Odkryj konsole do przedpokoju i salonu już od 199zł 👀
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Dulux
Dulux
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Dlaczego warto stawiać na szarości?

„Idealnie oddający nastrój chwili, jest uniwersalny i ponadczasowy, zmienia swój charakter w zależności od kolorów, z którymi go zestawimy.” - tak o szarości opowiadają architekci wnętrz. Od wielu sezonów ta wyjątkowo uniwersalna barwa jest szalenie modnym akcentem mocno wyróżnianym przez styl skandynawski. Nic w tym dziwnego, ponieważ delikatny, swobodny i niesłychanie praktyczny kierunek stylizacyjny zachwyca ludzi na całym świecie. A nam niesłychanie spodobały się stylizacje, w których króluje szlachetna i elegancka szarość.

Nie ma kolorów bardziej naturalnych i równie często wybieranych w dekorowaniu ścian niż biel i szarość. Dodają szyku i co najważniejsze świetnie pasują do wystroju wnętrza w dowolnym stylu. Często podkreślaliśmy rolę kolorów w budowaniu emocji czy kształtowania przestrzeni. Wspominaliśmy również o potencjale dekoratorskim i zachwycających efektach kolorów. Szarość pozwala na niezwykłą swobodę kreacyjną. Do wszystkiego pasuje, z wszystkim współgra, z każdym potrafi odnaleźć wspólny język. Wnętrze w szarościach nie wychodzi z mody, niezależnie od tego z czym je zestawimy. O atutach szarości i możliwych zestawieniach rozmawialiśmy ze specjalistami Dulux.

Czym wyróżnia się szarość?

"Szary jest duszą wszystkich kolorów" – powiedział artysta Odilon Redon. Wyrafinowany i spokojny kolor jest dużo bardziej interesujący, niż wydawać by się mogło na pierwszy rzut oka. Uniwersalna i niepozorna szarość jest doskonałą bazą pod kreację architekta. Szary może być industrialny, romantyczny lub odważnie nowoczesny. W zależności od jego tonacji, nasycenia i zestawień kolorystycznych. Przełamany mocnymi barwami, na przykład żółtym, potrafi nieźle zaskoczyć. I wcale nie jest nudny. Wśród różnych odcieni znajdziemy i takie, które z łatwością skomponujemy naturalnymi materiałami, delikatnymi fakturami i drewnem, który pokochali Skandynawowie. Trend pochodzący z dalekiej Północy chętnie wykorzystuje w swoich stylizacjach moc szarości. Dzięki kolorom natury i drewnianym elementom stworzymy klimat pełen przytulności i spokoju.

Jak aranżować za pomocą szarości?

Mieszkania i domy w Szwecji, Norwegii czy Finlandii są surowe, minimalistyczne, a jednocześnie wyjątkowe. Nie ma w nich miejsca na przeładowanie i zbędne przedmioty nie mające żadnego stylizacyjnego znaczenia. Takie też są kolory - praktyczne, pełne aranżacyjnej swobody. W Europie coraz częściej sięgamy po estetykę przytulnych skandynawskich wnętrz wnosząc sporo z przytulnego eklektyzmu. Szare ściany to dopiero początek stylizacyjnej przygody. Dzięki ciekawym połączeniom kolorystycznym możemy wydobyć głębię z wnętrza i stworzyć niesamowity trójwymiarowy efekt.

Wróćmy do uniwersalnej szarości. Świetnie pasuje zarówno do salonu, sypialni, pokoju dziecięcego, kuchni, łazienki i przedpokoju. Pamiętajmy, aby dostosować go do wymagań naszego wnętrza oraz potrzeb. Wybierając kolor farby powinniśmy kierować się m.in. układem, wielkością czy specyfiką pomieszczenia. Łatwo o przesadę gdy wybierzemy do wnętrza zbyt ciemny i przytłaczający odcień lub nie przełamiemy szarej barwy innymi tonacjami. Jeśli pokój jest niewielki, miast przeładowywać wnętrze ciemnymi odcieniami, postawmy na lekkie, rozmyte szarości nieznacznie przekraczające granicę bieli. Będą świetnie odbijać światło, a jednocześnie przemycą nieco kolorytu, który łatwo uzupełnić mocnymi akcentami lub pastelami. Podobnymi zasadami kierujmy się przy wnętrzach, do których wpada nieco mniej światła, a okna wychodzą na północ-południe. Innym świetnym pomysłem jest zastosowanie na ścianie drugiej barwy, a nawet kilku zbliżonych w palecie odcieni. Przykładowo szarość przepięknie współgra z zieleniami – ciemna może przechodzić w jaśniejszą, aż do szarości. Dzięki takiemu zabiegowi wnętrze nabierze ciekawej głębi. Jeśli ciemniejsza tonacja nie przeciąży pomieszczenia, pozwólmy sobie na więcej i wypróbujmy intrygujące, nasycone kolory. Dobór kolorystyki zależy także od efektu jaki chcemy uzyskać. W pokoju dziecięcym, gabinecie czy sypialni dobrze korzystać z barw spokojnych zestawionych bardzo delikatnie. W salonie, kuchni czy łazience możemy pozwolić sobie na odrobinę fantazji. Zanim chwycimy za pędzel i kupimy kubełek farby upewnijmy się, który z odcieni najlepiej zagra w naszym wnętrzu. Dobrym rozwiązaniem są testery kolorów.

Często zastanawiamy się co pasuje do wnętrza. Jak wkomponować dodatki do stylizacji z szarą ścianą w roli głównej? To zależy od paru czynników: wybranego odcienia, obranego stylu, połączenia kolorystycznego oraz efektu. Zasada jest prosta: im ciemniejszy odcień tym jaśniejsze dodatki. W stylizowaniu warto korzystać z kontrastów. Jeżeli zdecydowaliśmy się zarówno na jasny, jak i ciemny odcień szarości znakomitym uzupełnieniem jest biel. Mimo wszystko prócz uniwersalnego, łagodzącego zestawienia szarości i bieli warto sięgnąć po ciekawsze koncepcje. W tym przypadku warto wybrać jaskrawożółte lampy lub poduszki, w łazience dobrać kontrastowe ręczniki w odcieniu kobaltowym. W pokoju dziecka warto wyciszyć stylizację lekkimi pastelami w kolorach różu czy błękitu. W dużej mierze wszystko zależy od tego jaki efekt stylizacyjny chcemy osiągnąć.

Uniwersalna szarość nigdy nie wychodzi z mody. Przełamana barwnymi dekoracjami lub uzupełniona drewnianymi akcentami stworzy wnętrze pełne przyjemnej, domowej atmosfery. Stylizując własne mieszkanie pamiętajmy o potencjale ścian. Kolor wniesie do niego sporo świeżości. A szarość? Będzie piękną dekoracją i początkiem kreatywnego urządzania.


Inne artykuły w tej kategorii