Co szukasz?
Zobacz także

Jak ładnie powiesić zdjęcia na ścianie? Aranżacje i pomysły

Domowa galeria zdjęć to idealny sposób, żeby zapełnić pustkę na ścianie. Przywodzi na myśl miłe wspomnienia i urozmaica wystrój wnętrza. Jej kształt, zawartość i charakter muszą być jednak dobrze przemyślane. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj sprawdzone pomysły na to, jak zaaranżować zdjęcia na ścianie. Podpowiadamy, w jaki sposób dopasować ramki do fotografii, na czym zawiesić zdjęcia i jak je rozmieścić, żeby stworzyć udaną kompozycję.

zdjęcia na ścianie

Na czym powiesić zdjęcie na ścianie?

Odpowiedź wydaje się prosta. Zdjęcia wieszamy na gwoździach lub wkrętach, w zależności od rodzaju ściany i ciężaru ramki. Zdarza się jednak, że pod ręką nie ma młotka ani wiertarki, a jakiekolwiek uszkodzenia na ścianie (nawet w postaci niewielkich śladów po gwoździach) są niemile widziane. Z pomocą przychodzą innowacyjne systemy mocowań, czyli różnego rodzaju akcesoria do bezinwazyjnego wieszania zdjęć, grafik i obrazów.

Jak powiesić zdjęcia na ścianie bez wiercenia?

Innowacyjne systemy mocowań pozwalają powiesić zdjęcia szybko, łatwo i bez użycia jakichkolwiek narzędzi. Wśród dostępnych rozwiązań znaleźć można m.in. rzepy i taśmy do wieszania obrazów, masy mocujące, samoprzylepne haczyki i gwoździe z regulacją wysokości. Oczywiście nie wszystkie produkty dorównują trwałością tradycyjnym metodom montażu. Przed zakupem należy upewnić się, jaki jest maksymalny udźwig taśmy, haczyka czy rzepów i na jakich powierzchniach może być stosowane akcesorium. Najmocniejsze systemy mocowań utrzymują przedmioty o wadze nawet 7 kg.

Jak powiesić zdjęcia na ścianie bez ramek?

Zdjęcia mogą, ale wcale nie muszą, zawisnąć w ramkach. Ciekawy efekt uzyskasz, przyklejając fotografie bezpośrednio do ściany, np. za pomocą masy mocującej albo dekoracyjnych tasiemek. Stworzona w ten sposób galeria może ozdobić pokój nastolatka albo dowolne pomieszczenie, w którym panuje przyjemna, swobodna atmosfera.

zdjęcia na sznurku

Równie efektownym rozwiązaniem jest girlanda ze zdjęciami, czyli fotografie zawieszone na sznurku. Dekorację można kupić w wersji gotowej albo wykonać ją samodzielnie – wystarczy kilka podstawowych materiałów i chwila wolnego czasu. Jak powiesić zdjęcia na sznurku? Najlepiej przypiąć fotografie za pomocą niewielkich drewnianych klamerek i podkleić je z tyłu taśmą klejącą. Dzięki temu zdjęcia nie będą zmieniać pozycji, przekręcać się ani spadać na ziemię. Żeby uzyskać ciekawszy efekt, możesz zamocować fotografie na łańcuchu świetlnym z lampkami LED lub rozwiesić oświetlenie wzdłuż girlandy.

zdjęcia na metalowej kratce

W pokoju ucznia, pracowni lub domowym biurze sprawdzi się metalowa kratka na zdjęcia. Zawiesisz na niej ulubione fotografie, a także notatki, liściki, zasuszone rośliny, wydrukowane obrazki i cytaty. Do wykonania tej prostej dekoracji potrzebne są tylko dwa elementy: kawałek kratki zbrojeniowej ze sklepu budowlanego (kilka złotych za m²) i lakier w sprayu (ok. 14-20 zł). Metalowa powierzchnia może być nieco zardzewiała, dlatego przed rozpoczęciem malowania należy oczyścić ją i starannie wyszlifować papierem ściernym.

Co jeszcze możemy wykorzystać do powieszenia zdjęć bez ramek? Praktycznie wszystkiego. Modnym rozwiązaniem jest przyklejenie zwykłych spinaczy do prania do ściany za pomocą taśmy. Do stworzenia oryginalnej galerii zdjęć możemy wykorzystać także ścianę pomalowaną farbą magnetyczną.

Jakie ramki na zdjęcia wybrać?

Ramka jest równie ważna jak umieszczona w niej fotografia. Zabezpiecza zdjęcie przed uszkodzeniem i niewątpliwie wpływa na jego odbiór. Wzmacnia lub osłabia kontrast między barwami, pomaga wydobyć emocje uchwycone na fotografii lub podkreślić charakter uwiecznionej sceny. Czasem pełni rolę dyskretnego tła i kieruje uwagę odbiorcy na zdjęcie, kiedy indziej przyćmiewa je własną urodą. Zanim więc kupisz ramki do salonu czy przedpokoju, zastanów się dobrze, jaki efekt chcesz uzyskać. Oto kilka pomysłów na udaną aranżację ściany ze zdjęciami z wykorzystaniem różnego rodzaju ramek.

Ramy i ramki na zdjęcia >> zobacz ofertę sklepów

Ramki na zdjęcia w różnych stylach i kolorach

W domowych galeriach króluje aktualnie radosny eklektyzm. To nic innego jak sztuka łączenia elementów pozornie do siebie niepasujących. Chociaż przedmioty sprawiają wrażenie zestawionych niedbale i na chybił trafił, żaden z nich nie może być przypadkowy. Eklektyzm czuje się najlepiej, gdy jest zamknięty w określonych ramach. Sięgnij więc po obramowania w różnych kolorach, kształtach czy rozmiarach – zadbaj jednak, by łączył je choć jeden wspólny motyw albo detal. Dzięki temu podkreślisz indywidualny charakter wnętrza, zachowując przy tym ład i porządek. Pamiętaj również, że eklektyczna galeria może być jednocześnie galerią rozmaitości. Oprócz ramek ze zdjęciami mile widziane są oprawione grafiki, cytaty, obrazy, a nawet dziecięce rysunki.

białe ramki na czarnej ścianie

Ramki na zdjęcia w jednakowym kolorze

Jeśli lubisz bezpieczne rozwiązania, sięgnij po ramki w jednakowym kolorze. Uzyskasz spójny, elegancki efekt, który współgra z większością aranżacji. Zadbaj koniecznie, żeby kolor ramek pasował do mebli lub dodatków. Oprócz tego weź pod uwagę, na jakim tle zostaną zaprezentowane fotografie. Ciemne powierzchnie, np. w kolorze szarym czy granatowym, będą pięknie kontrastować z białym obramowaniem zdjęć. Równie dobrze sprawdzą się ciemne ramki w towarzystwie jasnego passe-partout. W stylowo urządzonych wnętrzach nie zaszkodzi natomiast odrobina złotego błysku. Na tle białych ścian doskonale zaprezentują się ramki czarne i drewniane.

czarne ramki na białej ścianie

Czarno-biała galeria zdjęć

Czarno-białe zdjęcia mają niepowtarzalny urok. Jeśli szukasz pomysłu na to, jak wyeksponować ulubione rodzinne kadry lub efekt profesjonalnej sesji, zastanów się nad stworzeniem galerii, która będzie utrzymana w tych dwóch kolorach. Fotografia artystyczna, a zwłaszcza portretowa, uwielbia połączenie czerni i bieli. W swojej galerii możesz użyć wyłącznie ramek czarnych lub ramek białych albo żonglować nimi w zależności od potrzeb. Czarne obramowanie doda zdjęciu wyrazistości, białe złagodzi kontrast między kolorami. Jeśli zależy Ci, żeby fotografie zostały należycie wyeksponowane, zastosuj passe-partout. Kartonowe obramowanie o jednolitym wybarwieniu pozwoli skoncentrować całą uwagę na zdjęciu i podkreśli wszystkie jego walory.

Jak rozmieścić zdjęcia na ścianie?

Na odbiór zdjęć wpływa nie tylko wygląd ramek, ale również ich rozmieszczenie na ścianie. To właśnie od kompozycji zależy, czy galeria wydaje się spójna i przemyślana, czy wręcz przeciwnie – sprawia wrażenie chaotycznej. Podpowiadamy, jak ułożyć zdjęcia na ścianie i jakie triki zastosować, aby fotografie zawisły w odpowiednich miejscach.

Kompozycja 1. Zdjęcia w linii prostej

Kompozycja od linijki to elegancki, a zarazem najprostszy sposób na wyeksponowanie zdjęć. Może ozdobić długi korytarz, wąską ściankę działową albo ścianę nad kanapą. Zdjęcia ułożona w poziomie optycznie wydłużą pomieszczenie, w pionie – sprawią, że wyda się wyższe. Jeśli ramki mają różne rozmiary i kształty, kompozycję należy wyrównać do jednej linii. W przeciwnym razie w galerii zapanuje bałagan. Zdjęcia powinny zawisnąć na wysokości wzroku, tak by ułatwić odbiór gościom i domownikom.

Kompozycja 2. Zdjęcia ułożone symetrycznie

Kompozycja symetryczna pozwala zachować idealną równowagę między potrzebą porządku i twórczej zabawy. Zdjęcia mogą być ułożone w dwóch rzędach, stanowiąc swoje lustrzane odbicie, skupiać się wokół jednej fotografii, która jest osią układu lub zamykać się w prostokątnej ramie, wyznaczonej przez zewnętrzne krawędzie ramek.

Aby upewnić się, że wszystkie elementy zawisną prosto i w równych odstępach, zastosuj sprawdzony trik. Zanim powiesisz zdjęcia na ścianie, ułóż je na szarym papierze pakowym. Arkusz powinien mieć takie same wymiary jak powierzchnia, którą planujesz przeznaczyć na galerię. Zmieniaj ułożenie zdjęć na papierze tak długo, aż znajdziesz idealną konfigurację. Następnie sfotografuj całą kompozycję, obrysuj kontury wszystkich elementów i zaznacz miejsca, w których powinny znaleźć się gwoździe. Na koniec przymocuj papier do ściany i nawierć otwory w zaznaczonych miejscach. Usuń arkusz i rozwieś fotografie zgodnie z planem, wspomagając się wykonanym wcześniej zdjęciem.

Kompozycja 3. Zdjęcia ułożone asymetrycznie

Kompozycja asymetryczna (otwarta) oferuje pełną swobodę. Może rozrastać się w dowolny sposób i w dowolnym kierunku. Jeśli boisz się wieszać zdjęcia na chybił trafił, wykorzystaj opisany wcześniej trik. Zacznij planowanie kompozycji od wytypowania najważniejszego zdjęcia. Wybrana fotografia będzie pełniła rolę dominanty i skupi wokół siebie pozostałe elementy. Galeria zdjęć w układzie otwartym sprawdza się najlepiej we wnętrzach urządzonych kreatywnie, z dużą dawką luzu i fantazji. Ze względu na swój swobodny charakter lubi barwne towarzystwo ramek w różnych kształtach, kolorach i stylach.

To tylko niektóre ze sprawdzonych pomysłów na aranżację zdjęć na ścianie. Jeśli nie chcesz wieszać fotografii w ramkach, na sznurku albo na kratce, pomyśl o modnej fototapecie z ulubionym kadrem. Producenci oferują również wydruk zdjęć na płótnie albo na szkle.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów