Wanna czy prysznic? Które rozwiązanie sprawdzi się lepiej w Twojej łazience?

Co wybrać, wannę czy prysznic? To pytanie, które spędza sen z powiek niemal wszystkim osobom, które stają przed wieloma dylematami związanymi z remontem łazienki. Odpowiedź nie jest jednak tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Dawniej prysznic utożsamiany był głównie z funkcjonalnością i możliwością szybkiego odświeżenia, wanna natomiast – z możliwością długich kąpieli i wyjątkowym relaksem. Nowoczesne rozwiązania potrafią jednak łączyć w sobie zalety obu tych rozwiązań, sprawiając, że dylemat ten jest nieco łatwiejszy do rozstrzygnięcia. Zarówno wanna, jak i prysznic mają swoich zagorzałych zwolenników oraz przeciwników – jakie są więc wady i zalety obu rozwiązań? Które najlepiej sprawdzi się w Twojej łazience? Podpowiadamy razem z marką Excellent.

Komfort kąpieli

Ilu ludzi, tyle gustów – także dotyczących kąpieli. Podczas gdy jedni wolą wskoczyć pod szybki, chłodny prysznic, inni wolą poleżeć w ciepłej wodzie pod kołderką puszystej piany. I to właśnie te osobiste preferencje najczęściej decydują o konkretnych wyborach. Warto jednak pamiętać o tym, że zarówno kabiny prysznicowe, jak i wanny z dodatkowym osprzętem stwarzają zupełnie nowe możliwości i przenoszą każdą kąpiel na wyższy poziom komfortu. W obu przypadkach rolę tę pełni odpowiednia armaturadeszczownica czy wielofunkcyjny zestaw prysznicowy z dużą głowicą mogą sprawić, że szybki prysznic będzie równie odprężający, jak długa kąpiel w wannie. Natomiast wanna wyposażona w parawan z powodzeniem spełni funkcję prysznica, jeśli tylko dobierzemy do niej wygodny zestaw natryskowy. Komfort kąpieli to odczucie subiektywne, trudno więc stwierdzić, które z rozwiązań jest wygodniejsze w użytkowaniu – szczególnie w erze nowoczesnych rozwiązań oferowanych przez markę Excellent, których głównym celem jest dbanie o naszą wygodę.

Potrzeby domowników

Kabina prysznicowa to doskonały wybór zarówno do małej łazienki, jak i obszernego salonu kąpielowego. Jest bardzo uniwersalna, z korzystaniem z niej poradzą sobie zarówno dzieci, jak i osoby starsze, a przy instalacji odpowiedniego osprzętu (krzesełek, uchwytów) – także osoby niepełnosprawne.

Szeroka oferta kabin o różnych kształtach, rozmiarach i funkcjonalnościach pozwala dobrać rozwiązanie perfekcyjnie dopasowane do potrzeb naszej rodziny, tak by każdy mógł kąpać się wygodnie i bezpiecznie. Wadą prysznica jest to, że nie zapewni nam komfortu beztroskiego wylegiwania się w ciepłej wodzie – miłośnicy długich kąpieli wiedzą, jak relaksujące i odprężające bywają po ciężkim dniu w pracy. Wanna jest niezastąpiona przy różnego rodzaju kąpielach relaksacyjnych czy zdrowotnych, często staje się również miejscem zabaw dziecka. Może jednak sprawiać wiele trudności w kąpieli osób starszych czy ograniczonych ruchowo.

Zobacz wszystkie kabiny marki Excellent >>

Potencjał aranżacyjny

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na wannę, czy na kabinę prysznicową, bardzo ważna jest możliwość indywidualnego dopasowania rozmiaru, kształtu, a także estetyki wybranego przez nas rozwiązania do stylu łazienki. Mocną stroną kabin prysznicowych Excellent z serii Rols oraz Mazo, jest możliwość złożenia kabiny o szerokim wachlarzu rozmiarów – dzięki temu precyzyjnie dopasujemy odpowiedni model do naszego wnętrza. Kabiny z tych serii charakteryzują się minimalistycznym designem, które doskonale wpisuje się w obecne trendy oraz stylistykę współczesnych wnętrz.

W ofercie Excellent znajdziemy kabiny o najróżniejszych rozmiarach oraz kształtach, w tym serię 201, charakteryzującą się wysoką praktycznością oraz ponadczasowym wzornictwem, a także serię 600, której detale wpisują się idealnie w wystrój modernistycznych łazienek. Kolekcja Colors daje nam dodatkową możliwość zastosowania prostych nakładek, które są dostępne w 4 kolorach – dzięki nim możemy całkowicie odmienić nie tylko wygląd kabiny, ale również całego wnętrza. Na aranżacyjnym piedestale królują również wygodne kabiny typu walk-in, których piękno tkwi w prostocie oraz minimalistycznym wykończeniu.

Bywają jednak łazienki, do których trudno jest dopasować prysznic – należą do nich między innymi aranżacje klasyczne, rustykalne czy retro, w których najlepiej sprawdzają się wanny wolnostojące. Excellent oferuje ponad 30 modeli wanien akrylowych w najróżniejszych kształtach, począwszy od prostych modeli do zabudowy, poprzez wanny wolnostojące i narożne, aż po fantazyjne, geometryczne serie, które wspaniale komponują się z nowoczesnymi aranżacjami wnętrz.

Różnorodność wzorów pozwoli nam stworzyć łazienkę, o jakiej marzymy, a dodatkowe elementy – takie jak parawany nawannowe, nadać wannie funkcję prysznica. Parawan może składać się z jednej, dwóch lub trzech części i w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać – stanowić stały element, składać się lub rozsuwać.

Wybierz wannę do swojej łazienki >>

Zużycie wody

Prysznic uchodzi za rozwiązanie bardziej ekologiczne, ze względu na mniejsze zużycie wody podczas kąpieli. Ilość wykorzystanej wody zależy jednak w dużej mierze od tego, w jaki sposób z niego korzystamy – możemy być przy tym bardziej lub mniej oszczędni. Jeśli preferujemy długie prysznice, podczas których woda wciąż pozostaje odkręcona, koszty będą porównywalne do tych wynikających z kąpieli w wannie. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku zużycie wody zależy od naszych osobistych preferencji, nie powinien więc być to główny czynnik skłaniający nas do wyboru konkretnego rozwiązania.

Stwórz swój własny zestaw armatury prysznicowej >>

Warto tutaj wspomnieć, że posiadanie wanny nie musi wiązać się z codziennymi kąpielami i wypełnianiem jej po brzegi wodą – wannę możemy doposażyć w parawan, a także zestaw natryskowy, które pozwolą nam na korzystanie z szybkiego prysznica, kiedy tylko mamy na to ochotę. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, warto więc rozważyć je, jeśli pozwala nam na to metraż naszej łazienki.

Czy można więc jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest lepsze – wanna czy prysznic? Niestety nie ma jednej, gotowej odpowiedzi na to pytanie. Przed zakupem warto jednak przemyśleć kwestie, które będą miały wpływ na codzienne funkcjonowanie wszystkich domowników. Zbierzmy wymiary naszej łazienki i oceńmy, co lepiej sprawdzi się na dostępnym metrażu. Weźmy również pod uwagę upodobania i możliwości ruchowe naszych najbliższych. Cała reszta zależy wyłącznie od naszych indywidualnych preferencji. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na wannę czy kabinę prysznicową, idealne rozwiązanie do naszej wymarzonej łazienki znajdziemy w szerokiej ofercie marki Excellent.

>> EXCELLENT <<

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Łazienka
Zobacz więcej artykułów w kategorii Łazienka
Komentarze

Zobacz więcej produktów