Otwarta kuchnia z wyspą - jak ją zaaranżować?

Urządzanie domu lub mieszkania wiąże się z wieloma trudnymi wyborami, których dokonanie determinuje nie tylko wygląd, ale także funkcjonalność zaaranżowanej przestrzeni. Współczesne wnętrza oferują coraz większą kubaturę i fakt ten wpływa na wykorzystanie rozwiązań, które na małych powierzchniach nie miałyby racji bytu. Jednym z nich jest otwarta kuchnia z wyspą – dziś powiemy Wam, dlaczego warto w nią zainwestować i podsuniemy kilka pomysłów na jej elegancką aranżację.

biała skandynawska łazienka z aluminiowym jednokomorowym zlewozmywakiem

Wyspa kuchenna – jak i dlaczego tak?

Jak już zostało powiedziane, aby zamontować wyspę kuchenną, potrzebne jest przestronne pomieszczenie – inaczej nie będzie ona eleganckim ułatwieniem, a stanie się zawadą i zdominuje wnętrze, w którym się znajduje. Najlepiej sprawdzi się ona w kuchniach, które połączone są z salonem. Wtedy, oprócz waloru funkcjonalnego i estetycznego, nabierze ona charakteru porządkującego, w harmonijny sposób oddzielając część kuchenną od salonu/jadalni. Gdy miejsce zostało już wybrane, należy zdecydować się na to, co będzie znajdowało się na wyspie? Dwoma najpopularniejszymi rozwiązaniami są płyta grzewcza/kuchenka lub zlewozmywak z baterią i fragment blatu. Każde z nich ma swoje dobre i złe strony. Opcja z kuchenką pozwala na większą swobodę podczas gotowania, gdyż mamy do niej dostęp z wielu stron, dodatkowo (w zależności od rozmiarów) zyskujemy sporo miejsca na wstępne przyszykowanie jedzenia. Minusem jest konieczność doprowadzenia nad wyspę okapu z wyciągiem – najlepiej dość mocnym, żeby zapach gotowanego posiłku nie rozchodził się po całym domu. W przypadku opcji ze zlewozmywakiem, oczywiste trudności pojawiają się na etapie montażu. Trzeba bowiem doprowadzić wodę do miejsca, w którym będzie instalowana bateria, co wiąże się często ze zmianami układu instalacji, jednak efekt końcowy rekompensuje wcześniejsze niedogodności. Niewątpliwym plusem takiego rozwiązania są łatwy dostęp do zlewu, w żaden sposób nieograniczony przez szafki lub półki, co przekłada się bezpośrednio na komfort użycia. Zaletą jest także możliwość odpowiedniego wyeksponowania baterii kuchennej, która w takim układzie staje się jednym z głównych elementów wystroju wnętrza. Jak wybrać odpowiedni model?

otwarta biała kuchnia w salonie z wyspą

Wybór baterii – funkcjonalność, stylowy wygląd czy przystępna cena?

Zakup baterii zlewozmywakowej, którą umieścimy na wyspie kuchennej, powinien być dokładnie przemyślany. Musi ona spełniać postawione przed nią wymagania dotyczące funkcjonalności, wyglądu, trwałości i oczywiście ceny. Większość z proponowanych przez różnych producentów rozwiązań zmusza użytkownika do kompromisów, które nigdy nie są przecież do końca satysfakcjonujące, warto jednak szukać modelu, który najbardziej zbliży się do wymarzonego ideału. Wyborem, który warto wziąć pod uwagę jest kolekcja Eurosmart, niemieckiej firmy GROHE. W jej skład wchodzą między innymi 4 baterie do montażu nablatowego, które będą idealnie prezentowały się na tak wyróżnionym miejscu, jakim jest wyspa kuchenna.

bateria kuchenna grohe
>> Poznaj baterie kuchenne GROHE <<

Wygląd ma znaczenie

Design serii nawiązuje do klasycznego wzornictwa armatury kuchennej, jednak projektanci GROHE odświeżyli znane formy, nadając im współczesnego charakteru. Delikatne, opływowe kształty, subtelne łuki i lekko zaokrąglone krawędzie doskonale współgrają z dynamicznym profilem uchwytu, który jest znakiem rozpoznawczym linii Eurosmart. Ukłonem w stronę tradycyjnych rozwiązań jest również elegancka powłoka z chromu StarLight®, która przykuwa wzrok nieskazitelnym lśnieniem gładkiej powierzchni. Charakterystyczne, uniwersalne wzornictwo sprawia, że baterie z tej kolekcji będą wspaniale prezentowały się zarówno we wnętrzach o zdecydowanym, współczesnym charakterze jak i w kuchniach typu retro. Srebrzysta, lustrzana powłoka doskonale współgra bowiem zarówno z elementami ze stali, szkła i betonu, jak i z wykończeniem tradycyjnym, wykorzystującym naturalne materiały – drewno i kamień.

zlewozmywak jednokomorowy z ociekaczem i baterią stojąca grohe

Funkcjonalność na wyciągnięcie ręki

Choć forma baterii Eurosmart nawiązuję do klasyki, ich wnętrze to dzieło zachwycające innowacyjnymi rozwiązaniami. Na szczególną uwagę zasługuje ceramiczna głowica, wykonana w technologii SilkMove®. Jej niezawodna konstrukcja gwarantuje płynne, precyzyjne działanie przez ponad 200 000 cyklów otwarcia/zamknięcia, co w praktyce przekłada się na lata bezawaryjnej eksploatacji. Wybrane modele zostały także wyposażone w wewnętrzne kanały wodne, które izolują jej przepływ od metalowego korpusu. W ten sposób, woda nie ma kontaktu z ołowiem i niklem, z którego został wykonany i zachowuje idealną czystość, gwarantując najwyższe bezpieczeństwo użycia. Baterie Eurosmart oferują również funkcje, których wykorzystanie znacznie ułatwia wykonywanie kuchennych obowiązków. Można wybrać miedzy dwoma rodzajami wylewki – stylową „L”, średniej wysokości, obracaną w zakresie 140˚ i wysoką typu „C” dającą możliwość wyboru kąta obrotu w trzech zakresach – 0˚, 150˚, 360˚. W najnowszym wariancie, istnieje również możliwość wyciągnięcia końcówki wylewki i zmiany strumienia wody, co realnie zwiększa swobodę i zakres działania baterii.

wyciągana końcówka wylewki baterii eurosmart grohe

Eurosmart na wyspie

Budowa wyspy oddzielającej salon i kuchnię to doskonałe rozwiązanie, pozwalające na uporządkowanie dużej przestrzeni, przy jednoczesnym podniesieniu poziomu funkcjonalności pomieszczeń. Przy jej projektowaniu, warto wziąć pod uwagę kolekcję Eurosmart od firmy GROHE – baterie z tej serii zwrócą uwagę każdego gościa odwiedzającego waszą kuchnię i zachwycą starannym wykończeniem, znakomitą ergonomią oraz niezawodnością przez wszystkie lata użycia.

>> GROHE <<

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Kuchnia
Zobacz więcej artykułów w kategorii Kuchnia
Komentarze
Polacy to jednak malkontenci. Wszystko zle. Kazdy cos wezmie z projektu pozytywnego dla siebie. Szczegoly sie dopracowuje.
  • Dodano 3 lata temu
A jak sprawa z okapem nad taką kuchnią? Niezależnie od miejsca - np. na środku pomieszczenia u góry można montować okap wyspowy, czy są jakieś obostrzenia? Zastanawiam się nad kupnem takiego okapu od globalo - co wy na to ??
  • Dodano 2 lata temu
A jak sprawa z okapem nad taką kuchnią? Niezależnie od miejsca - np. na środku pomieszczenia u góry można montować okap wyspowy, czy są jakieś obostrzenia? Zastanawiam się nad kupnem takiego okapu od globalo - co wy na to ??
  • Dodano 2 lata temu
A jak sprawa z okapem nad taką kuchnią? Niezależnie od miejsca - np. na środku pomieszczenia u góry można montować okap wyspowy, czy są jakieś obostrzenia? Zastanawiam się nad kupnem takiego okapu od globalo - co wy na to ?? j
  • Dodano 2 lata temu
A jak sprawa z okapem nad taką kuchnią? Niezależnie od miejsca - np. na środku pomieszczenia u góry można montować okap wyspowy, czy są jakieś obostrzenia? Zastanawiam się nad kupnem takiego okapu od globalo - co wy na to ??
  • Dodano 2 lata temu