Idealnie biały sufit – jaką wybrać farbę, jak malować? Poradnik krok po kroku

Malowanie sufitu wydaje się czynnością prozaiczną, dlatego też nie przywiązujemy do niej większej uwagi. Tymczasem poprawnie pomalowany sufit to gwarancja idealnego wykończenia wnętrza oraz estetycznego efektu remontu. Biały sufit to klasyczne rozwiązanie, które stanowi doskonałą bazę dla innych barw wprowadzanych do mieszkania – pomaga utrzymać równowagę barwową, a także optycznie podnosi sufit, sprawiając, że pomieszczenie staje się wyższe i bardziej przestronne.

Jak do każdej czynności związanej z remontem wnętrz, także do malowania sufitu trzeba się odpowiednio przygotować. Nie łap gorączkowo za pierwszą lepszą puszkę farby i nie rozpoczynaj malowania bez zabezpieczenia pomieszczenia, efekt może być opłakany i sprawić więcej szkody, niż pożytku. Jak wybrać odpowiednią farbę i niezbędne akcesoria? Jak przygotować siebie do pracy, a sufit do pomalowania? I w końcu – jak malować? Na te i inne pytania odpowiadamy razem z marką Dulux, ekspertem od malowania wnętrz!

biały sufit, różowa ściana, zielona ściana, fotel bujany

Krok pierwszy – wybór farby i akcesoriów

Nie od razu Rzym zbudowano, toteż zanim złapiesz za pędzel, zmierz pomieszczenie, by dowiedzieć się, ilu litrów farby będziesz potrzebował. Stosowny przelicznik znajdziesz na każdym opakowaniu – jeśli potrzebujesz więcej niż jednej puszki danej farby, przy zakupie zwróć uwagę na serię produkcyjną, najlepiej by wybrane farby miały ten sam numer. Dzięki temu pomalowana powierzchnia będzie jednolita i idealnie biała.

Nie zawsze wybór koloru sufitu jest oczywisty. Kiedy zastosować biały kolor, żeby działał na korzyść pomieszczenia? Przede wszystkim w słabo doświetlonym wnętrzu, tam gdzie są małe okna. Biały kolor na suficie nie tylko optycznie powiększa przestrzeń, ale doskonale odbija światło. Biały kolor będzie też ciekawym kontrastem do ciemnych i głębokich kolorów ścian. Taka przestrzeń nabiera charakteru, nie przytłacza a kolory użyte na ścianach są lepiej widoczne.

Czym kierować się przy wyborze białej farby? Oczywiście powinna być to farba dedykowana malowaniu sufitów – dobrym wyborem będzie farba Dulux Idealny Sufit. To wysokiej jakości lateksowa emulsja wodna, która idealnie nadaje się do malowania wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych, biurowych, a także w budynkach użyteczności publicznej. Jej powierzchnia jest głęboko matowa, a właściwości antyrefleksyjne ograniczają refleksy świetlne malowanych podłoży, co skutecznie niweluje wszelkie niedoskonałości powierzchni. Farba ta jest wygodna w użytkowaniu, gdyż charakteryzuje się niepryskającą formułą i nie tworzy smug. Dzięki ograniczeniu obecności lotnych związków organicznych w jej formule zapach jest neutralny, a emisja szkodliwych substancji w Twoim domu – mniejsza.

wiadro, wałek, pędzel

Kiedy wybrałeś już farbę – czas na akcesoria. Koniecznym będzie zakup taśmy malarskiej, a także folii ochronnej. Warto także zaopatrzyć się w niewielki pędzelek do malowania krawędzi oraz odpowiedni wałek. Najlepszym wyborem może okazać się specjalny wałek przeznaczony do malowania sufitów lub wałek wyposażony w okapnik, co zapobiegnie ewentualnemu spadaniu kropel farby. Długość runa wałka w dużej mierze zależy od chropowatości podłoża – im większa, tym runo powinno być dłuższe, by przykryć wszelkie zagłębienia. Używając farby Dulux Idealny Sufit najlepszy efekt osiągniesz stosując wałki z runa naturalnego lub wałki sznurkowe o długości runa 10-18 mm. Niezbędna okaże się również drabina, bez której ciężko sięgnąć do sklepienia wnętrza. Pamiętajmy również o odpowiednim ubiorze do pracy – może to być kombinezon ochronny.

malowanie, biała ściana, folia ochronna

Krok drugi – przygotowanie pomieszczenia

Jeśli mamy taką możliwość, przenieśmy meble do innego pomieszczenia – jeśli nie, przesuńmy je w miejsce, w którym nie będą nam przeszkadzały podczas malowania i dokładnie zabezpieczmy folią malarską. Nie zapomnijmy również o zabezpieczeniu podłogi – dzięki temu zminimalizujemy ryzyko pochlapania jej farbą i unikniemy późniejszego czyszczenia. Jeśli sufit wyposażony jest w karnisze lub szyny sufitowe, czy kratki wentylacyjne warto je zdjąć. W sytuacji, w której nie zamierzamy zmieniać koloru ścian – je także trzeba zasłonić folią. Zadbaj o to, by dobrze zabezpieczyć krawędzie folii, dzięki temu nie przemieści jej nagły podmuch wiatru wpadającego przez otwarte okna. Pamiętaj, że skrupulatne zabezpieczenie elementów wnętrza to gwarancja szybkiego sprzątania po malowaniu!

folia ochronna, malowanie sufitu, biały sufit

Krok trzeci – przygotowanie sufitu

Krok ten jest w dużej mierze zależny od tego, w jakim stanie jest sufit. Zawsze jednak trzeba zadbać o to, by podłoże było czyste, niezakurzone, a także pozbawione resztek farb i klejów. W przypadku nakładania nowej farby na starą trzeba upewnić się, że podłoże nie pyli, nie kruszy się, ani nie rozwarstwia. Jeśli dochodzi do takiej sytuacji, najlepiej jest usunąć stare warstwy farb. Trzeba również przyjrzeć się jego fakturze i uzupełnić ewentualne szczeliny, ubytki czy pęknięcia – w tym celu można użyć gipsu lub gładzi szpachlowej, a przypadku większych ubytków siatki malarskiej.

malowanie ściany, malowanie sufitu

Pamiętajmy również o umyciu sufitu wodą z płynem do mycia ścian, pozbywając się ewentualnych zabrudzeń. Taki zabieg pozwoli usunąć ślady, których nie widzimy gołym okiem – na przykład kurz czy osad spowodowany dymem papierosowym. Podłoża, które są silnie nasiąkliwe, niestabilne, pylące czy porowate warto przed pomalowaniem odpowiednio zagruntować – na przykład preparatem Dulux Grunt. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku miejsc szpachlowanych, spoin płyt gipsowo-kartonowych, a także powierzchni, z których usuwane były farby klejowe i kredowe.

biały sufit, dwukolorowe ściany, czarna ściana

Krok czwarty – malowanie

Malowanie sufitu rozpoczynamy od narożnika przy oknie. Gdy w pomieszczeniu nie ma okna, zaczynamy od strony innego źródła światła, np. drzwi wejściowych. Krawędzie między sufitem a ścianą malujemy małym pędzelkiem, a smugi wygładzamy małym wałkiem o szerokości do 10 cm. Całą powierzchnię zamalowujemy szerokim wałkiem.

malowanie, malowanie sufitu, malowanie ściany
>> Zobacz farby DULUX <<

Użycie wałka malarskiego pozwoli zaoszczędzić czas potrzebny do malowania sufitu i równomiernie pokryć podłoże farbą. Pamiętajmy, aby przed nałożeniem na wałek farby lekko go zmoczyć i dobrze wycisnąć. Do dużych i gładkich powierzchni wybieramy wałek o długości od 15 do 22 cm i długości runa nie mniejszej niż 1 cm. Im bardziej chropowate jest podłoże, tym dłuższe powinno być runo wałka, by dokładnie przykryć wszystkie zagłębienia.

Nanosimy farbę równoległymi pasami od najlepiej oświetlonej krawędzi sufitu do najciemniejszej. Każdy następny pas farby nakładamy tuż obok poprzedniego. Dzięki temu unikniemy powstania nieestetycznych smug, dodatkowo uwydatnianych przez oświetlenie. Każdą następną warstwę farby nanosimy dopiero po całkowitym wyschnięciu poprzedniej.

dwukolorowa ściana, niebieska ściana, żółta ściana, biały sufit

Samo malowanie to tylko jeden z etapów procesu zmiany koloru sufitu – równie ważny jest wybór wysokiej jakości farby oraz odpowiednie przygotowanie powierzchni. Śnieżnobiały sufit pozbawiony smug i przebarwień to zwieńczenie każdego eleganckiego wnętrza – warto więc zadbać o każdy szczegół związany z malowaniem i nie pomijać etapu niezbędnych oględzin i przygotowań. Wybór odpowiedniej, dedykowanej sufitom farby to połowa sukcesu – dla idealnego efektu sięgnij po Dulux Idealny Sufit. Głęboki mat i antyrefleksyjne wykończenie sprawią, że Twój sufit będzie prezentował się perfekcyjnie przez wiele lat!

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze
ja też jestem zadowolona z tej farby idealny sufit. aż byłam zdziwiona jak fajnie się nią maluje, nie chlapało nic, łatwo się nakładało i bardzo szybko z robotą się uwinęłam. tak ja kobieta, zatem możecie sobie zdawać sprawę jak łatwo było ;)
  • Dodano rok temu
Moim zdaniem najlepsza biała farba na polskim rynku to Magnat. Korzystamy od dawna i nigdy nie było najmniejszego problemu
  • Dodano rok temu