✨ ŚWIATŁO & CZUŁOŚĆ - poznaj najnowszy trend na jesień!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Bez żyrandola? Jak najbardziej!

Wyposażenie pomieszczeń z niskimi sufitami powinno zostać dokładnie przemyślane, dzięki czemu uniknie się przykrych niespodzianek. Jednym z ważniejszych elementów wpływających na postrzeganie wnętrza jest jego oświetlenie. Starannie dobrane sprawi, że salon, sypialnia czy kuchnia okażą się większe i wyższe, niż są w rzeczywistości.

Dopuszczalna przepisami minimalna wysokość wnętrz została określona na 250 cm. Poniżej tej wartości możemy mówić o pomieszczeniach niskich. Górnej granicy wysokości wnętrza ustawodawca nie określił. Wyjątek stanowią poddasza użytkowe, dla których minimalna wysokość może wynosić 220 cm. Pomieszczenia o nisko zawieszonych sufitach traktowane bywają jako problematyczne. Charakteryzują się niskimi nadprożami okiennymi i drzwiowymi, czasami wręcz ich całkowitym brakiem, co sprawia, że nie ma miejsca np. na zawieszenie karnisza. Nisko zawieszone sufity mogą ograniczać w swobodnej aranżacji wnętrza, choć nie oznacza to, że nie da się ich ciekawie i stylowo urządzić.

Plafony zamiast wiszących lamp

Oryginalnym rozwiązaniem, które idealnie sprawdzi się we wnętrzach z nisko zawieszonymi sufitami, są plafony. W przeciwieństwie do wiszących lamp sufitowych czy żyrandoli zajmują niewiele miejsca, a wydobywające się z nich światło, rozpraszające się po suficie, sprawia, że wnętrze optycznie stwarza wrażenie wyższego, niż jest w rzeczywistości. Plafony sprawdzą się w roli zarówno oświetlenia głównego, jak i miejscowego. Zamontowane na suficie odpowiednio oświetlą całe pomieszczenie. Natomiast zawieszone na ścianie stworzą idealne tło dla wyeksponowania wartego uwagi detalu. Na rynku znajdziemy plafony, których źródłem światła są tradycyjne świetlówki, jednak coraz większą popularnością cieszą się modele dostosowane do pracy z diodami LED. Te ostatnie cenione są ze względu na niskie zużycie prądu oraz ekologiczność. W zależności od modelu emitować mogą światło o różniej barwie, od zimnej, poprzez neutralną, aż do ciepłej. Dzięki temu możemy wybrać takie rozwiązanie, które najbardziej będzie nam odpowiadało.

Przeróżne kształty dostępnych plafonów, wyszukane linie oraz wzornictwo odpowiadające różnym stylom – od klasycznego po modernistyczny – sprawiają, że znalezienie rozwiązania dopasowanego do stylu wnętrza, nie sprawi żadnego problemu. Wykonuje się je ze szkła, również kryształowego, które łączy się z aluminium, drewnem, tworzywem sztucznym.

Philips 31815/31/16 - LED plafon TWIRLY 27K 1xLED/17W/230V

Philips 31815/31/16 - LED plafon TWIRLY 27K 1xLED/17W/230V

239 zł

Listwy oświetleniowe – nowy sposób na światło

Nowoczesnym, niezwykle efektownym rozwiązaniem do oświetlenia wnętrz są listwy oświetleniowe. Jest to rodzaj sztukaterii, jednak poza pełnieniem funkcji czysto dekoracyjnej, są bardzo praktyczne. W listwach wykonanych z nieprzepuszczającego światła polimeru lub styropianu EPS ukryte jest oświetlenie LED. Konstrukcja listew, których krawędzie tworzą kąt rozwarty, umożliwia skierowania światła w dowolną stronę. W przypadku niskich pomieszczeń idealnym rozwiązaniem jest montaż listew, których rozchylone krawędzie skierują strumień światła na sufit.

Emitujące delikatne światło taśmy LED sprawdzą się w oświetleniu salonu, kuchni czy korytarza. W zależności od potrzeb oraz oczekiwań można dobrać taśmy LED o różnej mocy świetlnej. Te o małej mocy zapewnią przyjemne światło, z kolei o dużej – doświetlą wybrane miejsce w pomieszczeniu.

Szeroki zakres rozwiązań, które z powodzeniem mogą zostać wykorzystane do oświetlenia niskich pomieszczeń, bez problemu pozwoli na zatuszowanie niedoskonałości wnętrza, czyniąc je funkcjonalnym i estetycznym.

Treść artykułu pojawiła się w serwisie dzięki uprzejmości dom.wp.pl. Autor tekstu: Krystyna Daniszewska


Inne artykuły w tej kategorii