Jak przygotować pokój dzieci na powrót do szkoły? Rozwiązania dla rodzeństwa i dla jedynaka

Schyłek wakacji to czas pełen wyzwań zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Najmłodszym kończy się pora letniej beztroski, a zaczynają wzywać szkolne obowiązki. Przed nami stoi zaś zadanie przygotowania dziecka na okres jesiennej nauki, rozwoju zainteresowań, ale i spotkań z rówieśnikami. Właśnie teraz warto pomyśleć o aranżacji pokoju naszych pociech, który z jednej strony będzie funkcjonalny, a z drugiej uwzględni upodobania najmłodszych domowników. Jakie rozwiązania wprowadzić, by spełnić wszystkie te kryteria jednocześnie?

Idealny pokój dziecka zmienia się wraz z nim. Najbliższe otoczenie naszych rosnących pociech powinno wspierać ich kreatywność i samodzielność, sprzyjać twórczym poszukiwaniom, ale i skupieniu przy odrabianiu lekcji. Od wspólnej przestrzeni dzielonej przez rodzeństwo oczekujemy natomiast umacniania więzi między dziećmi, ale i miejsca na indywidualny rozwój i odrobinę prywatności. Bez wątpienia warto zatem zainwestować w starannie zaprojektowane meble, które będą dostosowane do wieku latorośli i wnętrza, jakim dysponujemy, a ich modułowy i wielofunkcyjny charakter pozwoli na swobodę w kreowaniu tej wyjątkowej przestrzeni. We współpracy z marką VOX podpowiadamy, jak przygotować pokój dzieci na powrót do szkoły, przedstawiając najlepsze rozwiązania dla rodzeństwa i dla jedynaka.

pokój dziecka w stylu skandynawskim, nowoczesna meblościanka w pokoju dziecka

Zbuduj swój świat

Skandynawia nie od dziś stanowi natchnienie dla najlepszych twórców. Słowo stige, które w językach duńskim i norweskim znaczy drabina, a także rosnąć i wzrastać, zainspirowało Bartłomieja Pawlaka i Łukasza Stawarskiego do zaprojektowania wyjątkowych mebli dla dzieci i młodzieży. Te młodsze uczą się i poznają otoczenie, wspinając się, wdrapując i zdobywając niedostępne terytoria. Starsze chcą samodzielnie decydować o wyglądzie swoich własnych światów. Kolekcja modułowych mebli STIGE umożliwi maluchom doświadczanie fantastycznych przygód dzięki pozornie zwyczajnym drabinkom, a dorastającym pociechom pozwoli na budowanie własnego kącika dopasowanego do ich indywidualnych potrzeb.

pokój dziecka w pastelowych kolorach, nowoczesny pokój dziecka

Niezależnie od wieku dziecka, w pokoju ucznia najważniejsze jest biurko, które może się stać nie tylko najbardziej użytecznym, ale i ulubionym meblem młodego użytkownika, bo można je własnoręcznie ozdobić! Osobiste królestwo do nauki pozwolą stworzyć charakterystyczne drabinki, które będą doskonałym miejscem na praktyczne organizery. Na szczeblach można dowolnie zawieszać skrzynki z haczykami, tworząc np. toaletkę z lustrem czy podręczną biblioteczkę. Drabinki przydadzą się też wtedy, gdy pokój jest dzielony przez dwójkę dzieci. Wykonana z naturalnego sosnowego drewna drabinka biurka czy łóżka będzie funkcjonalną, a przy tym efektowną granicą stref własnych przestrzeni do nauki, zabawy, wypoczynku czy spotkań z przyjaciółmi.

nowoczesne biurko w pokoju dziecka, jak urządzić pokój dla dwójki dzieci

Meble z kolekcji STIGE są otwarte na zmiany i gotowe na każdy pomysł. Modułowe bryły są dostępne w różnych kolorach, dzięki czemu możemy tworzyć monochromatyczne lub wielobarwne aranżacje, które nadadzą przestrzeni dziecka indywidualny charakter. Poszczególne moduły można ze sobą połączyć gotowymi, metalowymi elementami i przymocować całą konstrukcję do ściany, tworząc przytulny kącik dla jedynaka albo wspólną przestrzeń dla rodzeństwa.

nowoczesny pokój jedynaka, pokój dziecka w niebieskim kolorze

Najbardziej osobiste meble świata

Czy możliwe jest przekraczanie granic między światami? Na pewno zastanawia się nad tym niejeden nastolatek o otwartym umyśle. Świat dorosłych i młodzieży spotyka się w kolekcji YOUNG USERS ECO, której nowe elementy zaprojektowane przez Martę Krupińską zupełnie zmieniają charakter znanych mebli marki VOX.

pokój dziecka w stylu skandynawskim

Te modułowe meble dają duże pole do popisu wyobraźni naszej i naszych dzieci nie tylko w kwestii rozmieszczenia brył, ale i ich kolorystyki dzięki różnorodnym nakładkom na fronty. Wybierając te w dekorze dębowym, stworzymy ciepłe i przytulne wnętrze w modnym, skandynawskim stylu, które na pewno przypadnie do gustu niejednej podążającej za trendami nastolatce. Łącząc czarne fronty z dębowymi, uzyskamy zdecydowany efekt, który sprawdzi się w przestrzeni do kreatywnych zadań i spodoba się dorastającemu mężczyźnie.

miejsce do nauki dla dwójki dzieci, jak urządzić pokój dla rodzeństwa
Zobacz wszystkie kolekcje mebli młodzieżowych marki VOX >>

Co jeśli chcemy uporządkować twórczy chaos i podzielić przestrzeń przechowywania na indywidualne strefy dla rodzeństwa? W tej roli świetnie sprawdzą się geometryczne wypełniacze do półek, które nie tylko pomogą zorganizować przestrzeń, ale i nadać wnętrzu oryginalny charakter. Biurka mogą ze sobą sąsiadować, tworząc wspólną strefę swobodnej wymiany myśli, ale i wyraźnie rozgraniczoną kontrastującymi kolorami blatów. Każdy nastolatek może też samodzielnie ozdabiać fronty szafek, nakładając na nie magnesy, przyczepiając plakaty czy szkolne ściągi. W przestrzeni inspirowanej naturą znajdzie się też przytulne miejsce dla trzeciego lokatora - domowego pupila.

Wolność w pastelowych barwach

Każdy świadomy rodzic z pewnością słyszał o systemie wychowawczym stworzonym przez włoską lekarkę Marię Montessori. Celem jej programu jest rozwój dziecka we wszystkich sferach życia: społecznej, emocjonalnej, intelektualnej i fizycznej. Osiągnięciu tego celu musi sprzyjać najbliższe otoczenie malucha, które będzie wspierać dziecko w doświadczaniu radości z uczenia się, odkrywania swoich talentów, rozwijania relacji z innymi i poczucia własnej wartości. Przyjazne środowisko szkolne to nie wszystko – mały człowiek wciąż wiele czasu spędza przecież w domu, z rodzicami i rodzeństwem. Jak zaaranżować jego pokój, by stał się inspirującą strefą nieskrępowanej wolności?

wspólny pokój dla rodzeństwa, funkcjonalne meble w pokoju dzieci

Dla marki VOX to właśnie wolność zaczyna się w domu. Tę niezwykle ważną także dla dziecięcego świata wartość uwzględniła Joanna Leciejewska, projektując kolekcję mebli TULI. W jej skład wchodzą trzy kluczowe elementy ubrane w pastelowe kolory: regał, stolik i taboret. Można je ustawiać na wiele sposobów, wzmacniając kreatywność dzieci i ich poczucie wpływu na otoczenie, a także wędrować z nimi po całym domu w myśl kreowanej przez markę domokracji.

Taboretów i stolików maluch może używać do siedzenia lub zabaw tematycznych. Ustawiając je jeden na drugim lub wsuwając taboret pod stolik, zyska dodatkową przestrzeń, która przyda się, gdy w pokoju mieszka także rodzeństwo. Przechowywanie drobiazgów wesołej gromadki ułatwi regał z otwartymi półkami, dzięki któremu dzieci będą widzieć ich zawartość i z łatwością sięgać po swoje zabawki czy książki. Ta wielofunkcyjna kolekcja mebli pozwoli stworzyć przyjazną przestrzeń zarówno dla jedynaka, jak i dla rodzeństwa, wykorzystując kreatywność dzieci i wspierając ich potencjał.

komoda n zabawki w pokoju dziecka

Kiedy zbliża się jesień – pora, gdy więcej czasu spędzamy w domu niż na chłodniejszym już powietrzu – często myślimy o zmianie aranżacji naszego wnętrza. To tu przyjdzie nam przecież spędzać coraz dłuższe wieczory w gronie najbliższych. Zanim zabrzmi pierwszy dzwonek, warto zadbać też o przestrzeń najmłodszych domowników. Choć aranżacja pokoju dziecka, który będzie spełniał nasze zdroworozsądkowe oczekiwania oraz potrzeby naszych pociech, to nie lada wyzwanie, można mu sprostać dzięki dobrze zaprojektowanym meblom. Wybierając modułowe rozwiązania najlepszych projektantów bez trudu stworzymy funkcjonalną i inspirującą przestrzeń, która będzie zmieniać się wraz z dojrzewającym, kreatywnym rodzeństwem czy dorastającym, samodzielnym jedynakiem.

>> VOX <<

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze