Czas na pyszną kawę! ☕ Stoliki kawowe z dostawą za 0 zł!
Hager
Hager
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak rozplanować włączniki i gniazda w mieszkaniu? Funkcjonalne rozwiązania do każdego pomieszczenia!


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Hager.


Plątanina przewodów, niezliczona ilość kabli ciągnących się od telewizora albo biurka do najbliższego gniazdka elektrycznego, do tego kilka źródeł światła niezbędnych do kreowania idealnej atmosfery w salonie czy sypialnianej alkowie – oświetlenie sufitowe, lampki nocne, kinkiety. Rozświetlone kuchenne blaty i wyspy, sprzęt RTV i AGD – tak po krótce wygląda elektryka w domu, czyli skomplikowana sieć instalacji gwarantujących codzienną wygodę.

Czy istnieje złoty środek na to, by zamontować odpowiednią ilość gniazdek, tak by zapomnieć o mało atrakcyjnych przedłużaczach lub konieczności kucia ściany? Na jakich wysokościach ulokować włączniki światła w pokoju dziennym i jakimi zasadami kierować się w projektowaniu łazienki? Ekspert w dziedzinie osprzętu elektrycznego – firma Hager – zdradzi kilka sekretów dotyczących dobrej logistyki w zakresie lokowania włączników, a także podpowie jak zestawić praktyczność z designem.

Zacznijmy od dobrego planu!

Dobry plan polega na określeniu funkcjonalnego zarysu domu. Odpowiedzmy sobie na pytania gdzie ulokujemy telewizor, a gdzie zmywarkę w kuchni, jak mniej więcej wyglądać będzie salon i w którym miejscu w łazience będzie wisiało lustro. Podobna analiza dotyczy oświetlenia, zwłaszcza jeśli decydujemy się na więcej niż jeden obwód i oprócz głównego żyrandola u sufitu, pragniemy zamontować kinkiety czy listwy LED. Pamiętajmy, że włączniki światła najczęściej montuje się w pokojach na ścianie, po tej samej stronie co klamka, inaczej jest w łazience, pralni czy kotłowni – z przyczyn bezpieczeństwa zaleca się, by znajdowały się one przed wejściem i nie miały kontaktu z wilgocią panującą w pomieszczeniu. Następnie przejdźmy do kalkulacji. Jedno czy dwa gniazdka w pokoju to już przeszłość. Laptopy, telewizor, ładowarki do telefonów czy tabletów, a także pozostały sprzęt elektroniczny i niezbędne gadżety to zaledwie początek elementów potrzebujących zasilania. Po określeniu ilość urządzeń, dobrze jest na wszelki wypadek powiększyć szacowaną wartość o jedno lub dwa dodatkowe gniazdka umieszczone na wspólnym panelu.

Jak rozmieścić włączniki w sypialni, a jak gniazda w salonie?

W sypialni liczy się intymna atmosfera, którą tworzy odpowiednio zestawione źródła oświetlenia. Cechą szczególną tego pomieszczenia jest to, że z reguły gniazda i włączniki montowane są symetrycznie po obydwu stronach łóżka, by móc bez wychodzenia z ciepłej pościeli wyłączyć lampkę nocną po skończonej wieczornej lekturze lub naładować telefon komórkowy. Główne włączniki oświetlenia powinny być montowane na wysokości od 90–140 cm od podłogi, przy łóżku ponad szafką nocną, a kilka gniazd elektrycznych – w kombinacji wielokrotnej ramki – około 30 cm nad podłogą. W salonie czy pokoju dziennym głównym centrum dowodzenia jest sprzęt audio-video i to tam powinna skupić się instalacja elektryczna. Z uwagi na dużą ilość kabli i przewodów lepiej sięgnąć po panel złożony z minimum 4 lub 5 gniazd, by móc z łatwością podpiąć wszelkie urządzenia. Pamiętajmy o wcześniejszym zaplanowaniu aranżacji wnętrza, by nie ulokować włączników i gniazd za kanapą czy komodą i ograniczyć tym samym dostęp do zasilania. Na ścianie powinno znajdować się przynajmniej jedno gniazdko umieszczone w odległości około 2–2,5 metrów od kolejnego.

Jak stworzyć funkcjonalną kuchnię?

Kuchnia jest w domu miejscem szczególnym. Tam spędzamy miłe popołudnia przy kawie, pałaszujemy pyszności przy masywnym stole oraz przyrządzamy specjały na rodzinne uroczystości. Z tego względu istotna będzie gra światłem. Kuchenna wyspa, blat roboczy, przeszklone szafki i witryny – wszystko wymaga oświetlenia! Włączniki – oprócz głównego, znajdującego się przy drzwiach – oraz gniazdka powinny znajdować się nad blatem na wysokości około 10–15 cm, by móc bez przeszkód korzystać z blendera ręcznego czy czajnika elektrycznego lub szybko oświetlić przestrzeń roboczą. Należy także pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa i nie montować włączników zbyt blisko zlewozmywaka albo sięgnąć po wariant bryzgoszczelny, gdy nie ma opcji zmiany lokalizacji. Istotnym elementem w przypadku instalacji gniazdek elektrycznych w kuchni jest także odpowiednie rozmieszczenie ich obok lodówki, piekarnika czy zmywarki – zwłaszcza jeśli są to urządzenia zabudowane. By uniknąć ich demontażu w trakcie awarii, lepiej zamontować gniazdka obok nich, a nie za nimi.

Włączniki i gniazda w łazience – jak je rozplanować?

Łazienka także jest specyficznym punktem na mapie domu, a odpowiednie rozlokowanie włączników może wpłynąć nie tylko no komfort w codziennej eksploatacji przestrzeni, lecz także pozwalać na swobodną kreację niepowtarzalnej scenerii, zwłaszcza jeśli korzystamy z kilku źródeł światła. Oprócz lampy sufitowej, często decydujemy się na lampy kinkietowe wiszące nad lustrem, dlatego warto rozważyć przygotowanie więcej niż jednego obwodu. Gniazdka elektryczne powinny znajdować się niedaleko lustra na wysokości około 140 cm od podłogi, by móc bez przeszkód używać suszarki czy lokówki podczas codziennej stylizacji. W przypadku, gdy w łazience znajduje się pralka, zwłaszcza ta wbudowana w szafkę lub ścianę, należy – podobnie jak podczas instalacji zmywarki czy lodówki w kuchni – umieścić gniazdo nie bezpośrednio za urządzeniem, a obok niego.

A co ze stylem gniazd i włączników w poszczególnych pomieszczeniach?

Odpowiednia logistyka to klucz do stworzenia funkcjonalnego mieszkania, jednak warto pamiętać także o jego estetycznej odsłonie.Włączniki są dyskretnymi pomocnikami w tworzeniu pięknej aranżacji – mogą scalać wystrój pokoju lub stanowić jego dekorację. Jednak czy musimy podejmować decyzję o ich wyglądzie już na etapie rozpoczynania remontu, podczas gdy nawet jeszcze nie wiemy jaki kolor farby ostatecznie pokryje ściany w salonie? Idealnym rozwiązaniem okazuje się system one.platform, marki Berker by Hager. Główne mechanizmy montowane są podczas budowy i podłączania elektryki, natomiast elementy dekoracyjne takie jak ramki czy klawisze mogą być dobierane na etapie wykańczania mieszkania. System opierający się na jednym mechanizmie gniazd i włączników pozwoli na dopasowanie ich stylu, koloru czy faktury w dowolnie wybranym momencie – czy to na zakończenie remontu, czy nawet długo po nim, gdy będziemy mieli ochotę na szybką metamorfozę pokoju.

Odpowiednie rozplanowanie włączników i gniazd może okazać się trudną sztuką, dlatego niejednokrotnie pomoc fachowca wydaje się być niezbędna, by mieszkanie stało się bardziej funkcjonalne. Na szczęście, na wybór ich designu możemy mieć nieco więcej czasu, zwłaszcza z systemem one.platform od Hager, który daje możliwość zabawy kształtem, kolorem oraz fakturą oferowanych rozwiązań i dopasowaniem ich do każdego stylu.


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Hager.



Inne artykuły w tej kategorii

Sponsorowane Jak będzie wyglądała przyszłość designu? O trendach opowiada architekt Van Bo Le-Mentzel

Jak będzie wyglądała przyszłość designu? O trendach opowiada architekt Van Bo Le-Mentzel

Sponsorowane Trendy 2020 – jaki osprzęt elektryczny współgra z kolorem roku?

Trendy 2020 – jaki osprzęt elektryczny współgra z kolorem roku?

Sponsorowane Gniazdka elektryczne i włączniki światła – jak szybko i łatwo wybrać osprzęt elektryczny?

Gniazdka elektryczne i włączniki światła – jak szybko i łatwo wybrać osprzęt elektryczny?

Sponsorowane Łączniki i gniazdka – element praktyczny czy dekoracyjny?

Łączniki i gniazdka – element praktyczny czy dekoracyjny?

Sponsorowane Bezprzewodowa technologia, czyli jak stworzyć inteligentny dom?

Bezprzewodowa technologia, czyli jak stworzyć inteligentny dom?

Sponsorowane Czy Twój dom jest już Smart? Gdzie szukać informacji o inteligentnym domu?

Czy Twój dom jest już Smart? Gdzie szukać informacji o inteligentnym domu?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.