Eklektyzm - czyli jak łączyć różne style we wnętrzach?

Eklektyzm to niezwykłe melanże, zaskakujące zestawienia, intrygujące kompozycje kolorystyczne. To styl dla osób z polotem, które nie lubią nudy i uwielbiają bawić się aranżacyjną konwencją. Jeśli Ty również należysz do grona estetów, którzy szczególnie cenią sobie niebanalne wnętrza i miks rozmaitych stylów, poniższy artykuł jest dla Ciebie!

efektowny salon eklektyczny

Czym charakteryzuje się styl eklektyczny?

Eklektyzm można definiować na kilka różnych sposobów. Najczęściej oznacza on połączenie nowego ze starym, jednak zestawienia eklektyczne to także łączenie ze sobą odważnych wzorów (np. grochów z kratą), materiałów (np. miękki plusz i surowe drewno) czy stylów wnętrzarskich (np. glamour i industrialu). Wnętrza eklektyczne są zatem nietuzinkowe, barwne i intrygujące, jednak warto pamiętać, że niełatwe w aranżacji. Nie spotkasz tutaj jednego słusznego klucza! Aranżując eklektyczną przestrzeń musisz użyć wyobraźni, a także wykazać się wyczuciem smaku i proporcji.

Kliknij i znajdź stylowe dodatki, które urozmaicą Twoją aranżację! >>

Jak łączyć rozmaite epoki?

Poniższa aranżacja to typowy przykład połączenia rozmaitych epok i wpływów stylistycznych. Najjaśniejszymi gwiazdami we wnętrzu są oczywiście: kredens secesyjny oraz piękny, leciwy gramofon. Aby przestrzeń nie była zbyt staromodna, designer zdecydował się na nowoczesne stoliki, dywan i narożnik. Co jednak jeszcze ciekawsze, z kącika spoziera nieśmiało krzesło z podłokietnikami pamiętające lata 50. Oprócz tego, warto zwrócić uwagę na drobny niuans. Aranżację spaja ciepły miedziany blask: miedziane lampy, podstawy stolików, gramofon, a nawet świecznik i karnisz są tutaj wspólnym mianownikiem.

salon w kamienicy w stylu eklektycznym
salon skandynawski z domieszką antyków

Dlaczego warto postawić na leciwy kontrapunkt?

Wyobraź sobie spójne skandynawskie wnętrze: szarość, biel i czerń pięknie ze sobą współgrają, na ścianach wiszą modne antyramy, a o przytulność aranżacji dba ciepłe światło lamp i latarenek. A jednak… A jednak masz wrażenie, że czegoś tu brakuje! Otóż, zdarza się, że nowoczesna aranżacja bez intrygującego kontrapunktu, który pamiętają ubiegłe epoki jest zbyt sztampowa i miałka.

Czym przełamać nowoczesną konwencję?

Designer, który projektował prezentowane aranżacje, poradził sobie z wnętrzarską sztampą fantastycznie. W pierwszym przypadku klasyczny skandynawski szyk łamią leciwe pianino i stół z początku XX wieku, w drugim, naczelną gwiazdą jest tylko stół kuchenny. Takie kontrapunkty oznaczają absolutny powiew świeżości (mimo, że są z dawnych lat!;), który pozwala na dodanie nowoczesnej przestrzeni charakteru. Warto jednak zwrócić uwagę, że aby zestawienie nie było zbyt szokujące, postawiono tu na stonowaną kolorystyką i subtelne linie mebli.

kuchnia w stylu eklektycznym
staromodne wnętrze z nowoczesnymi akcentami

Czy w stylizowane wnętrze można wpleść nowoczesne akcenty?

No dobrze, a czy eklektyzm działa także w drugą stronę? Czy można dopełnić staromodne wnętrze nowoczesnymi elementami? Oczywiście, że tak i oczywiście, że będzie ono wyglądało równie interesująco! Przykład możesz zobaczyć po prawej stronie - antyczny stół, stare lustra i nietuzinkowy dywan, pamiętający dawne wnętrza kolonialne, świetnie dogadują się z krzesłami będącymi klasykami skandynawskiego designu oraz słynną włoską lampą Arco. Oprócz tego, zwróć uwagę na drobiazgi. Jak się bowiem okazuje, eklektyczny efekt można osiągnąć nie tylko dzięki meblom. Starodawna figurka z mosiądzu i nowoczesne świeczniki z tworzywa sztucznego? Dlaczego nie!

kuchnia w stylu eklektycznym

Czy eklektyzm musi oznaczać przepych?

Wielu osobom styl eklektyczny kojarzy się z natłokiem przedmiotów i kalejdoskopowym efektem. Zupełnie niesłusznie! Prezentowane aranżacje są świetnym dowodem na to, że eklektyzm potrafi być także prostolinijny. Na obu inspiracjach możesz zobaczyć wnętrza harmonijne, spójne, przestronne, a mimo to - eklektyczne!

Jak osiągnąć taki efekt?

W kuchni, mimo zróżnicowania stylistycznego, postawiono na absolutny porządek kolorystyczny, z kolei w łazience, na przestrzeń i światło. Mimo, że we wnętrzu brylują: tapeta retro, kilkukolorowe heksagonalne płytki, a pod umywalką, kolonialna komoda, wszystko się ze sobą zgadza!

łazienka eklektyczna
salon w stylu francuski z obrazami abstrakcyjnymi

Styl eklektyczny - jak zagrać dodatkami?

Co ciekawe, w wielu wnętrzach efekt eklektyczny można osiągnąć decydując się na… ekspozycję dzieł sztuki! Obrazy to takie magiczne dodatki, które w okamgnieniu potrafią odmienić oblicze całej aranżacji. Jeśli jeszcze dodamy do tego odpowiednią ramę, efekt może być doprawdy powalający!

Nowoczesne czy antyczne?

Dobór sztuki zależy oczywiście od tego, jaki efekt pragniesz osiągnąć. Pierwsza salonowa aranżacja to głęboki ukłon w stronę eleganckiej konwencji francuskiej, jednak jej klasyczny charakter został przełamany przez obrazy abstrakcyjne. Drugi projekt to z kolei flirt z minimalizmem, który został ocieplony nie tylko pięknym drewnianym kompletem jadalnianym, ale również starym obrazem w prostej, acz stylowej ramie. Efekt? W obu przypadkach więcej niż intrygujący!

nowoczesna kuchnia z efektownym starym obrazem

Styl eklektyczny to nurt niezwykły, zaskakujący, świeży. To fuzja rozmaitych wpływów, stylów i konwencji. Z nim nie można się nudzić! Aby jednak stał się Twoim oddanym przyjacielem, musisz go po prostu zrozumieć. Dzięki temu, odwdzięczy Ci się aranżacjami innymi niż wszystkie!

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Style we wnętrzach
Zobacz więcej artykułów w kategorii Style we wnętrzach
Komentarze

Zobacz więcej produktów