Czas do szkoły! Sprawdź najlepsze promocje!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak urządzić długie i wąskie mieszkanie?

Wąskie, długie, nieustawne. Czasem kawalerka, innym razem dwa pokoje przechodnie lub studio z kuchnią w… przedpokoju. Wariacje na temat niewielkich mieszkań bywają różne, jednak żadna z nich nie powinna być Ci straszna. Dzisiejsze funkcjonalne rozwiązania pozwalają zaaranżować każdą przestrzeń.

Czy wiesz, że jedno z najmniejszych mieszkań na świecie liczy sobie… 7 metrów kwadratowych? Choć niemal nikt nie wierzył w powodzenie tego projektu, rzymski architekt Marco Pierazzi, udowodnił, że nawet w najbardziej kameralnym wnętrzu można wygodnie się urządzić. Długa i wąska przestrzeń, to również nie lada wyzwanie, jednak dzięki kilku sprawdzonym trikom z pewnością uda Ci się ją poskromić.

Jak ustawić meble w długim i wąskim wnętrzu?

Podstawowym błędem, jaki popełnia większość właścicieli wąskich i długich mieszkań, jest ustawianie wszystkich mebli pod ścianami. Niektórym może się wydawać, że takie “ciągnące się” pomieszczenia, aż się proszą się o grzeczną aranżację od linijki. My jednak zdecydowanie łamiemy utarte schematy! W tego rodzaju przestrzeni należy wprowadzić nieco asymetrii, pazura, zamieszania. W mieszkaniu powinno się coś “zadziać”, aby nie przywodziło na myśl smutnego pociągowego wagonu. I tak, wąski regał, który stanie pod ścianą, niech ma przed sobą tył kompletu wypoczynkowego. Czasem warto podzielić przestrzeń na pół np. przy pomocy sofy. Pamiętaj, aby zrezygnować z topornych meblościanek - lepiej zainwestować w ażurowe półki, meble modułowe oraz subtelne wnękowe szafy, które “wtopią” się w wąską przestrzeń. Stawiaj raczej na jasne odcienie, połyskliwe fronty i geometryczne kształty. Aby w mieszkaniu nie było nudno, możesz pokusić się o barwne akcenty lub kolorystyczne kontrapunkty np. czarny mebel na tle białej ściany.

Biała komoda Skandica MERLIN ze złotymi dodatkami

Biała komoda Skandica MERLIN ze złotymi dodatkami

1541 zł
Komoda z szufladami Lines C4 - biała

Komoda z szufladami Lines C4 - biała

378 zł
SELSEY Komoda dwudrzwiowa Xisto z szufladą

SELSEY Komoda dwudrzwiowa Xisto z szufladą

997 zł 1049 zł
SELSEY Komoda z szufladą Azmidi 131 cm biała - dąb nash

SELSEY Komoda z szufladą Azmidi 131 cm biała - dąb nash

559 zł

Minimalistyczny styl, płynne przejścia, przemyślane oświetlenie

W długim, wąskim mieszkaniu dobrze poczują się nowoczesne style - skandynawski, hi-tech, industrial. Jeśli chcesz iść w stronę czegoś bardziej nastrojowego, wybierz koncept prowansalski, który jest lekki i jasny, przez co nie przytłoczy wnętrza. Niestety, ciężkie meble wiktoriańskie lub jaskrawe wpływy orientalne, to nie najlepszy kierunek. Osoby, które preferują harmonijne przejścia, powinny zastosować modny ciąg: kuchnia-jadalnia-salon. Dzięki temu przestrzeń stanie się spójna i będzie przypominać stylowy apartament. Mimo, że strefy będą płynnie się łączyć, radzimy postawić na designerski akcent, który nieco przełamie kształt klasycznego prostokąta. Może być to niewielki barek, ciekawie oświetlony filar czy smukły mebel opatrzony głębokimi półkami. Aranżując wnętrze, zwróć uwagę na rozmieszczenie lamp - dzięki oświetleniu wieloźródłowemu możesz dowolnie korygować proporcje wnętrza. Jeśli mocno oświetlisz jedną z dłuższych ścian, pokój natychmiast wyda Ci się szerszy.

Jak podzielić długie i wąskie wnętrza?

Dzielenie długiej przestrzeni pełnymi ściankami gipsowymi to nienajlepszy pomysł. Poszatkowane wnętrza staną się jeszcze bardziej przytłaczające i klaustrofobiczne. Jeśli chcesz oddzielić strefę sypialnianą od dziennej, postaw na przeszklone przesuwane drzwi lub ażurowy panel. To akcenty nie tylko modne, ale i funkcjonalne, które sprawią, że we wnętrzu zamieszka intymna, kameralna atmosfera. Aby dodać wnętrzu przytulności, za szklanymi drzwiami możesz zawiesić mięsiste zasłony wykonane np. z weluru, aksamitu czy żakardu.

Jak zaaranżować kuchnię w wąskim, długim mieszkaniu?

Jesteś właścicielem długiej i wąskiej kawalerki typu studio? Być może warto przenieść kuchnię z pokoju do przedpokoju? Ciąg mebli najlepiej ustawić w linii prostej - taki projekt zajmie najmniej miejsca i będzie Ci łatwiej o jego spójną aranżację. Aby spotęgować wrażenie harmonii, wybierz prostą zabudowę meblową o kubicznym kształcie i jasnych, monochromatycznych frontach. Pamiętaj, że w przypadku kawalerki o wąskiej, nieustawnej części dziennej i okazałym, długim przedpokoju takie przechodnie położenie kuchni, zazwyczaj wychodzi jej na dobre!

vidaXL Drewniany zestaw jadalniany stół z 4 krzesłami, brązowy

vidaXL Drewniany zestaw jadalniany stół z 4 krzesłami, brązowy

912 zł
SELSEY Stół z krzesłami Parra dąb sonoma

SELSEY Stół z krzesłami Parra dąb sonoma

339 zł
SELSEY Stół z krzesłami Coya

SELSEY Stół z krzesłami Coya

719 zł
Stół z krzesłami Delris

Stół z krzesłami Delris

778 zł

Jakie triki zastosować w wąskim mieszkaniu?

W wąskich, długich wnętrzach warto stosować triki poszerzające przestrzeń optycznie. Oprócz wieloźródłowego światła, postaw na okazałe lustrzane tafle. Mogą być to zwierciadła naklejone na ściany np. w formie mozaiki lub odbijające fronty szaf wnękowych. Dzięki nim aranżacja stanie się wizualnie większa i bardziej przestrzenna. Oprócz tego, krótszą ścianę frontową możesz pomalować ciemniejszą farbą - dzięki temu “przysunie się” bliżej, a wnętrze będzie wyglądało na szersze. Nie bez znaczenia jest także ułożenie podłogowych klepek - kładąc parkiet lub deski w poprzek pomieszczenia, optycznie je poszerzysz.

vidaXL Szafa trzydrzwiowa, biała, 118x50x171,5 cm, sosna, seria Panama

vidaXL Szafa trzydrzwiowa, biała, 118x50x171,5 cm, sosna, seria Panama

1364 zł
SELSEY Szafa trzydrzwiowa Mercurum z dwiema szufladami i lustrem na froncie

SELSEY Szafa trzydrzwiowa Mercurum z dwiema szufladami i lustrem na froncie

749 zł
SELSEY Szafa Rikno 150 cm

SELSEY Szafa Rikno 150 cm

1779 zł
Szafa sosnowa Rustyk 105

Szafa sosnowa Rustyk 105

3400 zł

Wąskie wnętrza również mogą być efektowne! Wystarczy podejść do nich z pewną dozą kreatywności i potraktować nieszablonowo. Pamiętaj, aby stawiać na jasną bazę, lekkie konstrukcje i intrygujące dodatki. Centymetrów nie przybędzie, ale ergonomicznych rozwiązań i świetnego stylu, owszem!


Inne artykuły w tej kategorii