuchnia
Komentarze
świetnie zaaranżowana jadania na pierwszy zdjeciu, bardzo lubię takie naturalne pomieszczenia, jasne naczynia idelanie pasują w sklepie dajar są świetne zastawy jasne, Kubiko, Fala, świetnie by się wpisały w taki klimat.
  • Dodano 4 lata temu
Magłorzato, chyba mamy ten sam zestaw, tez mam Kubiko jasny ze sklepu dajar, też mi on przypadł do gust, bardzo lubię jasne naczynia.
  • Dodano 4 lata temu