Tylko teraz! Stoliki do -60% ☕
Czego szukasz?
Max Kuchnie
Max Kuchnie
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Kuchnia z wyspą – sposób na funkcjonalną kuchnię!

Podpatrzyliśmy ją w amerykańskich telenowelach – na początku była u nas awangardą, czymś zbędnym, skomplikowanym. Dziś jest jednym z najpopularniejszych aranżacji kuchennych. Mowa oczywiście o wyspie! Na dobre zagościła w naszych domach.

Nadaje się raczej do kuchni o większym metrażu bądź do pomieszczeń o otwartej formie. Można ją 'zaaplikować' na wiele różnych sposobów – dla projektantów nie ma rzeczy niemożliwych. W zależności od wykorzystania, wyspa w kuchni może spełniać inne funkcje – od zwykłego blatu, przez stół po... barek! Jest to ciekawa opcja nie tylko ze względów wizualnych, ale przede wszystkim funkcjonalnych! Najpiękniej wygląda, gdy zaakcentujemy ją kolorem bądź ciekawą fakturą.

Dlaczego warto zainwestować w wyspę w kuchni?

Zacznijmy od sprecyzowania czym jest wyspa. Jest to rodzaj wolnostojącej zabudowy, na którą mogą składać się przeróżne elementy. Mogą być to szafki, szuflady, zlew czy płyta grzewcza. Czasami również pełni rolę barku – wystarczy dostawić do niej krzesła barowe. Możemy zastosować w niej zlewozmywak bądź wykonać mini 'ogródek'.

Wyspa w kuchni to idealne miejsce zarówno do przygotowywania posiłków, jak i do wspólnego przesiadywania przy herbacie. Wyspa zapewnia tak naprawdę kilka stanowisk pracy, które umożliwiają jednoczesne przygotowywanie posiłków kilku osób. Przestrzeń, która znajduje się wokół sprawia, że poszczególni członkowie rodziny nie przeszkadzają sobie nawzajem i każdy ma wystarczającą ilość miejsca. Nie siedzimy plecami do siebie co pozytywnie wpływa na relacje w rodzinie. Oczywiście największą frajdę ze wspólnego gotowania mają najmłodsi – a wszystkiemu przyglądają się dorośli.

Jakie warunki musimy mieć, aby móc zdecydować się na wyspę?

Wyspa nie jest rozwiązaniem, które można zastosować w każdej kuchni. Najważniejszym warunkiem jest odpowiednia wielkość kuchni. Istotną kwestią jest również kształt pomieszczenia – niemożliwością jest wstawienie wyspy do długiej i wąskiej kuchni. Najlepiej jeśli kuchnia ma kształt kwadratowy. Na wyspę możemy zdecydować się, jeśli mamy do dyspozycji przynajmniej 15 metrów kwadratowych. Najmniejsza i najskromniej 'urządzona' wyspa zajmie nam jakiś metr kwadratowy. Należy jeszcze doliczyć wolną przestrzeń, która musi się znajdować wokół niej.

Pamiętaj o oświetleniu

Decydując się na zastosowanie wyspy idealnie wybrać oświetlenie punktowe, które zostanie zamontowane np. w suficie bądź okapie kuchennym. Najlepiej sprawdzi się w tym wypadku umieszczenie światła centralnie nad wyspą, by nie rzucało cieni, które mogą utrudniać prace przy wyspie wieczorami bądź nocą.

Co umieścić na wyspie?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, wyspa może być zaprojektowana na wiele różnych sposobów. Mowa tutaj zarówno o jej wielkości i kształcie oraz o szczegółowym wyposażeniu. Wyspa może być kwadratowa, podłużna, okrągła – a nawet przybrać kształt litery L. Absolutna dowolność. Na wyspie może znajdować się mniejszy bądź większy blat roboczy, płyta grzewcza czy zlewozmywak. Wyspę dobrze jest maksymalnie wykorzystać, dlatego większość osób decyduje się na montaż szafek oraz szuflad wokół niej, co wpływa na niesamowitą funkcjonalność.

Wyspa to nie same przyjemności

Musimy pamiętać, że wyspa to nie tylko dodatkowy blat roboczy oraz szafki, to również konieczność dodatkowych prac związanych z instalacją. Jeśli zdecydujemy się na płytę grzewczą lub zlew na wyspie, to konieczne będzie odpowiednie doprowadzenie dopływu wody, gazu czy prądu. Realizację wyspy zdecydowanie należy zaplanować przed pracami związanymi z wykończeniem ścian oraz posadzkami. To wszystko wiąże się z dłużej trwającymi pracami remontowymi a także dodatkowymi kosztami. Wobec tego decydując się na zastosowanie wyspy należy wziąć pod uwagę dłuższy czas realizacji.

Wyspa to doskonałe rozwiązanie, które może w znaczący sposób poprawić funkcjonalność kuchennej przestrzeni. Może to właśnie ona stanie się centrum domowego życia i ulubionym miejscem do spędzania wspólnych chwil? Zanim jednak zdecydujesz się na umieszczenie jej w swojej kuchni, weź pod uwagę metraż oraz kształt pomieszczenia, a także przemyśl warunki montażu niezbędnych instalacji. Odpowiednio dobrana wyspa będzie nie tylko funkcjonalnym dodatkiem, dzięki któremu wygospodarujesz w kuchni dodatkową przestrzeń roboczą oraz miejsce do przechowywania niezbędnych akcesoriów, ale również estetyczną dekoracją wnętrza, która nada mu nowoczesnego charakteru.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności