Czego szukasz?
Zobacz także
EXCELLENT EXCELLENT
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Praktyczne porady: czym się kierować przy wyborze wanny? Poznaj 9 zalet wanien akrylowych

Dlaczego najczęściej wybieramy wanny akrylowe? Co decyduje o ich popularności, jak o nie dbać, by posłużyły jak najdłużej, a także o łazienkowych akrylowych nowościach, na które warto zwrócić uwagę. Podpowiadamy.

Wanny akrylowe – dlaczego warto?

Wśród najczęściej kupowanych wanien w Polsce znajdują się wanny akrylowe. Podstawowe zalety wysokiej jakości akrylu to jego wytrzymałość oraz łatwość pielęgnacji. Biorąc pod uwagę, że wannę wybieramy na lata – cechy te stają się szczególnie istotne. Wanny akrylowe są gładkie, dzięki czemu łatwiej je utrzymać w czystości, a sam materiał jest odporny na większość środków chemicznych i barwiących. Akryl posiada bardzo dobre właściwości sanitarne, co nie sprzyja rozwojowi bakterii na jego powierzchni. Jest też bardzo wdzięcznym tworzywem. Dzięki swoim szczególnym właściwościom można go dowolnie kształtować. Pozwala to na tworzenie różnych kształtów wanien, ciekawych wykończeń, wygodnych zagłówków czy siedzisk. Pole do popisu dla projektantów, a dla klientów dużo większe możliwości wyboru. Wanna akrylowa jest lekka, co przy transporcie i montażu jest szczególnie ważne, i ciepła w dotyku. Wysokiej jakości akryl jest też odporny na działanie promieni UV, co sprawia, że nasza wanna wraz z czasem nie zmieni swojej barwy.

Czym się różnią wanny akrylowe od akrylowanych?

Warto, jeszcze przed określeniem budżetu związanego z zakupem naszej wanny, zapoznać się z tym, co oferuje rynek. I to nie tylko pod względem estetycznym, ale również zastosowanych rozwiązań i technologii. Nie musimy od razu stawać się specjalistami od wanien, ale biorąc pod uwagę, że wanna ma nam służyć na lata – naprawdę warto. Różnica między wanna akrylową a akrylowaną nie kryje się tylko w nazwie. Wanny akrylowe wykonane są w całości z akrylu, tj., z jednolitej płyty akrylowej, która zapewnia jej odpowiednią jakość. Wanny akrylowane (zwane wannami z płyty ABS) wykonane są z płyty, która jest tylko pokryta warstwą akrylu (zazwyczaj warstwa taka nie przekracza grubości 0,5 mm). I to robi różnicę.

WANNA NAROŻNA AVA SIDE LEWA

WANNA NAROŻNA AVA SIDE LEWA

875 zł
WANNA PROSTOKĄTNA PRYZMAT

WANNA PROSTOKĄTNA PRYZMAT

1625 zł
WANNA NAROŻNA KAMELEON LEWA

WANNA NAROŻNA KAMELEON LEWA

1995 zł
WANNA NAROŻNA SYMETRYCZNA GLAMOUR

WANNA NAROŻNA SYMETRYCZNA GLAMOUR

1745 zł

Jak dbać o wannę akrylową?

Jak każda rzecz i ona wymaga codziennej uwagi. Wanna akrylowa jest gładka, więc utrzymanie jej w czystości nie jest trudne. Warto jednak pamiętać, że akryl nie lubi ostrych gąbek, proszków do szorowania, środków z alkoholem, amoniakiem czy acetonem. To może go zmatowić, co sprawi, że brud i kamień będą się łatwiej osadzać, a wtedy usunięcie go nie będzie już takie łatwe. Na rynku istnieje wiele środków, które skutecznie usuwają brud z wanien akrylowych. Warto od czasu do czasu ich użyć. Najprościej jednak w codziennej pielęgnacji wannę myć ciepłą wodę z np. płynem do naczyń lub mydłem w płynie, a następnie dobrze spłukać. Gdy woda jest twarda, warto też wytrzeć ją do sucha miękką ściereczką – wtedy będziemy mieć pewność, że nie pozostanie na niej kamień. Od czasu do czasu można też wymyć ją wodą z octem. Te proste sposoby sprawią, że nasza wanna będzie nam służyć długo, wyglądając przy tym cały czas estetycznie i czysto.

O czym trzeba pamiętać kupując wannę?

Trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy, o których zazwyczaj dowiadujemy się, gdy pojawia się problem. Pierwsza, bezpośrednio związana z montażem wanny, to dobry spływ. Wanna musi być dobrze wypoziomowana, tak by nie zalegała w niej woda. Sprawdźmy również czy wanna nie posiada żadnych zarysowań, a także czy nie jest chropowata. Jeśli na jej powierzchni wyczuwalne są nierówności lub widoczne rysy – nie kupujmy. Kolejna rzecz to dno wanny. Jego punktowe i nierównomierne uginanie lub wybrzuszenie na dnie może świadczyć o pustej przestrzeni między jej warstwami. Warto to sprawdzić, bo jeśli przestrzeń istnieje, z biegiem czasu sytuacja będzie się pogarszać. Sposób jest prosty – albo stukamy w dno – pustka wydaje charakterystyczny dźwięk, albo kciukiem, punktowo uginamy dno wanny, sprawdzając czy problem występuje. Trzeba też zwrócić uwagę na krzywiznę wanny. Im mniejsza, tym lepiej. Wśród producentów zazwyczaj występują normy od 3 mm do 8 mm. Gdy krzywizna jest zbyt duża, może wystąpić problem, jeśli wanna będzie zabudowana obudową lub gdy do jej zabudowy użyjemy dość popularnych dużych płytek (np. 60 cm). Zostają klocki. Pod rantami wanien niektórzy producenci montują drewniane klocki. Nieodpowiednio zabezpieczone mogą nasiąkać wodą, puchnąć i odkształcać wannę. Tu też jest rozwiązanie - wystarczy wybrać wannę z klockami plastikowymi. Na koniec sprawdźmy, czy nasza kupiona właśnie wanna posiada kompletny zestaw montażowy oraz instrukcję montażu.

Co oprócz gwarancji liczy się podczas zakupu wanny?

Dziś przy zakupie wanny pytanie o gwarancje wydaje się czymś oczywistym, jednak bądźmy czujni – warto zwrócić uwagę nie tylko na jej długość (standard to zazwyczaj 2 lata), ale również, czy producent oferuje np. gwarancję dotyczącą barwy powłoki akrylowej. Jeśli takową zapewnia, najprawdopodobniej jakość płyty akrylowej użytej do produkcji wanny jest wysoka. Druga rzecz to usterki. Nie życzymy, ale niestety czasami się zdarzają. Dlatego warto, jeszcze przed zakupem sprawdzić, jak funkcjonuje serwis danej firmy; co producent mówi o usuwaniu ewentualnych usterek i czasie ich trwania. W przypadku gdy coś się zepsuje – sprawna i fachowa obsługa staje się równie ważna jak estetyka czy jakość naszej wanny.

Dodatki w łazience. Co nowego na rynku?

Przez wzgląd na jakość, wytrzymałość, a także charakterystyczną strukturę akryl znalazł zastosowanie nie tylko w wannach. Firma Excellent wypuściła właśnie na rynek nowa linię akrylowych dodatków łazienkowych Zen. Warto zwrócić na nią uwagę. Linia jest lekka, niezwykle estetyczna i nowoczesna. Zastosowanie 100-procentowego akrylu sprawia, że Zen nie zmienia koloru, nie żółknie, jest odporny na zarysowania oraz na obciążenia (wytrzymałość stołka: 150 kg). Uwagę przykuwa też fakt, że firma wykorzystała akryl przezroczysty, podkreślając nie tylko jego jakość, ale i estetykę. Excellent Zen dedykuje łazienkom, ale mamy wrażenie, że znakomicie sprawdzi się również w innych wnętrzach.


Inne artykuły w tej kategorii