Czego szukasz?
Zobacz także
EXCELLENT
EXCELLENT
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Umywalka i bateria łazienkowa – jak stworzyć odpowiedni duet?

Łazienka jest przestrzenią do której design i nowoczesne trendy dotarły już bardzo dawno. To miejsce przestało być wyłącznie rozpatrywane pod kątem higieny, stanowi źródło inspirujących rozwiązań i sposobów ułatwiających codzienność. By odpowiednio je zaaranżować, najpierw trzeba podjąć kilka ważnych decyzji, związanych z jej wyposażeniem. Niektóre dotyczą kwestii osobistych preferencji, zasobności portfela oraz metrażu, a część należy do obszaru składników obowiązkowych. Mowa o umywalce i baterii łazienkowej, bo bez nich łazienka, nie byłaby... łazienką.

Kwestie doboru tych dwóch elementów są dziś bardzo utrudnione, ponieważ szeroki wybór asortymentu sprawia, że ciężko jest podjąć ostateczny werdykt. Bierzemy pod uwagę jakość, niezawodne technologie, nowoczesne systemy, techniczne parametry i najlepsze materiały. Potem przychodzi pora na styl i tutaj pojawia się najwięcej dylematów. Aby nieco ułatwić ten proces, skupmy się na sprawdzonych markach. Dziś na przykładzie nowoczesnych propozycji producenta Excellent opowiemy, jak urządzić idealne wnętrze, by mieć pewność, że armatura i ceramika będą prezentować się doskonale!

W jakim stylu urządzić łazienkę?

Rozpoczynając przygodę ze stylistycznym zróżnicowaniem branży sanitarnej, musimy określić jaki charakter będzie miała łazienka. Mimo tego, że każde lokum może zyskać oryginalności nadanej przez domowników, pewne elementy bywają niezmienne. W klasyce spotkamy się z owalnymi i okrągłymi konstrukcjami, połączeniem brązu, beżu i bieli. W prowansalskim klimacie zakochamy się w łagodnej kolorystyce wrzosów i różu, a biel ceramicznych rozwiązań zamknięta w opływowych kształtach i miękkich liniach wykreuje atmosferę przytulności. Szczególnym klimatem wyróżnia się także styl retro – powrót do przeszłości i łazienka bogata w dekory. Umywalka i bateria odgrywają w takim lokum kluczową rolę i są całkowicie inne od pozostałych propozycji. Ich fikuśne linie, charakterystyczne przejścia i złote akcenty tworzą niepowtarzaną aurę minionych lat. W nowoczesnych, skandynawskich czy industrialnych aranżacjach – najbardziej pożądanych stylach – królują proste formy, minimalizm i stonowane barwy. Jakie jeszcze kryteria obowiązują współczesne aranże? Zobaczcie poniżej.

Jaki kształt umywalki wybrać?

W nowoczesnych wnętrzach najczęściej występują umywalki nablatowe o cienkich rantach, gwarantujących jeszcze więcej współczesnego klimatu. Taki wybór to nie tylko zabieg stylizacyjny, lecz także aspekty praktyczności. Zyskujemy dużo miejsca na akcesoria łazienkowe wokół umywalki, a także sporo przestrzeni pod blatem. Warto także postawić na uniwersalną biel, dzięki której zarówno sprzątanie będzie dużo łatwiejsze, jak i dopasowanie pozostałych sanitariatów. W zakresie kształtów, w nowoczesnych przestrzeniach dominuje geometria, więc najczęściej wybór pada na kwadratowe oraz prostokątne misy. Umywalki Cori i Rima – z kolekcji Acitma marki Excellent – będące połączeniem wyraźnej rzeźby i cienkich krawędzi, doskonale podkreślą współczesny charakter lokum. Zwolennicy najnowszych trendów i owalnych konstrukcji, mogą postawić na rozwiązania Ovia o wyjątkowym kształcie. Mimo odejścia od ostrych linii, umywalki te cechuje nuta modernizmu za sprawą cienkich rantów, uzyskanych podczas zaawansowanych procesów technologicznych.

Jak dobrać odpowiednią baterię umywalkową?

Wybór baterii umywalkowej często uzależniony jest od posiadanej instalacji. Wówczas poszukiwania mogą ograniczyć się np. wyłącznie do baterii natynkowych, choć nawet w takim wąskim zakresie mamy ogromną różnorodność. Najbardziej istotne będą ergonomia i komfort podczas eksploatacji, dlatego zwróćmy uwagę na długość wylewki oraz wysokość baterii – unikniemy rozchlapywania się wody dookoła i zyskamy optymalną ilość miejsca podczas porannej toalety. Jeśli decydujemy się na wspomniane wyżej umywalki nablatowe, najlepiej sięgnąć po baterie sztorcowe z wyższym korpusem, a gdy instalacja narzuca nam pewne zasady i sięgamy po rozwiązanie ścienne, zamontujmy je około 25–35 cm nad górną krawędzią umywalki, by móc komfortowo korzystać ze strumienia wypływającego z wylewki. Umywalki nablatowe dostępne są także ze specjalną półką na baterie, wówczas dobierajmy do nich stylistycznie dopasowane rozwiązania.

Co musi się znaleźć w strefie umywalki?

Elementami, w które należy wyposażyć strefę umywalki są jeszcze korek oraz syfon. Excellent w swojej ofercie posiada korek o uniwersalnym przeznaczeniu, dostosowany do umywalek z przelewem lub bez przelewu. Dwa warianty stylistyczne – biały lub ceramiczny – umożliwią stworzenie ciekawego tercetu z umywalką oraz baterią łazienkową. Syfon to także rzecz obowiązkowa! Blokuje cofanie wody i zapobiega przedostawaniu się nieprzyjemnych zapachów do łazienki. Jeśli będzie odkryty, warto wybrać warianty dekoracyjne, by wspólnie z ceramiką i armaturą były atrakcyjnym połączeniem. Jeśli natomiast sięgamy po umywalki nablatowe, wybierzemy syfony niskie, które nie zajmują zbyt dużo przestrzeni w szafce.

Łazienka jest jak układanka, której każda część wpływa nie tylko na piękny efekt, lecz także zapewnia wygodę podczas toalety. W strefie umywalki przebywamy kilkanaście razy dziennie, dlatego warto zadbać, aby ceramiczna misa, bateria, syfon i korek stanowiły zgrany zestaw!


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności