Jak zbudować ognisko domowe?

Od niepamiętnych czasów ludzie gromadzili się wokół ognia. Warto zatem powrócić do korzeni. Kominek to serce domu, doskonały sposób na wprowadzenie ciepła dosłownie i w przenośni. Eksperci marek Ceramstic oraz Morgan & Möller doradzają jak zaaranżować miejsce wokół kominka.

Planując budowę kominka należy uwzględnić szereg czynników, które mogą mieć wpływ zarówno na jego funkcjonowanie, jak również walory estetyczne. Ważne jest nie tylko wnętrze paleniska, ale także estetyka jego obudowy jak i zapewnienie domownikom bezpieczeństwa wokół kominka.

nowoczesny salon z kominkiem

Po pierwsze - rodzaj paleniska. Do jego wykonania stosuje się materiały odporne na bezpośrednie działanie ognia - np. cegłę szamotową, żeliwo, kamień. Jednak najbardziej popularne są kominki wykorzystujące, tzw. wkłady, kasety kominkowe wykonane z żeliwa lub stali z odpowiednią wykładziną. Palenisko może być otwarte, ale z uwago na bezpieczeństwo domowników rekomendujemy zamknięte. Poprzez żaroodporną szybę, która chroni przed zabrudzeniami oraz możliwością rozprzestrzenienia się ognia, możemy obserwować płonące drewno, które najlepiej sprawdza się w domowych kominkach.

kominek w lofcie

Po drugie, czym więc obudować kominek, aby służył nam przez lata i jednocześnie dobrze komponował się z wnętrzem? Kompaktowe wymiary wkładów kominkowych umożliwiają zastosowanie różnorodnych materiałów dostosowanych do danej aranżacji. Obudowy, gotowe lub zamawiane „na wymiar” wykonane mogą być z naturalnego kamienia, cegły, płytek ceramicznych czy betonu.

>> Sprawdź płyty betonowe Morgan & Möller <<

W zależności od materiału obudowy należy odpowiednio przygotować konstrukcje wsporczą, tak aby wytrzymała ciężar danego materiału. Warto o tym pamiętać, szczególnie gdy korzystamy z okładziny wykonanej z najmodniejszego obecnie betonu architektonicznego.

Marka Morgan & Möller oferuje płyty w różnych wersjach kolorystycznych: od białej poprzez jasnoszarą, szarą do antracytu, o różnych fakturach: z wżerami i gładkie. Surowość betonu pięknie kontrastuje z ciepłem domowego ogniska. Wybierając płyty betonowe warto pamiętać o odpowiednim sposobie montażu na klej hybrydowy np. Bostik, Den Braven, Soudal, nity lub wkręty oraz impregnacji materiału w celu ograniczenia zabrudzeń.

betonowa obudowa kominka

Innym ciekawym sposobem na obudowanie kominka jest zastosowanie płytek gresowych Ceramstic. Doskonale sprawdzi się gres szkliwiony-polerowany, który nada kominowi elegancji. Wykorzystanie tych samych płytek do wykończenia ścian, podłóg oraz na okładzinę kominka sprawi, że źródło domowego ciepła pięknie wkomponuje się w całość aranżacji. Doskonale nadają się do tego min. płytki gresowe z kolekcji Vision marki Ceramstic. Cechuje je bardzo duża wytrzymałość i właściwości użytkowe. Materiały wykończeniowe mocuje się na stalowych rusztach z płytami gipsowo-kartonowymi. Gres sprawdzi się również doskonale na podłodze przed kominkiem, dając pewność, że żadna niesforna iskierka jej nie zniszczy.

>> Ceramstic <<

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Dekoracja ścian
Zobacz więcej artykułów w kategorii Dekoracja ścian
Komentarze