Czego szukasz?
Zobacz także
Dulux
Dulux
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Kolor we wnętrzu to jest moc! Jak dobierać kolory?

Kolory we wnętrzu uspokajają, dodają pozytywnej energii o poranku, pomagają w koncentracji czy wpływają odprężająco. Możemy je łączyć, tworząc wielobarwne mozaiki, bazować na kontrastach, pozostać przy wiecznie modnej bieli lub uniwersalnej szarości. Na wybór odpowiedniej tonacji – która pokryje ściany w wąskim korytarzu lub spowije przestrzeń salonu otwartego na kuchnię – składa się wiele czynników, począwszy od metrażu, po usytuowanie okien oraz przeznaczenie pokoju. Jak dobierać kolory, by stworzyć miejsce pełne piękna i harmonii, a do tego nie przytłaczające zbyt intensywnym lub nieco za jasnym odcieniem? Dziś przedstawimy kilka zasad.

Bezkresny Ocean czy Dzikie Pnącza? A może Bukiet Pierwiosnków lub Wystrzałowy Szampański? Palety kolorów pękają w szwach od możliwości, które za pociągnięciem pędzla malują na ścianie łąkę usianą lawendowym wrzosem lub zielonym gajem. Co wybrać w takim gąszczu nietuzinkowych nazw i odcieni? Wykorzystując kolorystyczne inspiracje marki Dulux, opowiemy o czym należy pamiętać, gdy stoimy przed barwnym dylematem.

Psychologia barw – gdzie pomalować na czerwono, a gdzie wybrać beż?

Już od dawna wiadomo, że kolory mają ogromny wpływ na nasze życie. Niektóre barwy działają kojąco, wprowadzając w pozytywny nastrój, inne zaś stymulują pracę mózgu i pozwalają na efektywniejszą naukę. Warto przestudiować nieco podręczników o psychologii kolorów, zanim wybierzemy odcień do pokoju dziecka, sypialni lub salonu. Neutralne odcienie – jak biele i szarości – są tonacjami bezpiecznymi. Dają poczucie spokoju i komfortu, zatem najczęściej goszczą w pokoju dziennym lub łazience. Relaksujący charakter przypisuje się tonom jasnym. Pastelowe róże, błękity czy zielenie sprawdzą się w sypialni lub lokum ucznia, ponieważ pozwalają się wyciszyć oraz skoncentrować. Intensywne barwy pobudzają kreatywność. Słoneczne Sari – marki Dulux – posłuży lepszej organizacji i napełni serce optymizmem oraz zapałem. Podobnie działa czerwień oraz intensywny pomarańczowy odcień. Każdy kolor ma znaczenie! Wyzwala uczucia, wycisza, rozwesela czy odpręża. Podczas podejmowania decyzji o jego wyborze, weźmy pod uwagę nie tylko styl danego miejsca, lecz także przeznaczenie pokoju.

Jak można optycznie powiększyć przestrzeń?

Kolory – oprócz oddziaływania na naszą psychikę – mogą także ciekawie wpłynąć na odbiór przestrzeni. Za pomocą odpowiednich barw optycznie powiększymy mały metraż, rozświetlimy ciemne wnętrze czy wydłużmy korytarz. Główna zasada dobierania mówi, że jasne barwy doskonale poszerzają pomieszczenia, zatem mniejsze pokoje malujmy na stonowane odcienie, a jeśli kochamy wyraziste kolory stosujmy je w postaci dodatków. Do znakomitych trików zmieniających proporcje zbyt wąskiego pomieszczenia należy pomalowanie krótszej ściany na ciemniejszy kolor – podczas gdy pozostałe będą jaśniejsze – wówczas przestrzeń wydawać się będzie większa. Zgodnie z przyjętą regułą, ciemne barwy będą pomniejszać lokum. Takie tonacje często stosuje się w dużych salonach czy pokojach łączonych, jak np. kuchnia i jadalnia. Mamy jeszcze radę dla posiadaczy niskich pomieszczeń. Dobrym rozwiązaniem są pionowe pasy na ścianach lub pomalowanie ich ciemnym odcieniem, a sufitu jasnym.

Jak łączyć kolory?

Kluczem do harmonijnego wnętrza jest wybór odpowiedniego koloru lub ich zestawienia. Bardzo często decydujemy się na odcień dominujący oraz barwy stanowiące jego rozjaśnienie lub przyciemnienie. Coraz chętniej wybieramy kontrasty, gdzie biel sąsiaduje z czernią. W takim duecie najlepiej sięgnąć po jeden element równoważący – szarość czy stonowany grafit. Istotnym elementem w procesie doboru koloru jest oświetlenie. Często idealny odcień na próbniku, prezentuje się zupełnie inaczej na ścianie naszego domu. Dlaczego? Wszystkiemu winne jest usytuowanie budynku! Ściany na wprost okien są bardziej doświetlone dlatego każdy odcień wydawać się będzie jaśniejszy. W pomieszczeniach z oknami skierowanymi na wschód lepiej wybierać chłodne i intensywne kolory, ponieważ wpadające promienie mogą dawać nieco bladszy efekt niż zakładaliśmy. W tych usytuowanych na północ, radzimy łagodniejsze rozświetlające odcienie, w zachodnich – neutralne. Gdy okna wychodzą na południe możecie w pełni bawić się kolorami, od chłodnych, po cieplejsze i bardziej nasycone.

Testery kolorów – czy warto?

Testery są niezwykle rozsądnym rozwiązaniem dla każdego, kto chce przemalować całe mieszkanie lub jego część. Jak wiadomo, kolor na ścianie może okazać się nieco inny od tego, który oglądaliśmy w sklepie. By uniknąć takiego rozczarowania Dulux zaproponował dwa rozwiązania. Pierwszym z nich są testery, czyli małe próbki farb, których użyjemy, aby zweryfikować, czy dany odcień na konkretnej ścianie naszego domu – uwzględniając oświetlenie wybranego miejsca – będzie idealny. To tani i szybki sposób na doskonały wybór farby. Ponadto, firma oferuje także inne rozwiązanie. Od 1 lutego 2017 roku trwa akcja 100% satysfakcji koloru. Wystarczą trzy przesłane zdjęcia – jedno z otwartą puszką nietrafionego odcienia Dulux i pomalowanym pasem farby na ścianie, drugie z namalowanym obok pasem idealnego koloru Dulux oraz trzecie przedstawiające metamorfozę wnętrza. Na zgłoszenie macie 40 dni od pierwszego zakupu. Wówczas, firma zwraca koszty za pierwszy zakup, a Wy możecie cieszyć się satysfakcją z wyboru.

Kolor ma moc – zwłaszcza ten dobrze użyty! Przed podjęciem decyzji warto się zastanowić, przeanalizować czynniki takie jak przeznaczenie pokoju, oświetlenie i metraż, a następnie żonglować możliwościami. Przekonacie się, że razem z farbami Dulux to fenomenalna zabawa!


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności