Jak urządzić strefę zabaw w pokoju dziecka? Kreatywne pomysły
Słynny irlandzki poeta i prozaik, Oscar Wilde, powiedział kiedyś, że dzieci to najpiękniejsze kwiaty. Trudno się z tym nie zgodzić - maluchy mają w sobie wyjątkową świeżość, wrażliwość i niewinność. Ich świat wydaje się magiczny - jawi się zupełnie w innych, bajkowych barwach, pełen jest fantastycznych przygód i niezbadanych krain.
Każde dziecko to radosny mały odkrywca - poznawanie świata jest dla niego absolutnie niezwykłą, intrygującą podróżą. Maluchy, jak nikt inny, potrafią zachwycać się codziennością - warto o tym pamiętać urządzając pokój dziecięcy. Strefa zabaw w królestwie brzdąca powinna być zatem nie tylko bezpieczna i funkcjonalna, ale i maksymalnie kreatywna. Twórczy kącik będzie rozwijał jego wyobraźnię, pamięć oraz inteligencję emocjonalną.
Porządek na pierwszym miejscu!
Twórczy bałagan w pokoju dziecka potrafi być uroczy, jednak na dłuższą metę, może okazać się tajfunem nie do opanowania. Aby tego uniknąć, koniecznie zadbaj o sprytne systemy porządkowania przestrzeni - kolorowe pudła z wieczkiem, wiklinowe kosze czy drewniane skrzynki na kółkach. Oprócz tego, możesz pokusić się o zainstalowanie ciągu półek, relingów z haczykami czy wiszących organizerów. Dzięki nim każda zabawka, klocek i książeczka, będą doskonale znały swoje miejsce. Radzimy - postaw na kolorowe akcesoria o ciekawym kształcie - dzięki temu maluch znacznie chętniej zadba o porządek w swojej zabawkowej krainie.
Gdzie zorganizować strefę do zabawy?
Pamiętaj, że w pokoju dziecka powinny rządzić strefy. Dzięki nim uporządkujesz przestrzeń wokół malucha i usystematyzujesz jego rytm dnia. Strefa zabawy powinna być wyraźnie oddzielona od miejsca do nauki czy wypoczynku - dzięki temu ulubione zabawki nie będą rozpraszać dziecka np. podczas odrabiania lekcji. Strefę zabawy możesz wydzielić przy pomocy osobnego stolika, kolorowej podłogowej maty lub zorganizować ją pod piętrowym łóżkiem. Ostatni pomysł jest bardzo lubiany zarówno przez mamy, jak i ich pociechy - po pierwsze, łóżko piętrowe oznacza dużą oszczędność miejsca, po drugie dzieci wprost uwielbiają tajemne skrytki i “bazy”.
Mata edukacyjna czy tęczowy dywan?
Jeżeli Twoje dziecko jest jeszcze w okresie niemowlęcym, warto zafundować mu uroczą matę edukacyjną. Takie akcesoria są znacznie bardziej poręczne niż kojce i o wiele ciekawsze niż leżaczki. Mata to zabawka edukacyjna, która została stworzona na wzór mini-placu zabaw. Dzięki specjalnym pałąkom, na których zawieszone są rozmaite zabawki i grzechotki, maluch może rozwijać swoje zdolności poznawcze i motoryczne. W małym pokoju starszaka z kolei, świetnie sprawdzi się nietuzinkowy dywan. Niektóre modele przypominają meandry autostrad, inne barwne łąki lub… nieśmiertelny schemat gry w klasy! Im bardziej kolorowo i niebanalnie, tym lepiej!
Tipi? A może moskitiera?
Namiot w kształcie tipi to jeden z ostatnich wnętrzarskich bestsellerów! Nie ma się jednak czemu dziwić - to szalenie dekoracyjny dodatek, który zapewni dzieciakom wyśmienitą zabawę! Tipi może być kolorowe, monochromatyczne, wykończone fikuśnymi aplikacjami bądź koronką. Pod lekką płachtą warto urządzić dziecku przytulne siedzisko obłożone morzem puszystych poduszek. Jeśli wolisz lżejsze dekoracje, możesz postawić na pastelową moskitierę sięgającą podłogi - zapewniamy, że każda mała księżniczka wnet pokocha ten czarujący dodatek!
A gdyby tak farba tablicowa?
Każda mama doskonale wie, że dzieciaki prędzej czy później przeżywają tzw. fascynację twórczą. Nagle blok rysunkowy staje się o wiele za mały dla dzieł małego Picassa i wnet w ruch idą ściany, podłoga oraz blaty mebli. Aby uchronić mieszkanie przed niechybnym atakiem flamastrów i kredek, warto postawić na farbę tablicową. Dzięki fragmentowi ściany o twardej, zmywalnej powierzchni, Twoje dziecko będzie mogło spokojnie rozwijać swój talent plastyczny, a w przyszłości, sporządzać istotne szkolne notatki. Pamiętaj - jeżeli nie chcesz zmieniać ściennych dekoracji, w strefie zabaw może równie dobrze zamieszkać okazała tablica sztalugowa.
Dlaczego oświetlenie jest takie istotne?
W pokoju malucha bardzo istotne jest właściwie rozplanowane oświetlenie. Najlepiej zainwestować w tzw. oświetlenie wieloźródłowe, dzięki któremu każda ze stref będzie odpowiednio oświetlona. W kąciku zabaw możesz postawić na nieco bardziej nastrojowe światło - kolorowe żarówki, różnobarwne listwy LED, wesołe cotton-ballsy czy oryginalne lampki w kształcie latających balonów, wprowadzą do dziecięcego królestwa magiczne, przytulne nuty. Jeśli Twoje dziecko ma zamiłowanie do kolorowanek czy układania puzzli, koniecznie zatroszcz się o wysokojakościową lampkę biurkową. Lampka może być wyposażona w żarówkę halogenową, świetlówkę albo żarówkę LED. Świetnie, jeśli ta ostatnia może pochwalić się temperaturą barwową oscylującą w okolicach 4000-5000K - dzięki temu światło ma subtelny, neutralny kolor, który nie będzie męczył wzroku dziecka.
Dzieci posiadają niezwykłą umiejętność postrzegania rzeczywistości inaczej. Dla nich domek na drzewie to najprawdziwsza skrytka elfów, a piętrowe łóżko, potężny statek piratów. Dziecięcą wyobraźnię warto pielęgnować - chociażby poprzez organizację niewielkiego kącika twórczego w pokoju malucha. Dzięki niemu dziecko będzie rozwijać talenty, kreatywne myślenie i możliwości poznawcze, co z pewnością zauważalnie zaowocuje w przyszłości.