Jak urządzić pokój dla ucznia? Jakie meble wybrać?

Koniec wakacji oznacza początek szkolnej przygody. Zanim jednak wybrzmi pierwszy dzwonek, warto odpowiednio przygotować przestrzeń dla ucznia, który przez dziesięć kolejnych miesięcy będzie odkrywał tajemnice otaczającego świata. Urządzanie pokoju młodzieżowego to jedno z najtrudniejszych aranżacyjnych wyzwań, jakie stoi przed rodzicami – tutaj oprócz ergonomii, w grę wchodzą zmieniające się pasje i zainteresowania nastoletniego estety.

Etap szkolny to wiek, w którym młody człowiek ma już wiele do powiedzenia, dlatego jakiekolwiek metamorfozy lepiej konsultować z samym zainteresowanym. Żeby jednak nie wpaść w pułapkę zmieniającej się mody, warto podążać ścieżką rodzicielskiej rozwagi i postawić na kompromis, czyli meble, które będą inwestycją na lata i niezależnie od hobby małego buntownika staną się uniwersalną bazą aranżacji i częścią przestrzeni sprzyjającej rozwojowi. Wspólnie z marką Komandor opracowaliśmy listę obowiązkowych elementów wyposażenia trzech stref aranżacji pokoju dla ucznia: nauki, odpoczynku oraz przechowywania.

pokój dziecka w stylu nowoczesnym, szafa z drzwiami przesuwnymi do pokoju dziecka

Strefa nauki: biurko, regały i półki

Gdy przedszkolak staje się poważnym pierwszoklasistą, pokój pełen wesołych zabawek i pluszaków musi przejść drobną rewolucję. Kluczowym elementem tej zmiany jest biurko – platforma do nauki, odrabiania zadań domowych i wykonywania prac plastycznych. Najlepiej ulokować je prostopadle do okna, tak by zapewnić dziecku jak najwięcej naturalnego światła – wpadającego z lewej strony, gdy uczeń jest praworęczny oraz z prawej, gdy jest leworęczny. Unikajmy sytuowania biurka równolegle do okna czy wzdłuż parapetu, tak aby uczeń nie musiał siadać tyłem do drzwi. Może to generować trudności z koncentracją.

pokój dziecka na poddaszu, pokój dziecka z żółtą ścianą, czerwona ściana w pokoju dziecka

Żeby zagwarantować dziecku doskonałe warunki do edukacji, zadbajmy o odpowiednią wielkość blatu. Ogólnie przyjęte normy mówią o tym, aby szerokość biurka wyniosła minimum 120 cm, głębokość 60 cm, wysokość od podłogi nie była niższa niż 70-75 cm, a przede wszystkim pozwalała na zachowanie kąta 45 stopni między przedramieniem a ramieniem. Najlepiej dostosować poszczególne parametry indywidualnie do wzrostu dziecka, a także przestrzeni, projektując biurko na wymiar. Dzięki temu strefę nauki będzie można również całkowicie dopasować do potrzeb ucznia, wyposażając ją w mobilne kontenerki, optymalną ilość szuflad na wszelkie przybory, a także zachowując odpowiednie odległości, co będzie sprzyjało zachowaniu prawidłowej postawy już od najmłodszych lat.

pokój dziecka na poddaszu, ściany w pasy, ściany w paski

Strefa nauki to przestrzeń, w której dobra organizacja to podstawa. Łatwo bowiem o twórczy nieład i bałagan pośród stosu kredek, farb, długopisów, zeszytów i powiększającej się z roku na rok biblioteczki. Warto odpowiednio zaaranżować przestrzeń wokół biurka, wykorzystując w tym celu wiszące regały oraz otwarte półki na książki zlokalizowane w sąsiedztwie miejsca pracy, tak by niezbędne lektury czy atlasy zawsze były w zasięgu ręki. Jeśli pomieszczenie nie jest zbyt duże, aranżujemy wnętrze ze skosami, albo chcemy wykorzystać każdy centymetr pomieszczenia w bardziej kreatywny sposób, dobrze jest skorzystać z jednolitej zabudowy przygotowanej według indywidualnego projektu, co nie tylko będzie gwarancją spójnego dopasowania do reszty mebli, ale również okaże się praktycznym elementem w pełni dostosowanym do osobistych wymagań nastoletniego odkrywcy i trudnych warunków architektonicznych.

pokój dziecka z zielonymi dodatkami, szafa z drzwiami przesuwnymi w pokoju dziecka

Strefa przechowywania: szafa, komoda i regały

Meble to jedna z podstawowych inwestycji w pokoju nastolatka. Najbardziej ekonomicznym i funkcjonalnym rozwiązaniem będzie wybór tych, które „rosną razem z naszą pociechą”. By jednak uniknąć wymiany całej zabudowy co kilka lat, warto zaprojektować meble na wymiar, które będą dostosowane gabarytem i wyglądem do charakteru aranżacji oraz wieku dziecka**, a także uwzględnią ergonomiczny podział wnętrza, który wraz z upływem czasu może być zmieniany i adaptowany do bieżących potrzeb.

pokój dziecka na poddaszu, skośna szafa przesuwna

Pomysłem na to, by bez wysokich kosztów przejść z bajkowego świata drugoklasisty na autonomiczny teren licealisty jest wybór wymiennych frontów szafy. Grafika na szkle przedstawiająca ulubione postacie z kreskówki może zamienić się w tablicę do pisania, na której pilny uczeń będzie stawiał pierwsze litery alfabetu, a potem przeistoczy się w ciekawe graffiti czy – obowiązkowy element współczesnej blogerki – lustro, przed którym młoda dama będzie mogła komponować swoje stylizacje. Podczas wyboru kolorystyki mebli pamiętajmy o tym, aby nie przesadzić z barwnym miszmaszem. Bezpiecznymi i uniwersalnymi alternatywami są meble utrzymane w jasnej bieli, beżu, szarości czy delikatnym brązie, które ożywimy albo designerskimi frontami, albo intensywnymi dodatkami.

komoda w pokoju dziecka, minimalistyczny pokój dziecka

Żeby poskromić nieporządek, jaki często króluje w pokoju ucznia, dobrze jest postawić na szafę z drzwiami przesuwnymi. Takie rozwiązanie spowoduje, że ubrania i przedmioty sprzątane w pośpiechu, przed przyjściem niezapowiedzianych gości czy rewizją mamy, nie wylądują na podłodze, co zdarza się często w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Systemy przesuwne są również doceniane z praktycznego punktu widzenia, zwłaszcza w aranżacjach o niewielkim metrażu. Tego typu szafy nie zmniejszają i nie zabierają przestrzeni podczas otwierania, a na dodatek prezentują się nowocześnie i pozwalają na ustawienie przed nimi chociażby fotela czy puf.

Dowiedz się więcej o aranżacji pokoju dziecka >>
różowy pokój dla dziewczynki, skośna szafa przesuwna

Kluczowym parametrem na jaki należy zwrócić uwagę podczas doboru szafy, komody czy regałów, jest pojemność. Dziecku na każdym etapie życia towarzyszy mnóstwo sprzętów oraz drobiazgów, które generują chaos, w szczególności jeśli nie mają stałego miejsca w pokoju. Gotowe, sklepowe rozwiązania mogą jednak okazać się niewystarczające. Często bowiem cechuje je mała głębokość i związana z nią ograniczona funkcjonalność, dlatego projektując meble na wymiar, sami możemy określić wartości zabudowy adekwatne do potrzeb lokatora oraz warunków pomieszczenia. Zapewnienie odpowiedniej przestrzeni do segregacji i przechowywania będzie dobrą lekcją wychowania, nauczy latorośl utrzymania czystości w pokoju i odkładania rzeczy na miejsce, a rozlokowanie szuflad i półek na wysokości dostosowanej do wzrostu dziecka korzystnie wpłynie na rozwój jego samodzielności.

pokój dziecka w stylu nowoczesnym, zielone rolety, kolorowa szafa przesuwna, szare półki

Dobrze rozplanowana szafa powinna składać się ze strefy z drążkami na wieszaki oraz strefy z półkami na starannie poukładane ubrania**. W dziecięcej krainie pustą przestrzeń dolnych partii szafy czy niskie, **wysuwane szuflady komody to miejsce na pudełka z zabawkami, kosze klocków oraz książeczki, gwarantując do nich swobodny dostęp i redukując bałagan. Niezagospodarowane górne części mebli mogą zająć ubranka, albo nawet pościel i rzeczy innych domowników. W młodzieżowej przestrzeni ta sama szafa czy komoda przeistoczą się w pełnoprawną garderobę. Wysuwane szuflady staną się miejscem na bieliznę, a półki powierzchnią na posegregowane T-shirty, koszule, bluzki, odzież sezonową oraz buty. Przydatne okażą się także regały i otwarte półki, które zamiast stanowiska dla pluszaków, gier planszowych i puzzli w pokoju ucznia klas 1-3, w przypadku starszych dzieci czy licealisty pomieszczą książki, zeszyty oraz przybory niezbędne podczas odrabiania prac domowych. To także idealne miejsce do eksponowania przedmiotów związanych z hobby nastolatka, które nadają wnętrzu charakteru i klimatu.

pokój dziecka w stylu nowoczesnym, szafa przesuwna z wzorem, pomarańczowe dodatki w pokoju dziecka

Strefa odpoczynku: łóżko

Ważnym elementem prywatnego azylu ucznia jest łóżko. To mebel, który będzie nie tylko źródłem dobrego snu, ale także miejscem odpoczynku przy dźwiękach ulubionej muzyki czy fabule lektury szkolnej. Oprócz wygodnego materaca, który dopasuje się do kręgosłupa nastolatka i zapewni odpowiednią pozycję, warto zadbać o sferę funkcjonalną. Specjaliści marki Komandor radzą, by wybrać warianty wzbogacone o głębokie skrzynie oraz szuflady, do których pociecha schowa i łatwo wyciągnie nie tylko pościel, lecz także skarby z wakacji u babci czy gadżety związane ze swoim hobby. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest obowiązek ścielenia, który będzie uczył dziecko systematyczności i zachowania porządku.

Pokój dziecka z szafą w zabudowie, różowe krzesło biurowe, kolorowy dywan

Jeśli dysponujemy odpowiednią przestrzenią, warto obok łóżka postawić stolik lub szafkę nocną. Rozwiązanie zda doskonale egzamin w przestrzeni małej księżniczki, a potem w aranżacji zbuntowanej nastolatki. Mebel będzie nie tylko praktycznym elementem, na którym dziecko umieści lampę czy odłoży okulary, odtwarzacz MP3 lub książkę czytaną przed snem. To też dekoracyjny detal, miejsce do przechowywania drobiazgów – zwłaszcza gdy wyposażymy go w wysuwne szuflady i półki – oraz powierzchnia, na której można wyeksponować ramki ze zdjęciami z przyjaciółmi czy budzik.

nowoczesny pokój młodzieżowy, skośna szafa presuwna

Aranżacja pokoju ucznia jest sporym wyzwaniem, jednak projektując meble na wymiar, zadanie zamienia się w funkcjonalną i stylową inwestycję na lata. Starannie przemyślane rozwiązania i systemy mogą być zarówno bajkowym tłem dzieci, które dopiero co wkraczają na ścieżkę szkolnej kariery, jak i tych, którym bliżej do dorosłości. To kompromis, który ze strony rodzica oznacza praktyczność, a dla pociechy wiąże się z modnym i ciekawym wystrojem dostosowanym do wieku, charakteru, potrzeb i pasji.

>> KOMANDOR <<

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Pokój dziecka
Zobacz więcej artykułów w kategorii Pokój dziecka
Komentarze

Zobacz więcej produktów