Książki w pokoju dziennym: 7 pomysłów na domową biblioteczkę

Książki w salonie to zawsze mile widziani goście! Obojętnie czy to zgrabne tomiki, barwne albumy czy opasłe encyklopedie - wprowadzają do wnętrza niepowtarzalny klimat, świadczą o oczytaniu i ciekawości świata domowników. Wiele osób ma jednak problem z ich ciekawą ekspozycją, która nie sprawiałaby wrażenia ciężkiej czy chaotycznej. Poniżej znajdziesz 7 ciekawych rozwiązań, które pomogą Ci zaaranżować niebanalną i funkcjonalną salonową biblioteczkę!

Biblioteczka we wnęce
--
W niektórych wiekowych mieszkaniach, bardzo popularne są płytkie wnęki w ścianach, **znane ta ...

Biblioteczka we wnęce

W niektórych wiekowych mieszkaniach, bardzo popularne są płytkie wnęki w ścianach, znane także jako nisze. Dawniej taki element architektoniczny przeznaczony był głównie do celów zdobniczych - stawiano w nim rzeźby lub wieszano obrazy. Współcześnie nisze to najczęściej pozostałości po zaślepionych drzwiach, kiedy to dzielono ogromne, wielopokojowe mieszkania w kamienicach na mniejsze lokale. Jeśli dysponujesz tego typu ozdobnikiem, koniecznie go wykorzystaj! Możesz zaprojektować w nim właśnie biblioteczkę - wystarczy zadbać o odpowiednią stolarkę na wymiar, czyli ramy wokół niszy i głębokie półki!

Regał wokół okna

Niektórzy projektując biblioteczkę nie chcą poświęcać na nią „pełnej” ściany. Jeśli i Ty należysz do tego grona, być może dobrym rozwiązaniem jest zaprojektowanie półek okalających okno. Taki zabieg jest ciekawy, wygląda bardzo estetycznie i co równie istotne, pozwala na wiele rozmaitych designerskich wariacji. Półki mogą bowiem np. dzielić okno, tworząc na jego płaszczyźnie osobliwe szprosy. Niektórzy łączą zabudowę regału z innymi oryginalnymi elementami, np. ławeczką pod oknem, na której można się zrelaksować i poczytać.

Zabytkowa biblioteczka

Jeśli marzy Ci się oryginalny regał na książki, który pasowałby do nastrojowego wnętrza z duszą, możesz pokusić się o zaprojektowanie półek ze starych mebli. W taki sposób możesz uratować zniszczone antyki, które aż proszą się o drugie życie. Wystarczy, że wykorzystasz leciwe szafki, komody czy kredensy. Pomiędzy półkami można zamontować stylowe drzwiczki odnowionych szafek - te ażurowe będą prezentować się niezwykle lekko i stylowo. Podobna estetyka będzie świetnie prezentować się we wnętrzach eklektycznych, wiktoriańskich czy kolonialnych.

Biblioteczka podświetlana LED

W nowoczesnych wnętrzach warto pokusić się o ścienną biblioteczkę podświetlaną listwami LED - zwłaszcza jeśli zależy Ci na jasnej, lekkiej aranżacji. Wybierając listwy świetlne, postaw na te o ciepłym odcieniu. Taki zabieg sprawi, że we wnętrzu zagoszczą przyjazne, przytulne nuty. Warto pamiętać, że oświetlenie wieloźródłowe sprawia, że pomieszczenie wydaje się wizualnie większe i nabiera głębi. Podobne rozwiązanie fantastycznie sprawdzi się zatem w niewielkich salonach, które potrzebują optycznego powiększenia.

<< Kliknij i wybierz idealne oświetlenie meblowe >>
Nowoczesna biblioteczka w salonie
--
Przyjęło się, że biblioteczki ścienne bywają raczej symetryczne i równe - a gdyby ...

Nowoczesna biblioteczka w salonie

Przyjęło się, że biblioteczki ścienne bywają raczej symetryczne i równe - a gdyby tak zaszaleć i postawić na nieco bardziej abstrakcyjne rozwiązania? Jeśli lubisz wychodzić poza sztampę, możesz postawić na regał o nieoczywistym kształcie. To, w jaki sposób go zaprojektujesz zależy tylko od Ciebie! Stolarz może wykonać biblioteczkę na zamówienie pełną ukośnych półek i nierównych płaszczyzn. Taki mebel doskonale odnajdzie się w nowoczesnym, minimalistycznym wnętrzu, któremu przyda się charakterny akcent.

Kolorowa biblioteczka

Oprócz abstrakcyjnych kształtów można postawić na niebanalną kolorystykę biblioteczki. Poniższa inspiracja doskonale to obrazuje - projektant zdecydował się nie tylko na nieco chaotyczne rozłożenie półek, ale i połączenie dwóch kolorów - naturalnego drewna i bieli. Podobny zabieg sprawia, że ściana pełna książek prezentuje się designersko i niebanalnie. Warto również zwrócić uwagę na ciekawe połączenie szczytowych półek z drewnianą belką sufitową. Dzięki temu kompozycja jest „zamknięta” i w umowny sposób wyznacza konkretne strefy w salonie.

Biblioteczka narożna w salonie

Ciekawym i bardzo wygodnym rozwiązaniem jest również biblioteczka narożna. Taki sprytny projekt pozwala w pełni wykorzystać - bywa - nieustawny kąt w salonie. Oprócz tego, podobny mebel jest bardzo zgrabny i nie zajmuje wiele miejsca. Doskonale zatem sprawdza się w kameralnych salonowych przestrzeniach.

Choć we współczesnym świecie e-booki cieszą się coraz większą popularnością, trudno im konkurować z magią papierowych książek. Każda osoba zakochana w klasycznych tomach doskonale o tym wie! Warto zatem pomyśleć o funkcjonalnej biblioteczce, która zapewni książkom bezpieczeństwo i będzie stylową ozdobą salonowego wnętrza.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Salon
Zobacz więcej artykułów w kategorii Salon
Komentarze

Zobacz więcej produktów