Czego szukasz?
Cerrad
Cerrad
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Cegła w nowej odsłonie. Czym zachwyca, jak dekorować? Inspirujemy!

Stare kamienice niegdyś synonim zamożności, po dziś dzień są nie lada gratką dla architektów. Uwielbiamy wysokie ściany i klimat czerwonych murów. Pnące się po ścianach bluszcze i ściany, z których dumnie wyłania się chropowata struktura cegły. Niejedna osoba marzy o urządzeniu miejsca w starym stylu, który chodź odrobinę odda klimat i duszę ponadczasowego budownictwa. W nowej architekturze istnieją sposoby przemycenia tego niezwykłego stylu. Cegła jest znakomitym kompromisem i świetnym nawiązaniem do nastrojowej kamienicy. W nowoczesnej odsłonie staje się dekorem wręcz doskonałym.

Od kilku sezonów cegła jest szalenie modna. Wiemy o niej praktycznie wszystko. Dodatek niezwykły i plastyczny świetnie nadaje się do wnętrz i na elewację. Zachwyca chropowatą fakturą, elastycznością aranżacyjną i masą zastosowań. Pięknie prezentuje się w różnych stylach: od vintage, po skandynawski, industrialny, czy nowoczesny. Mimo to wciąż ewoluuje i zaskakuje nowymi odsłonami. Razem z Cerrad odkryjemy przed Wami rozwiązanie, które z przyjemnością rozgości się w przytulnych stylizacjach. W tym artykule podpowiemy jak dekorować za pomocą płytek imitujących cegłę i opowiemy dlaczego są lepsze od tych prawdziwych.

Cegła prawdziwa, czy nie?

Większość z nas woli prawdę od fałszu. To oczywiste, ale czy w wyposażeniu wnętrz jest podobnie? Okazuje się, że nie zawsze! Mimo, że naturalne materiały wyglądają przepięknie, nie zawsze są trwałe. O prawdziwą cegłę trzeba dbać i regularnie impregnować. Poza tym jest ciężka, trudna w nakładaniu i kosztowna. Jeśli nie posiadamy pod tynkiem tej prawdziwej będącej elementem konstrukcji budynku i nie możemy jej odsłonić zastosujmy rozwiązania nieodbiegające pod względem wizualnym od pierwowzoru. Płytki klinkierowe to świetny pomysł na wykończenie wnętrza i elewacji, bo posiadają szereg zalet. Z początku bowiem stosowane były głównie na elewacjach budynków, kominów czy ogrodzeń, a to wszystko dzięki swojej niezawodności i trwałości. Współczesna technologia pozwoliła im przybierać dowolne kształty i barwy, które mogą przypominać do złudzenia cegłę, kamień, drewno czy ceramikę. Klinkier jest jednocześnie odporny na warunki atmosferyczne, mrozoodporny, mało nasiąkliwy wodę, antypoślizgowy i praktycznie nieścieralny. Dzięki tym właściwościom jest materiałem bezkonkurencyjnym.

ELEWACJA PIATTO SAND 74X300X9mm

ELEWACJA PIATTO SAND 74X300X9mm

80 zł
ELEWACJA PIATTO RED 74X300X9mm

ELEWACJA PIATTO RED 74X300X9mm

80 zł
ELEWACJA PIATTO ANTRACYT 74X300X9mm

ELEWACJA PIATTO ANTRACYT 74X300X9mm

80 zł
ELEWACJA PIATTO HONEY 74X300X9mm

ELEWACJA PIATTO HONEY 74X300X9mm

80 zł

Jak dekorować płytkami cegłopodobnymi?

Przeglądając katalogi niekiedy zastanawiamy się jak osiągnąć podobne rezultaty. Pięknie urządzone wnętrza z cegłą w roli głównej zachwycają wyrafinowaniem, które i my pragnęlibyśmy przemycić do swoich włości. Kluczem do sukcesu w głównej mierze jest równowaga. Okraszone ceglanym blaskiem wnętrza są często pełne światła, posiadają wysokie sufity i duże przestrzenie, które dodają efektu „wow”. W małych pokojach i nowoczesnych stylizacjach możemy osiągnąć podobne kompozycje, ale zachowując przytoczone „feng shui”, w znaczeniu proporcji. Nie przesadzajmy z ilością dekoru. Mimo że jest pięknym dodatkiem powinien być stosowany z umiarem i urozmaicony innymi powierzchniami, które dodadzą mu odpowiedniej głębi.

Jeśli zdecydujemy się na płytki cegłopodobne ułóżmy je na jednej powierzchni pokoju lub fragmencie ściany. Pamiętajmy, że każdy dekor ścienny może przytłaczać, jeśli zastosujemy go na całości. Pokój może stać się wąski, ciemny, zbyt ciasny. Architekci zgodnie twierdzą, że cegłę należy urozmaicać, na przykład farbą, drewnianymi panelami czy gładkimi strukturami dekoracyjnymi. Cegła nie przepada za krzykliwą konkurencją. Z pewnością będzie się gryzła z tapetą czy źle dopasowaną fototapetą. Weźmy to pod uwagę projektując wymarzone wnętrza. Kolejną kwestią jest sposób jej ułożenia. Jeżeli zdecydujemy się na jedynie dekoracyjny sznyt na elewacji, który doda domowi elegancji, ułóżmy cegłę albo na widoku przy wejściowych drzwiach lub na murze tarasu. Dzięki temu stworzymy przyjemne, nastrojowe miejsce do picia porannej herbaty i nadamy stylizacji bardziej „domowego” charakteru. Trend tworzenia tarasów na wzór pokojów dziennych jest obecnie szalenie modny. Jeśli decydujemy się na płytkę w sypialni najlepszym do tego miejscem jest wezgłowie łóżka. To najbardziej rzucający się fragment, wymagający wręcz takiego wykończenia. W przypadku łazienki pamiętajmy o umiarze i urozmaićmy niewielkie wnętrze innym dekorem na przykład farbą czy równie modnym betonem. W kuchni sprawa staje się oczywista – płytka klinkierowa przypominająca cegłę świetnie sprawdzi się nad blatami i urozmaici często bardzo subtelną kolorystykę mebli. W salonie możemy pozwolić sobie na nieco więcej ekstrawagancji i kreatywności. W tym przypadku mamy zdecydowanie więcej opcji. Począwszy od wyłożenia ściany naprzeciwko drzwi, po ozdobienie telewizyjnej lub fragmentu nad wygodną sofą. Możemy ją jednocześnie ocieplić drewnianymi dodatkami czy ożywić lub rozjaśnić dobrze dobranym kolorem farby i efektem dekoracyjnym.

Jaki kolor cegły wybrać?

Gdy zachwyceni ceglaną mozaiką zaczynamy dobierać wymarzony efekt do swojego wnętrza nie zawsze okazuje się, że ten klasyczny, czerwony dekor jest najlepszym wyborem. Chętnie po niego sięgamy i nic w tym dziwnego. Świetnie prezentuje się na tle drewna, a swoją barwą nie jednego obserwatora przyprawia o pozytywny zawrót głowy. O tak, uwielbiamy ciepłą czerwień i jej możliwości stylizacyjne. Mimo to warto czasem zdecydować się na inne, równie świetne rozwiązania. Dodająca światła biel, czy przyjazny beż dodadzą stylizacji nieco przytulności i lekkości. Szarość to znakomity pomysł na wykończenie wnętrza w stylu nowoczesnym czy skandynawskim. Dopasujemy do niej niemalże wszystko. A jak wybrać barwę? Pomyślmy o stylu w jakim chcemy urządzić wnętrze, o wielkości pomieszczenia, o dodatkowym wykończeniu ścian, meblach, a nawet ilości światła wpadającego przez okna. Do ciemnych stylizacji najlepiej wybrać jaśniejsze dekory.

Płytki do złudzenia przybierające postać ponadczasowej cegły są znakomitym pomysłem na wykończenie wnętrza i elewacji. Nowoczesne wzornictwo to niewątpliwy atut klinkieru. Gdy dodamy do tego właściwości fizyczne materiału z pewnością się nie zawiedziemy. W Cerrad znajdziemy płytki ceramiczne, gresowe i klinkierowe inspirowane naturalnymi kolorami ziemi, fakturą kamieni, rysunkiem różnych gatunków drewna i cegłą. Wśród nowości wyróżnia się kolekcja Piatto w 6 kolorach, która świetnie zastąpi naturalną cegłę, a nawet okaże się dużo lepszym wykończeniem, którego nie zniszczy czas.


Inne artykuły w tej kategorii