Łazienka dla seniora - jak ją wyposażyć? Poznaj praktyczne rozwiązania

Polskie społeczeństwo coraz szybciej się starzeje. Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w 2025 r. po sześćdziesiątce będzie już ponad 10 milionów Polaków. Stale przybywa też osób, które przekroczyły osiemdziesiąty rok życia. Choć statystyki nie mówią o dokładnym stanie zdrowia i sprawności ruchowej seniorów, obserwacja naszych bliskich podpowiada, że ich kondycja nie jest już taka jak dawniej. Mimo to wiele starszych osób wciąż tkwi w mieszkaniach urządzonych za czasów ich młodości, które nie przystają już do obecnych warunków. Jak to zmienić?

Wnętrza przeznaczone do korzystania przez seniorów powinny być przede wszystkim wygodne i bezpieczne. Przestrzenią wymagającą szczególnej uwagi jest łazienka. Poruszanie się po niewielkiej przestrzeni i z ograniczoną sprawnością, a także korzystanie ze standardowej armatury może nastręczać wielu trudności, jeśli odpowiednio nie zaplanujemy łazienki. We współpracy z marką VIGOUR, ekspertem w branży wyposażenia łazienek, doradzamy, jak zaaranżować wnętrze przystosowane do potrzeb i oczekiwań seniorów. Przedstawiamy praktyczne rozwiązania, które pozwolą naszym bliskim samodzielnie i bezpiecznie dokonywać czynności związanych z codzienną higieną oraz cieszyć się odpoczynkiem w dobrze zaprojektowanej, komfortowej łazience.

łazienka z dwoma umywalkami, łazienka dla seniora, duża łazienka, kabina walk-in

Wygodna strefa umywalki

Prawie połowa wypadków z udziałem osób starszych zdarza się w domu. Łazienka to jedno z najbardziej newralgicznych miejsc, w których może do nich dojść. Obecność wody sprzyja powstawaniu śliskich powierzchni, a wtedy wystarczy jeden nieuważny ruch i nieszczęście gotowe! Osoby wkraczające w zaawansowany wiek są często ciągle przyzwyczajone do większej sprawności i nie pamiętają o swoich ograniczeniach. Pozwólmy im całkowicie o nich zapomnieć, na początek aranżując wygodną i bezpieczną strefę umywalki.

umywalka dla seniora, umywalka z uchwytami, umywalka dla niepełnosprawnych, umywalka z wieszakiem

Idealna będzie tu propozycja od firmy VIGOUR. Umywalka DERBY z designerskim, a przede wszystkim praktycznym uchwytem, to rozwiązanie 2 w 1, które doskonale sprawdzi się szczególnie w małej łazience w bloku, gdzie nie mamy zbyt wiele miejsca na montowanie dodatkowych poręczy. Uchwyt połączony z umywalką pomoże się przytrzymać i zachować równowagę podczas codziennej toalety przed lustrem. Może posłużyć też jako wieszak na ręcznik, który dzięki temu będzie zawsze pod ręką.

Umywalka DEBRY to prawdziwa perła spójnej i komplementarnej kolekcji, która obejmuje ponad 400 produktów, z których można stworzyć wygodną, a przy tym efektowną łazienkę przystosowaną do potrzeb osób starszych. Zamontujmy na niej baterię o wylewce dłuższej niż standardowa, by jeszcze bardziej ułatwić korzystanie z armatury. Umywalka o szerokości 80 cm zapewni starszej osobie wystarczająco dużo przestrzeni do rutynowej higieny i pozwoli na postawienie kubka czy dozownika na mydło, po które nie trzeba będzie daleko sięgać. Głęboka na 55 cm umywalka nie będzie wymagała schylania. Jej wymiary zapobiegną też rozchlapywaniu wody, która stworzyłaby ryzyko pośliźnięcia.

umywalka wpuszczona w blat, nowoczesna umywalka

Bezpieczna kąpiel bez barier

Aranżując strefę kąpieli w łazience, stajemy przed dylematem: wanna czy prysznic? Choć oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety, dla seniorów bardziej funkcjonalna wydaje się kabina z natryskiem. Mimo trudności z wchodzeniem i wychodzeniem z wanny, wiele starszych osób jest jednak przyzwyczajonych do tego rodzaju wyposażenia i nie chce z niego rezygnować. Wybierzmy wtedy specjalną wannę z drzwiami lub tę o obniżonej krawędzi. Koniecznie pamiętajmy też o płytkach z antypoślizgową powierzchnią, które stworzą przyjazną przestrzeń wokół wanny.

łazienka dla seniora, wisząca miska WC, umywalka wpuszczana w blat
Poznaj całą kolekcję ceramiki DERBY >>

Z antypoślizgowego materiału powinien być wykonany też brodzik. Warto zwrócić uwagę na wykonane z odlewów mineralnych lub akrylu brodziki z serii DERBY, które odznaczają się solidnością, trwałością i wysoką odpornością na uszkodzenia. Niewątpliwie komfortowym rozwiązaniem będzie też bezprogowe wejście pod prysznic, czyli kabina typu walk-in. Strefa kąpieli stanie się integralną częścią łazienki i nie będzie wymagała dodatkowych, skomplikowanych dla starszych osób ruchów. W ofercie marki VIGOUR znajdziemy też szeroką gamę odpływów liniowych i ściennych INDIVIDUAL, które umożliwią odprowadzenie wody nie tylko z przestrzeni prysznica, ale również z powierzchni łazienki, która stanie się jeszcze bardziej komfortowa.

łazienka dla seniora, wisząca miska WC, kabina walk-in

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wannę, czy kabinę prysznicową, dodatkowym udogodnieniem dla osób starszych będą uchwyty i poręcze o różnych kształtach i sposobach montażu. W zależności od potrzeb można je przytwierdzić do ściany lub podłogi. Uchwyty pomogą się podnieść, usiąść, przytrzymać, przemieścić czy zachować równowagę. Zadbajmy o to, by pojawiły się w strategicznych miejscach, w których zmieniamy pozycję ciała. Warto je zamontować zwłaszcza przy wannie lub pod prysznicem, a także po obu stronach miski WC. Pod prysznicem warto też umieścić składane siedzisko, a na wannę nałożyć specjalną „ławeczkę”.

Dodatkowe udogodnienia w łazience dla seniorów

W zaawansowanym wieku łatwiej o infekcje i przeziębienia, których nietrudno nabawić się po wyjściu z gorącej kąpieli. Pamiętajmy zatem o odpowiedniej temperaturze, która zapewnią nowoczesne i estetyczne grzejniki łazienkowe. Przed gwałtownymi zmianami temperatury wody pod prysznicem czy zbyt gorącą wodą w kranie uchronią natomiast modne ostatnio baterie termostatyczne. Ta nowoczesna armatura utrzymuje stałą, zaprogramowaną przez nas temperaturę wody, zapobiegając poparzeniom lub znalezieniu się nagle pod nieprzyjemnym, lodowatym strumieniem. Mało komfortowemu i niesprzyjającemu dobremu zdrowiu uczuciu zimnej podłogi pod stopami zaradzą dywaniki i maty, które będą również pełniły funkcję antypoślizgową.

bateria wannowa, nowoczesna bateria wannowa

Pamiętajmy też o odpowiedniej wysokości łazienkowej ceramiki – miska WC nie może być zamontowana zbyt nisko, a umywalka zbyt wysoko. Dostęp do kosmetyków i akcesoriów w szafkach również powinien być maksymalnie swobodny. Zaplanujmy rozkład łazienkowych mebli w taki sposób, by nie trzeba było się do nich często schylać ani sięgać po codziennie używane przedmioty na najwyższe półki. Najlepiej, żeby najważniejsze akcesoria znajdowały się zawsze w zasięgu ręki. Osobną kwestią jest sytuacja, kiedy osoba starsza porusza się na wózku inwalidzkim. Zadbajmy wtedy o to, by mimo bardzo ograniczonej sprawności mogła wykonywać jak najwięcej czynności samodzielnie, co korzystnie wpłynie na jej psychikę i ogólny komfort życia. Warto np. zamontować umywalkę w ten sposób, by niepełnosprawna osoba mogła do niej bez problemu podjechać oraz usunąć zbędne przedmioty z podłogi (dywaniki, maty, kosze na bieliznę), które będą utrudniały przemieszczanie się.

łazienka dla seniora, uchwyt przy misce WC, wisząca miska WC

Choć przy aranżacji łazienki dla osób starszych kwestie bezpieczeństwa i komfortu wysuwają się zawsze na pierwszy plan, nie zapominajmy też o estetyce. Wnętrze powinno być tak urządzone, by stanowiło dla seniora zarówno miejsce codziennej, wygodnej higieny, jak i atrakcyjną wizualnie przestrzeń, w której będzie przebywał z przyjemnością. Na szczęście nowoczesne rozwiązania w zakresie wyposażenia łazienki odznaczają się nie tylko walorami praktycznymi, ale i atrakcyjnym designem. Wybierając odpowiednią, dobrze zaprojektowaną armaturę, bez trudu zaaranżujemy łazienkę idealnie dopasowaną do potrzeb seniorów.

>> VIGOUR <<

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze
Przepraszam, że się trochę czepiam, ale jedno zdjęcie jest niedobre i może warto je zmienić. Nie można ludziom starszym robić tak płytkiej umywalki i do tego budować czerwony murek pod nogami, tak, ze nie można stanąć blisko umywalki, aby się przejrzeć dokładnie w lustrze.
  • Dodano rok temu
Płytki do kuchni, które przetrwają lata? Pierwsz odpowiedź: gres! Ten jednak wielu zniechęca, bo jest zimny w dotyku i odbiorze. Mamy ciekawą alternatywę - panele winylowe, które wiernie imitują posadzkę kamienną. A jednocześnie są ciepłe w dotyku i świetnie współpracują z podłogówką. Rdzeń mineralny (oparty na technologii Arbitona HD Mineral Core) powoduje, że są trwałe, wytrzymałe i w pełni odporne na wodę. Co więcej, są również dostępne w wielu wersjach imitujących naturalne drewno.
  • Dodano 7 miesiący temu
Warto też pomyśleć o rzeczach lekkich, które można przesówać. Ja mam w łazience wolnostojący stojak na ręczniki i suszarkę (https://www.homedome.pl/). Gdy jest ktoś na wózku po prostu wynosze ją z pomieszczenia. Nagle jmożna się poruszać bez trudu. Jak dla mnie wyjście jest świetne.
  • Dodano 7 miesiący temu

Zobacz więcej produktów