🎄 Święta w Twoim domu - odkryj świąteczny niezbędnik!
Czego szukasz?
Zobacz także
Philips
Philips
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Sokowirówka czy wyciskarka? Co wybrać?

Szklanka soku dziennie zaspokaja zapotrzebowanie organizmu na porcję witamin i owoców zalecaną przez Światową Organizację Zdrowia. By wypełnić po brzegi szklany puchar nie trzeba wiele – wystarczy kilka buraków i rumianych jabłek, z których w kilka chwil może powstać pyszna mikstura! Philips, żeby ułatwić ten zdrowy rytuał, stworzył sokowirówki oraz wyciskarki. Które rozwiązanie będzie lepsze dla zabieganych, a które sprawdzi się w kuchni miłośnika witaminowych eksperymentów?

Czym się różni sokowirówka od wyciskarki do owoców?

Głównym zadaniem zarówno wyciskarki, jak i sokowirówki jest pozyskanie soku z owoców oraz warzyw. W tej roli obydwa urządzenia spisują się doskonale, a zasadnicza różnica dotyczy ich sposobu działania oraz konsystencji uzyskanego soku. Standardowa sokowirówka, wykorzystując siłę odśrodkową oraz wysokie obroty, ściera owoce i po odprowadzeniu ich przez odpowiednie sito, gwarantuje porcję klarownego płynu. Praca wyciskarki wolnoobrotowej polega na tłoczeniu. Jej mechanizm rozdrabnia produkty, a wyciśnięty sok staje się gęstszy ponieważ zawiera miąższ. Kompromisem pomiędzy jednym a drugim może być sokowirówka szybkoobrotowa Philips Avance, która dzięki technologii FiberBoost pozwala wybrać konsystencję soku – od kremowego napoju wzbogaconego o nawet 50% więcej miąższu, po bardziej aksamitny. Za pomocą jednego przycisku można dowolnie zmieniać preferencje i uzyskać to, na co akurat mamy ochotę.

Z jakich owoców i warzyw można wyciskać sok?

To kolejne ważne pytanie, które pozwoli rozwiać wątpliwości dotyczące zakupu tego rodzaju sprzętu. Jeśli jesteśmy fanami odżywczych esencji ze szpinaku czy zielonej natki pietruszki, sięgnijmy po wyciskarkę wolnoobrotową, która znacznie lepiej poradzi sobie z warzywami liściastymi, ziołami oraz kiełkami. Urządzenie będzie też znakomite, gdy w codziennej diecie często korzystamy z bananów, orzechów lub lubimy przyrządzać domowe mleko roślinne. Wyciskarki dzięki dodatkowym akcesoriom pozwalają na nieco więcej fantazji, umożliwiając chociażby przygotowanie orzeźwiających i smacznych sorbetów, które uświetnią letnie przyjęcia w ogrodzie. A co z twardymi owocami i warzywami korzeniowymi, z których najczęściej tworzymy soki? Zarówno jedno, jak i drugie urządzenie świetnie poradzi sobie z marchwią, burakami czy pietruszką. Nie straszne im też selery, maliny czy nawet granaty. To maszyny stworzone do eksperymentów!

Który sok zapewni więcej witamin i błonnika?

W świecie sokowirówek i wyciskarek panuje jeden mit, mówiący o tym, że te drugie gwarantują więcej witamin i ważnych dla zdrowia składników, które skrywają się w miąższu. Philips, we współpracy z Universität für Bodenkultur Wien (BOKU), czyli Uniwersytetem Przyrodniczym w Wiedniu udowodnił, że sokowirówki oraz wyciskarki, które znajdują się w ofercie producenta dostarczają podobnych wartości, zatem są świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy poszukują klarownych soków bogatych w witaminy, jak i sycących miksów pełnych błonnika. Badania wykazały, że dzięki technologii FiberBoost zastosowanej m.in. w sokowirówce Avance można uzyskać tak samo odżywczą bombę witamin, co w przypadku wyciskarki wolnoobrotowej o tej samej nazwie. Technologia MicroMasticating – wykorzystywana w linii wyciskarek Avance oraz Viva – otwiera cząsteczki składników i pozwala wycisnąć nawet do 90% zawartości owoców i warzyw, dzięki czemu mamy pewność, że w kubku znalazło się wszystko to, co najlepsze.

Które urządzenie działa szybciej?

Sokowirówki pozwolą szybko uzyskać pyszny sok z dużej ilości składników. To dobre rozwiązanie dla rodziny czy miłośników witaminowych esencji, ponieważ wydajne urządzenie umożliwia wyciśnięcie nawet do 3 litrów napoju, bez konieczności usuwania pozostałości po wykorzystywanych warzywach oraz owocach. Wyciskarki działają nieco wolniej, a przyrządzenie soku dla większej ilości osób może potrwać odrobinę dłużej. Na komfort działania obydwu wariantów wpływa też brak konieczności wcześniejszego przygotowania składników. Jeszcze kilka lat temu, aby przyrządzić pyszny sok z buraków oraz marchewki, musieliśmy obierać wszystkie potrzebne warzywa, następnie kroić je na mniejsze porcje. Philips stworzył rozwiązanie, dzięki którym można zaoszczędzić sporo czasu! Otwory na elementy XL (o średnicy 70 mm) oraz większy w rozmiarze XXL (80 mm) sprawiają, że do wnętrza maszyny można wrzucić wszystkie składniki w całości i zamienić je szybko w aksamitny napój.

Co ze sprzątaniem i myciem poszczególnych elementów?

Wyciskarki i sokowirówki najczęściej kojarzą się ze skompilowaną konstrukcją, która podczas mycia może być sporym problemem. Rozkładanie i składanie poszczególnych komponentów zabiera czas, którego – jak wiadomo – mamy coraz mniej, dlatego Philips wyszedł naprzeciw tym, którzy chcą zdrowych esencji, bez większego wysiłku. Technologia QuickClean pozwala wyczyścić wyciskarkę w czasie krótszym niż 60 sekund w serii Avance. Do usunięcia resztek owoców i warzyw nie trzeba już używać żadnych specjalnych narzędzi, a zdejmowane części można myć w zmywarce bez obaw o ich uszkodzenie. Podobne ułatwienie znajdziemy też w sokowirówkach producenta. Oprócz innowacji QuickClean, urządzenia wyposażone są w funkcje czyszczenia wstępnego, gdzie wystarczy tylko wlać odrobinę wody, by w kilka chwil usunąć nagromadzone pozostałości po produktach. Dzięki temu po zakończeniu wyciskania wystarczy jedynie przepłukać sprzęt.

Na tytułowe pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jakich efektów oczekujemy. W tej owocowo-warzywnej różnorodności jedno jest pewne – szklanka domowego soku to doskonały sposób na łyk zdrowia w ciągu dnia.


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności