Pomysły na niebanalną dekorację ścian

Ściany, z racji swojej powierzchni, stanowią tło dla pozostałych elementów wystroju pomieszczenia. Często nawet niewielka zmiana potrafi sprawić, że odświeżymy wygląd całego mieszkania bez większego nakładu kosztów i pracy.

cegła naturalna, biała podłoga z desek, dywan w kolorowe paski, duże lustro ścienne z czarna ramą
To jak będą wyglądały ściany we wnętrzu naszego mieszkania zależy tylko od naszych upodobań - jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.

Ramka ramce nierówna

W wielu domach znajdziemy ramki ze zdjęciami rodzinnymi, obrazy oraz plakaty. Jednak nie w każdym mieszkaniu są one rozstawione we właściwy sposób, co niekorzystnie wpływa na atrakcyjność wnętrz. Do lamusa odeszły ramki stawiane na kredensach, komodach czy biurkach. Im ciekawszy koncept - tym lepszy efekt, dlatego warto przemyśleć to, gdzie i jak chcemy wyeksponować nasze fotografie z dzieciństwa czy wakacyjnego wyjazdu. Interesującym pomysłem jest graficzne wyróżnienie miejsca na ścianie, w którym powiesimy wszystkie zdjęcia. Możemy zaznaczyć je dowolnie wybraną figurą geometryczną, która będzie stanowiła ramę dla kilku lub kilkunastu fotografii. Intrygującym sposobem aranżacji ściennej przestrzeni jest również zawieszenie ulubionych obrazów lub grafik w ramkach o równej wielkości i kształcie – bez ograniczania się wyłącznie do obrazów. Również dobrze spełnią się w tej roli lustra, zdjęcia czy nawet puste ramy. W przypadku ich większego formatu – nie trzeba ich wieszać, tylko można oprzeć je o wybraną ścianę. Takie rozwiązanie przełamuje dekoracyjne schematy.

czerwona cegła, szary narożnik, czarny stolik, beżowy dywan, drewniana podłoga, fotografie rodzinne na szarym kole na ścianie

Wielki powrót fototapet

Nie zawsze lubiane fototapety, dzięki ekspansji stylu nowoczesnego oraz industrialnego, w ostatnim czasie wracają do łask. Jest to dekoracja, którą można wykorzystać w każdym pomieszczeniu, jednak jej formę i wzór należy dobrać tak, by zgrała się z funkcją wnętrza. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest drukowanie wielkoformatowych fotografii rodzinnych lub dziecięcych rysunków i naklejanie ich w salonie lub sypialni.

fototapeta z niebieską mapą świata w sypialni, białe biurko, zielony fotel biurowy
Wielkoformatowa fototapeta pozwoli na stworzenie niecodziennej głębi w pomieszczeniu.

Dzięki takiej fototapecie możemy podkreślić siłę więzi, jakie łączą domowników albo bogatą wyobraźnię naszego potomstwa. Fototapety często przedstawiają znane widoki, miejsca, budowle lub postaci. Taki rodzaj dekoracji jest sposobem na uzewnętrznienie charakteru lub pasji mieszkańców. Jeśli naszym hobby jest żeglarstwo lub podróżowanie, warto zawiesić dużą fototapetę przedstawiającą jacht, morze lub mapę świata w ważnym miejscu – salonie lub gabinecie. Będzie to wymowne dopełnienie aranżacji mieszkania, w którym często stawiamy gadżety związane z tym, co kochamy robić.

fototapeta z nadmorskim motywem w łazience, płytki imitujące drewno, lampy wiszące w stylu industrialnym
Motyw nadmorski wykorzystany w łazience nada jej odprężającego charakteru.

Fototapety mogą być winylowe, papierowe lub lateksowe laminowane, drukowane na płycie pleksi lub na szkle. Do pomieszczeń narażonych na duże zmiany temperatury lub wilgoć najlepiej wybrać materiał wodoodporny. Coraz częściej spotykanym pomysłem montowania fototapety jest jej umieszczanie pomiędzy dwoma kawałkami szkła hartowanego. Jeżeli znudzi się nam dana grafika, możemy ją w każdej chwili wymienić na inną.

Coś nowego, niezwykłego

Przyciągającą uwagę alternatywą dla fotografii, obrazów czy fototapety są własnoręcznie wykonane dekoracje. Metodą hand made można stworzyć bardzo osobisty wystrój. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem może być czarna matowa tapeta na wybranej ścianie – w gabinecie, korytarzu – na której białą farbą lub kredą zapiszemy ważne dla nas cytaty, hasła czy daty. Natomiast szczęśliwi rodzice małych odkrywców mogą zastosować podobne rozwiązanie, zostawiając fragment białej ściany na wysokości około 1 metra, na którym dzieci będą mogły rysować, bądź w inny sposób rozwijać swoje zdolności artystyczne. Dobrym wyborem będzie też farba zmywalna, specjalnie przystosowana do pokojów dziecięcych. Inną, wartą rozważenia opcją jest farba tablicowa. Po jej prawidłowym nałożeniu tworzy strukturę podobną do tablic używanych w szkole, dzięki czemu dzieci mogą dać upust swojej wyobraźni i rysować po niej różnokolorowymi kredami. Innym rozwiązaniem jest farba magnetyczna, która umożliwia przyczepianie do niej nie tylko przywiezionych z różnych miejsc magnesów, ale również zdjęć, notatek, rysunków. Jeśli wykorzystamy magnesy w kształcie cyfr, ściana pokryta farbą magnetyczną wspomoże malca przy nauce podstawowych działań arytmetycznych. W kobiecych sypialniach, których właścicielki lubią biżuterię, intrygującym rozwiązaniem będzie powieszenie pustych ram, najlepiej pozłacanych lub mosiężnych, a w nich - zamiast obrazów – umieszczenie naszyjników, korali i kolii. Jest to sposób na ciekawy wystrój, który pozwoli również zachować porządek w biżuterii. Warto pamiętać, że w miejscu błyskotek może znaleźć się absolutnie wszystko – krawaty, stare aparaty fotograficzne, płócienne torby, a nawet… mniejsze puste ramki.

Niebanalna dekoracja ścienna potrafi nadać charakteru każdemu pomieszczeniu. Co więcej, nawet niewielka zmiana wprowadzona w ułożeniu ram lub innych ozdób potrafi zmienić wygląd całego mieszkania.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Trendy
Zobacz więcej artykułów w kategorii Trendy
Komentarze
Ściana z cegły, i duża rama tworzą klimat :)
  • Dodano 4 lata temu

Zobacz więcej produktów