Jak dobrać baterię do wanny?

Bateria wannowa powinna pasować do wystroju łazienki, ale przede wszystkim spełniać swe podstawowe funkcje związane z komfortem kąpieli, bezpieczeństwem oraz wygodą użytkowania. Wannę możemy napełniać poprzez przelew (w tym wypadku możliwe jest użycie baterii wannowej podtynkowej - dwufunkcyjnej) lub wylewkę wannową (tu mamy dwie możliwości: baterię montowaną na rancie wanny lub na ścianie nad rantem wanny). Każda z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Przy napełnianiu przez przelew stosujemy rozwiązanie dyskretne - nie mamy zbyt wielu dodatkowych elementów i łączymy funkcje jednego pokrętła przelewu z opcją nalewania wody. W przypadku napełniania przez wylewkę umieszczamy kolejny element armatury, który zajmuje więcej lub mniej miejsca.

duża nowoczesna łazienka z kabiną prysznicową i wanną wolnostojącą

Napełnianie wanny przez przelew

Przelew wannowy posiada wbudowany element, przez który doprowadzona jest woda. Konieczne jest zastosowanie takiego rozwiązania, które dzięki odpowiedniej technologii poprowadzi strumień wody bez blokowania i pozwali na jej odpowiedni przepływ (min. 18 l/min). Tu idealnym rozwiązaniem wydają się przelewy wannowe Excellent, posiadające przelew nawet powyżej 35 l na minutę. Pamiętajmy, że baterie podtynkowe powinny posiadać minimum 2 możliwe wyjścia wody. Czasem stosowane są baterie 3-wyjściowe, które pozwalają na zastosowanie jeszcze np. deszczowni górnej. Zwróćmy uwagę, z jakiego wyjścia będzie kierowała się woda w pozycji startowej baterii (bez użycia przełącznika). W ten sposób unikamy problemu nagłego uderzenia wody np. z słuchawki prysznicowej.

szara łazienka z wanną prostokątną z parawanem nawannowym

Napełnienie wanny przez wylewkę wannową – opcja wylewki wannowej wyprowadzonej ze ściany

Po pierwsze sprawdzamy długość wylewki, której wymaga zastosowana przez nas wanna: wylewka musi sięgać od ściany poza rant wanny tak, by strumień wody spadał do jej wnętrza. Po drugie, nie planujmy umiejscowienia wylewki wannowej tam, gdzie będziemy opierać się plecami lub w miejscu położenia naszych kolan podczas kąpieli. Najbezpieczniej umiejscowić wylewkę nad przelewem wannowym lub w jego pobliżu. Zwróćmy również szczególną uwagę, by stosować ją z odpowiednią baterią podtynkową.

jasna łazienka z wanną z prysznicem
>> Zobacz armaturę do łazienki od EXCELLENT <<

Napełnienie wanny przez wylewkę wannową – opcja baterii nawannowej

Ważna jest ilość otworów, jakie należy wykonać w wannie na potrzeby montażu baterii. Możemy użyć baterii 2, 3 lub 4-otworowej, która w zależności od modelu mogą posiadać bardziej lub mniej przyjazne funkcje. Tu nowoczesne rozwiązanie oparte na niezależnym przełączniku mechanicznym oraz regulacji temperatury wody i jej ciśnienia przez głowicę ceramiczną stanowi bateria 4-otworowej Oxalia marki Excellent. Zaletą jest niezawodność przełącznika przy jednoczesnym zachowaniu funkcji zwykłej baterii (temperatura wody i jej ciśnienie na wyjściu regulowana jest jednym pokrętłem). Warto zwrócić też uwagę na parametry grubości rantu, w którym bateria może być montowana. Często ma to znaczenie, np. gdy chcemy baterię stosować w wannie z systemem hydromasażu – tu rant pod sterownik lub elementy sterowania jest dodatkowo wzmacniany i jego grubość rośnie nawet do kilku cm.

bateria nawannowa 4-otworowa
>> Poznaj baterię nawannową Oxalia <<

Napełnienie wanny przez wylewkę wannową – opcja baterii wannowej ściennej

Tu pamiętajmy o kwestii szerokości rantu wanny i długości wylewki wannowej – należy zweryfikować miejsce ulokowania baterii i szerokość rantu w tym miejscu. Niektóre nowe wanny mają dość szerokie ranty, które służą jednocześnie jako półka dla kosmetyków. Przy ulokowaniu baterii warto też przewidzieć umiejscowienie węża prysznicowego. Powinien sięgać na tyle daleko, by możliwe było wygodne spłukanie i umycie całej wanny. Pozostaje kwestia mocowanie słuchawki prysznicowej – niektóre baterie wannowe posiadają wbudowany uchwyt na słuchawkę, dzięki temu nie musimy planować już rozmieszczenie uchwytu wannowego.

bateria wannowa ścienna

Napełnienie wanny przez wylewkę wannową – opcja kolumny prysznicowej z wylewką wannową

Zwróćmy uwagę na ulokowanie kolumny prysznicowej – miejsce montażu należy wyznaczyć w miejscu, gdzie możemy stanąć jak najbliżej rantu wanny, z reguły po przeciwnej stronie oparcia w wannie. Istotna jest kwestia szerokości rantu w stosunku do odległości wylewki od ściany. Sprawdźmy czy woda z wylewki będzie kierowana do wanny; czasem tego typu rozwiązania posiadają skierowane pod kątem wylewki; strumień wody sięga głębiej niż wskazują rozmiary techniczne. W przypadku składanego parawanu prysznicowego zastanówmy się też czy przypadkiem ulokowanie kolumny nie zablokuje tej opcji. Być może warto rozważyć ulokowanie panela na sąsiadującej ścianie.

kolumna prysznicowa z wylewką wannową

Baterie do wanien wolnostojących

W pierwszej kolejności zastanówmy się, gdzie chcemy ustawić baterię. Najwygodniejsze miejsce to w połowie długiego boku wanny. Mamy wtedy łatwy dostęp do regulatorów baterii w trakcie kąpieli. Dodatkowo w tym miejscu boki wanien są bardziej pionowe i strumień wody kierowany jest na dno wanny, a nie na jego ścianki. Kolejna rzecz to przygotowanie wyprowadzeń wody. Trzeba pamiętać, że znajdują się one w posadzce i powinny zapewniać szczelność oraz trwałość podłączeń. Warto zainwestować w rozwiązania, które wspierają baterię na dodatkowych wzmocnieniach. Idealnym jest fix-box zastosowany w bateriach Oxalia i Galisa. Zastanówmy się też, czy nasza bateria ma być posadowiona na jednej czy dwóch nogach. To ważne ze względu na sposób mocowania i poziomowania, który w tym wypadku jest różny.

bateria łazienkowa do wanny wolnostojącej
>> Poznaj baterię wannową wolnostojącą Oxalia <<
>> Poznaj baterię wannową wolnostojącą Galisa <<

Unikajmy też błędu popełnianego często w niewielkich pokojach kąpielowych. Bateria wannowa ustawiana jest pomiędzy wanną a ścianą, z utrudnionym dostępem do baterii. W tej sytuacji konserwacja i czyszczenie to kłopot, a ewentualne naprawy wiążą się z deinstalacją wanny.

>> EXCELLENT <<

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze