Czego szukasz?
Zobacz także
Art Cinema
Art Cinema
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Sześć zalet życia w inteligentnym domu

Dla wielu osób koncepcja inteligentnego domu jest nieprzekonująca. Niektórzy uważają, że jest zbyt drogi, a zamiast ułatwiać komplikuje. Inni uważają, że nie będą mieli kontroli nad swoim otoczeniem. To zrozumiałe obawy, jednak inteligentny budynek potrafi znacząco ułatwić życie i komfort. Pora zmienić przekonania i otworzyć się na nowe rozwiązania. Oto sześć powodów, dla których warto rozważyć mieszkanie w inteligentnym domu i mieszkaniu.

Komfort

Jedną z najlepszych cech inteligentnego domu jest to, że można go dostosować idealnie do siebie. Światła będą tak jasne jak tego chcemy – ani za jasne ani za ciemne. Z łatwością dostosujemy je do pory roku, nastroju, wnętrza. W łazience ustawimy lekko przygaszone, a w kuchni mocne – tak jak chcemy. Wśród ciekawych funkcji znajdziemy również możliwość stopniowego rozjaśniania pomieszczenia. Będzie to szalenie praktyczne w sypialni, gdzie zamiast nagłego rozbłysku oświetlenia, obudzimy się razem z delikatnym przejściem ciemności w jasność. Zamiast budzika możemy ustawić muzykę, która sprawi, że przyjemniej będziemy wstawać. W różnych pomieszczeniach domu można umieścić głośniki instalacyjne, odtwarzające różne piosenki o różnej głośności. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy lubią słuchać w różnych pomieszczeniach różne nuty.

Komfort to także miły mikroklimat i temperatura. Za sprawą inteligentnego domu z łatwością znajdziemy optymalne warunki do relaksu, zabawy, pracy i odpoczynku. Ogrzewanie lub klimatyzacja mogą być sterowane zdalnie lub przy pomocy termostatu znajdującego się w domu. Dzięki temu nigdy nie będzie za zimno ani za ciepło w naszym wnętrzu nawet jeśli akurat nie ma nas w domu lub dopiero do niego wracamy. Wiele funkcji inteligentnego domu można zautomatyzować. Miłośnik światła słonecznego o poranku może cieszyć się uniesionymi automatycznie roletami. Entuzjasta parzonej kawy zaprogramuje nad ranem ekspres. Wszystko zgodnie ze swoimi małymi rytuałami i przyjemnościami.

Bezpieczeństwo

Istnieje mnóstwo sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa siebie, rodziny i domu. Świetnym pomysłem są m.in. detektory ruchu, które działają w określonym czasie i w wybranym obszarze np. na parterze. Podczas gdy jesteśmy w pracy lub w nocy w czasie głębokiego snu. Gdy wykryją ruch wysyłane jest powiadomienie na smartfona, a system wyłącza światło i odstrasza potencjalnego włamywacza. Odpowiednie czujki można też zainstalować w oknach i drzwiach. Dzięki temu system będzie wiedział, że ktoś niepożądany dostał się do wnętrza. Wiele inteligentnych domów korzysta także z systemu monitoringu wizyjnego. Zainstalowane kamery pozwalają zajrzeć do domu przy pomocy telefonu lub tabletu oraz domowych terminali. Systemy można tak zaprogramować, aby ruch drzewa czy domowego zwierzęcia ich nie uruchamiały. Miłośnikom bezpieczeństwa na pewno spodobają się systemy przeciwpożarowe czy wykrywające awarie hydrauliczne. Prócz tego, że szybko zawiadomią o niebezpiecznej sytuacji uruchomią zapobiegające procedury np. zraszacze.

Prostota obsługi

Choć systemy inteligentnego budynku na poziomie technicznym bywają skomplikowane. Na szczęście intuicyjne i świetnie zaprojektowane urządzenia oraz aplikacje sprawiają, że korzystanie z nich jest naprawdę proste. Interfejsy dotykowe, smartfony, tablety czy piloty i klawiatury naścienne pozwalają kontrolować funkcje inteligentnego budynku w bardzo różnych sytuacjach i w sposób, który nam najbardziej odpowiada. Chociażby z pozycji leżącej w łóżku. Kładąc się spać wyłączymy wszystkie światła w domu przy pomocy jednego przycisku. System poinformuje nas czy wszystkie drzwi i okna są zamknięte i zdalnie wyłączy wszystkie urządzenia elektryczne podłączone do systemu.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaprogramować działanie poszczególnych urządzeń. Przykładowo włączając projektor czy telewizor można jednocześnie ściemnić światła i uruchomić dźwięk surround. Rano system włączy ogrzewanie, muzykę, wszystko bez naszej ingerencji.

Oszczędność energii

Zaletą posiadania urządzeń połączonych w jeden system jest to, że są one monitorowane. Nie ma więc problemu z wyłączaniem tych, z których nie korzystamy. Światła automatycznie wyłączą się jeśli nikogo nie będzie w pomieszczeniu czy rozjaśnią się dopiero gdy do pokoju wpadnie zbyt mało naturalnego światła. Termostat sprawdzi temperaturę i dostosuje odpowiednią do naszych potrzeb. Za pomocą telefonu możemy wyłączyć ogrzewanie gdy nie ma nas aktualnie w domu i włączyć przed powrotem do domu. Domowe obowiązki również staną się łatwiejsze i oszczędniejsze. Zraszacze na przydomowym trawniku nie uruchomią się jeśli bujna zieleń ma wystarczającą ilość wody. Inteligentny budynek może informować na bieżąco co i w jaki sposób najczęściej obciąża domowy budżet i pomoże zoptymalizować domowe straty energii i pieniędzy.

Zaimponowanie znajomym

Dlaczego nie pochwalić się nowoczesnym, futurystycznym domem od czasu do czasu? Piękny dom trzeba pokazywać szerszej publiczności. Zaproś znajomych lub rodzinę i pokaż jakie możliwości daje świetnie zaprojektowany system inteligentnego domu. Sterowanie oświetleniem, kolorowe podświetlenia, odmienna muzyka w różnych pomieszczeniach uczynią imprezy jeszcze ciekawszymi. Gdy dodamy do tego przepiękną salę kinową efekt zachwytu murowany.

Wartość dodana przy sprzedaży

Należy też patrzeć w przyszłość. Nowa generacja, która dorasta ze smartfonem w ręku z pewnością będzie bardziej zainteresowana domem sterowanym zdalnie. Ułatwiające życie systemy zwiększają wartość nieruchomości. Inteligentne termostaty, zabezpieczenia czy funkcje sterowania oświetleniem stanowią istotną wartość dodaną dla potencjalnych nabywców nieruchomości. Szczególnie, że inteligentny budynek potrafi także oszczędzać za swoich właścicieli. W dłuższej perspektywie znacząco wpływa na domowy budżet i jest inwestycją, która z pewnością szybko się zwróci.


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności