Rozjaśnij jesienną szarugę z naszymi lampami - zobacz rabaty do 80%!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Eklektyzm - czyli jak łączyć różne style we wnętrzach?

Eklektyzm to niezwykłe melanże, zaskakujące zestawienia, intrygujące kompozycje kolorystyczne. Eklektyzm we wnętrzach to propozycja dla osób z polotem, które nie lubią nudy i uwielbiają bawić się aranżacyjną konwencją. Ty również należysz do grona estetów, którzy szczególnie cenią sobie niebanalne wnętrza i miks rozmaitych stylów? Dowiedz się więcej o tym, jak zaprowadzić eklektyzm w swoim mieszkaniu.

eklektyzm wnętrza
Fot. EG projekt

Eklektyzm we wnętrzach – czym się charakteryzuje?

Eklektyzm można definiować na kilka różnych sposobów. Najczęściej oznacza on połączenie nowego ze starym, jednak zestawienia eklektyczne to także łączenie ze sobą odważnych wzorów (np. grochów z kratą), materiałów (np. miękki plusz i surowe drewno) czy stylów wnętrzarskich (np. glamour i industrialu).

Eklektyzm w mieszkaniu oznacza zatem przestrzenie nietuzinkowe, barwne i intrygujące, jednak warto pamiętać, że niełatwe w aranżacji. Nie spotkasz tutaj jednego słusznego klucza! Aranżując eklektyczną przestrzeń, musisz użyć wyobraźni, a także wykazać się wyczuciem smaku i proporcji.

Dowiedz się więcej: Styl eklektyczny we wnętrzach – jak urządzić eklektyczne wnętrza mieszkania?

SELSEY Stolik kawowy Librilla z dwiema półkami pod blatem

SELSEY Stolik kawowy Librilla z dwiema półkami pod blatem

229 zł
Ława Vilia - dąb złoty

Ława Vilia - dąb złoty

708 zł
SELSEY Stolik kawowy Switions średnica 41 cm naturalny - czarny

SELSEY Stolik kawowy Switions średnica 41 cm naturalny - czarny

179 zł
Stolik loftowy kawowy Sargot rustykalny 120cm

Stolik loftowy kawowy Sargot rustykalny 120cm

489 zł 609 zł

Jak łączyć rozmaite epoki?

Poniższa aranżacja to typowy przykład połączenia rozmaitych epok i wpływów stylistycznych. Najjaśniejszymi gwiazdami we wnętrzu są oczywiście: secesyjny kredens oraz piękny, stary gramofon. Aby przestrzeń nie była zbyt staromodna, designer zdecydował się na nowoczesne stoliki, dywan i narożnik.

Co jednak jeszcze ciekawsze, z kącika spoziera nieśmiało krzesło z podłokietnikami pamiętające lata 50. Oprócz tego, warto zwrócić uwagę na drobny niuans. Aranżację spaja ciepły miedziany blask: miedziane lampy, podstawy stolików, gramofon, a nawet świecznik i karnisz są tutaj wspólnym mianownikiem.

Dlaczego warto postawić na wyrazisty kontrapunkt?

Spójrz na spójnie urządzone wnętrze kuchni: biel i czerń pięknie ze sobą współgrają, ściany pokrywa modna cegiełka, a o przytulność aranżacji dba ciepłe światło wiszącej lampy. A jednak masz wrażenie, że czegoś tu brakuje! Otóż zdarza się, że nowoczesna aranżacja bez intrygującego kontrapunktu, który pamiętają ubiegłe epoki, jest zbyt sztampowa i miałka.

Czym przełamać nowoczesną konwencję? Designer, który projektował prezentowaną aranżację, fantastycznie poradził sobie z wnętrzarską sztampą. Naczelną gwiazdą jest tu stary, drewniany stół kuchenny. Taki kontrapunkt oznacza absolutny powiew świeżości (mimo że pochodzi z dawnych lat!), który pozwala na dodanie nowoczesnej przestrzeni charakteru.

No dobrze, a czy eklektyzm w mieszkaniu działa także w drugą stronę? Czy można dopełnić staromodne wnętrze nowoczesnymi elementami? Oczywiście, że tak i oczywiście, że będzie ono wyglądało równie interesująco!

Zobacz również: Eklektyczna kuchnia na 6 sposobów – przegląd inspiracji

Czy eklektyzm musi oznaczać przepych?

Wielu osobom eklektyzm we wnętrzach kojarzy się z natłokiem przedmiotów i kalejdoskopowym efektem. Zupełnie niesłusznie! Poniższa aranżacja jest świetnym dowodem na to, że eklektyzm potrafi być także prostolinijny.

Wystarczy prosta, nowoczesna sofa przełamana tapicerowanymi krzesłami w stylu vintage, oryginalnym dywanem imitującym skórę i stolikiem z plastra drewna. Zobacz sam – oto wnętrze harmonijne, spójne, przestronne, a mimo to – eklektyczne.

Sprawdź również: Eklektyczny salon na 7 sposobów – przegląd inspiracji

Eklektyzm w mieszkaniu – jak zagrać dodatkami?

Co ciekawe, w wielu wnętrzach efekt eklektyczny można osiągnąć, decydując się na… ekspozycję dzieł sztuki. Obrazy to magiczne dodatki do mieszkania, które w okamgnieniu potrafią odmienić oblicze całej aranżacji. Jeśli dodasz do tego jeszcze odpowiednią ramę, efekt może być powalający!

Dobór dzieł sztuki zależy oczywiście od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Poniższy projekt to ciekawy flirt z minimalizmem, który został ocieplony nie tylko pięknym drewnianym kompletem jadalnianym, ale również starym obrazem w prostej, lecz stylowej ramie. Efekt? Więcej niż intrygujący!

A jak wprowadzić eklektyzm do łazienki? Pamiętaj, by w małym wnętrzu postawić na wolną przestrzeń i odpowiednie oświetlenie. Z takim podejściem nawet jeśli we wnętrzu bryluje wzorzysta tapeta retro, kilkukolorowe heksagonalne płytki, a pod umywalką kolonialna komoda, wszystko się ze sobą zgadza!

Eklektyzm we wnętrzach to nurt niezwykły, zaskakujący i świeży. To fuzja rozmaitych wpływów, stylów i konwencji. Z nim nie można się nudzić! Aby jednak stał się Twoim oddanym przyjacielem, musisz go po prostu zrozumieć. Dzięki temu odwdzięczy Ci się aranżacjami innymi niż wszystkie!

Złoty lustrzany obraz geometryczny wzór 4 kwadraty 30x40 cm Złota ramka Bez mocowania

Złoty lustrzany obraz geometryczny wzór 4 kwadraty 30x40 cm Złota ramka Bez mocowania

151 zł
Obrazy akrylowe Kamień abstrakcja plamy

Obrazy akrylowe Kamień abstrakcja plamy

205 zł
Beliani Obraz w ramie niebiesko-złoty 60 x 80 cm na ścianę efekt akwareli plakat

Beliani Obraz w ramie niebiesko-złoty 60 x 80 cm na ścianę efekt akwareli plakat

220 zł 279 zł
Beliani Obraz w ramie niebiesko-złoty 30 x 40 cm na ścianę efekt akwareli plakat

Beliani Obraz w ramie niebiesko-złoty 30 x 40 cm na ścianę efekt akwareli plakat

140 zł 179 zł

Inne artykuły w tej kategorii