Drzwi do łazienki – czym kierować się podczas wyboru? Na co zwrócić uwagę?

Choć wybór odpowiednich drzwi do łazienki może wydawać się prosty – jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać, zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Łazienka to pomieszczenie, w którym panują zupełnie inne warunki, niż w pozostałych wnętrzach domu, dlatego też, drzwi, na które się zdecydujemy, muszą być do nich perfekcyjnie dopasowane. Powinny być trwałe, bezpieczne, zapewniać skuteczną wentylację i gwarantować odpowiedni poziom prywatności. Razem z marką Porta Drzwi, liderem wśród producentów skrzydeł i ościeżnic drzwiowych w Polsce, podpowiadamy, jak dobrać drzwi do łazienki.

Wentylacja łazienki – na co się zdecydować: kratki, tuleje czy podcięcie wentylacyjne?

Zmienna temperatura, gorąca para unosząca się w powietrzu oraz wilgoć – oto warunki panujące w łazience. W tym zazwyczaj niewielkim pomieszczeniu para wodna gromadzi się bardzo szybko, a osiadając na ścianach i suficie może powodować zawilgocenie, które w efekcie skutkuje rozwojem szkodliwych pleśni i grzybów. Idealne drzwi do łazienki powinny pozwalać na swobodną cyrkulację powietrza, dzięki której wilgoć będzie skutecznie odprowadzana na zewnątrz. W zależności od preferencji możemy zdecydować się na tuleje, czyli okrągłe otwory umieszczone w dolnej części skrzydła, kratki wentylacyjne, a także tzw. podcięcie wentylacyjne, czyli wykonanie szczeliny tuż przy podłodze.

Wybór odpowiednich otworów wentylacyjnych zależy w dużej mierze od naszych wymagań estetycznych. Równie ważna jest jednak funkcjonalność, dlatego zgodnie z wymogami prawa budowlanego, powierzchnia czynna otworów wentylacyjnych powinna wynosić minimum 220 cm2.

Tuleje najczęściej osłonięte są ozdobnymi nakładkami, dzięki którym całość prezentuje się elegancko – warto jednak wiedzieć, że nawet jeśli drzwi posiadają jeden lub dwa rzędy takich otworów, ich powierzchnia wciąż może być zbyt mała, by zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Zwróćmy więc uwagę zarówno na ilość, jak i na średnicę otworów. Najpopularniejszym rozwiązaniem wciąż pozostają popularne kratki wentylacyjne, jeśli jednak zależy nam na zachowaniu wyjściowej estetyki drzwi – zdecydujmy się na podcięcie wentylacyjne. Są niemal niewidoczne, a przy tym zapewniają doskonałą wymianę powietrza.

Jak dopasować drzwi do estetyki wnętrza?

Jaka jest nasza łazienka? Mała czy duża? Jaka kolorystyka w niej króluje? Jakie materiały dominują w aranżacji – drewno, beton czy może klasyczne, białe płytki? Czy jest w niej okno? Wszystkie te aspekty warto wziąć pod uwagę, wybierając idealne drzwi do łazienki. Nie zapominajmy jednak o drugiej stronie medalu, czyli o przedpokoju, z którego zazwyczaj wchodzi się do łazienki. Miejsce to, z oczywistych względów, pełni reprezentacyjną funkcję w naszym domu, warto więc zadbać o spójność i harmonijne wykończenie przestrzeni. Zadanie to nie jest łatwe, szczególnie jeśli styl łazienki znacząco odbiega od wystroju przedpokoju. Istnieją jednak rozwiązania na tyle uniwersalne i ponadczasowe, że z pewnością świetnie sprawdzą się w niemal każdym wnętrzu.

Zobacz drzwi z Top Kolekcji PORTA >>

Przeszklenia w drzwiach do łazienki – tak czy nie?

Pierwszym aspektem, nad którym powinniśmy się zastanowić, są przeszklenia. Jeśli w naszej łazience jest okno i wpada do niej całkiem sporo dziennego światła – przeszklenia nie są konieczne. Jeśli jednak nasza łazienka wymaga doświetlenia, rozważmy wybór drzwi z przeszkleniami. W zależności od preferencji oraz modelu może być to subtelne, pionowe przeszklenie w postaci pasa o różnych szerokościach, a także klasyczne „okienko” umieszczone w górnej części skrzydła. Szczególnie interesująco prezentują się bulaje, czyli okrągłe „okienka” wbudowane w skrzydło drzwiowe – są bardzo nowoczesne, a przy tym doskonale doświetlają łazienkę. Wybierając przeszklenia, pamiętajmy, że łazienka powinna zapewniać domownikom poczucie intymności – zrezygnujmy więc z dużych formatów.

Kolor i design – na jakie drzwi się zdecydować?

W nowoczesnych łazienkach najlepiej sprawdza się ponadczasowa prostota, która będzie prezentowała się pięknie przez wiele lat. Świetnym pomysłem jest wybór skrzydła w kolorze białym, np. model Porta VECTOR Premium z TOP KOLEKCJI. Uniwersalne, minimalistyczne wzornictwo drzwi z TOP KOLEKCJI sprawia, że zaprezentują się one doskonale w niemal każdej łazience. Białe Porta VECTOR Premium to również świetne rozwiązanie do niewielkich mieszkań - przesuwna wersja drzwi zapewni nam maksymalną oszczędność miejsca, a uniwersalna biel jest nie tylko bardzo elegancka, ale również optycznie doda małemu pomieszczeniu przestrzeni. Sprawdzi się niezależnie od tego, czy w naszych wnętrzach króluje styl nowoczesny, skandynawski czy minimalistyczny. Kolor ten ma ogromny potencjał aranżacyjny i świetnie komponuje się z innymi barwami.

Jeśli szukamy ciekawego pokrycia drzwi, postawmy na model Porta CPL z TOP KOLEKCJI. Możemy zdecydować się na jeden z 17 dekorów, wśród których znajdziemy zarówno motywy drewna, jak i modnego betonu, a także struktury oraz monochromatyczne okleiny w kolorze antracytowym, białym czy popielatym. Spora dowolność w zakresie wyboru koloru sprawia, że drzwi odnajdą się w wielu stylach aranżacji. W odsłonie inspirowanej drewnem staną się doskonałym uzupełnieniem stylu skandynawskiego. Okleina przypominająca beton, podobnie jak wersja w kolorze antracytowym czy popielatym, świetnie sprawdzi się wśród aranżacji nowoczesnych i industrialnych. Drzwi z kolekcji Porta CPL będą też idealnie do małej łazienki.

Dowiedz się więcej o drzwiach Porta CPL >>

Jakie normy bezpieczeństwa powinny spełniać drzwi?

Możliwość zamknięcia drzwi na klucz zagwarantuje nam poczucie intymności oraz prywatności w zaciszu łazienki. Nie zapominajmy jednak, że w tym szczególnym wnętrzu może dojść do zasłabnięcia lub innego groźnego wydarzenia – warto więc zadbać o to, by w razie potrzeby zamek mógł zostać otwarty z zewnątrz bez użycia specjalistycznych narzędzi i bez potrzeby siłowego forsowania drzwi. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, a może zapewnić je zamek z rozetą z blokadą WC, którą otworzymy od zewnątrz przy użyciu zwykłej monety. Nie bez znaczenia pozostaje również sposób montażu drzwi – pamiętajmy, że według obowiązujących norm budowlanych drzwi powinny otwierać się na zewnątrz łazienki, by w razie takiej potrzeby można było szybko dostać się do środka i nie wyrządzić krzywdy przebywającej we wnętrzu osobie.

Odpowiednie drzwi do łazienki powinny zapewnić dobrą wentylację pomieszczenia, w miarę możliwości optymalnie je doświetlić i współgrać z estetyką wnętrza. Różnorodność dostępnych na rynku skrzydeł drzwiowych, a także możliwość dopasowania konkretnego modelu do indywidualnych potrzeb, sprawia, że z łatwością stworzymy naszą wymarzoną łazienkę. Szeroki wybór wysokiej jakości drzwi znajdziemy w ofercie marki Porta Drzwi, a na szczególną uwagę zasługują modele z TOP KOLEKCJI, które są trwałe, funkcjonalne, eleganckie i nowoczesne – dzięki tej kombinacji będziemy cieszyć się nimi przez wiele lat!

>> PORTA DRZWI <<

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze

Zobacz więcej produktów