Przytulny dom, czyli przestrzeń dla zmysłów. Czego nie może w nim zabraknąć?

Dom to miejsce, w którym możemy się schować – wyciszyć, zwolnić tempo i poświęcić czas na to, co kochamy. Przestrzeń, w której kreujemy swój własny „świat”, oddziałuje na nas na wielu poziomach, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Nasz dom to my – wśród ulubionych kolorów, przyjemnie miękkich materiałów, w nastrojowym świetle lub spokojnym półcieniu, otoczeni zapachem świeżo parzonej kawy czy, jeśli wolimy – aromatycznej herbaty. Każdy element, który buduje harmonię wnętrza, wpływa na nasze zmysły, tworząc zupełnie wyjątkowy klimat dla relaksu, odpoczynku, chwili wytchnienia. Jak sprawić, by nasz dom był naprawdę przytulny? Razem z VOX opowiemy dziś o ogromnej roli zmysłów, nastroju, detali i celebrowania chwili.

Komfortowe wnętrza

Zmysły – to właśnie one pozwalają nam codziennie odkrywać świat na nowo. Wzrok, dotyk, węch, smak i słuch odgrywają ogromną rolę w postrzeganiu oraz doświadczaniu otaczającej nas rzeczywistości, a także tworzonych przez nas przestrzeni. W szybkim pędzie codzienności nasze zmysły nie mają lekko. Bombardowane kakofonią dźwięków, feerią barw, zimnym dotykiem i całym mnóstwem nieznanych zapachów, czekają na kilka chwil odprężenia. Wnętrza naszych domów powinny pozwalać na swobodne wyciszenie i zmianę – z tego, co nieprzyjemne, na ulubione i wyczekiwane.

Z tej potrzeby wyłaniają się nurty, takie jak duńskie Hygge gloryfikujące komfort, wygodę i przytulność, które pozwalają skupić się na indywidualnym życiu wewnętrznym każdego z nas – odnaleźć własną równowagę, bezpieczeństwo i szczęście. Nie sposób nie wspomnieć również o Lagom, czyli szwedzkim słowie, które kryje w sobie prostą definicję szczęścia – odnalezienie „złotego środka” poprzez zrozumienie, że mamy wystarczająco wiele. Wnętrza kreowane w myśl tych idei pomogą nam rozpieścić nasze zmysły oraz skupić się na odczuwaniu i rozumieniu siebie.

Materiały i terapeutyczna rola dotyku

Na pewno każdy choć raz doświadczył magicznej mocy dotyku. W trudnych chwilach przytulenie przez najbliższą osobę czy nawet pogłaskanie domowego ulubieńca potrafi poprawić humor i dodać nam otuchy. Dotyk to wyjątkowy zmysł – warto więc otaczać się materiałami, które napawają optymizmem i dodają komfortu naszej codzienności. Wśród nich warto wyróżnić naturalne drewnociepła, drewniana podłoga z prawdziwych desek sprawi, że każdy krok stawiany bosą stopą na posadzce będzie prawdziwą przyjemnością. Wiele wspaniałych propozycji znajdziemy w ofercie Vox , jedną z nich jest Deska Podłogowa Olejowana Skandinavien, której minimalizm i elegancja sprawdzą się w każdym pomieszczeniu.

Miękki koc, delikatna pościel, ścienna struktura, po której wodzisz dłonią w drodze do salonu – wszystkie te elementy tworzą zmysłową przestrzeń naszego domu, która jest perfekcyjnie dopasowana do jego mieszkańców. Dotyk znajomych struktur przynosi nam ukojenie i sprawia, że czujemy się naprawdę „u siebie”. Dlatego warto dobierać materiały świadomie, nie dlatego, że akurat znalazły się na pierwszych stronach wnętrzarskich magazynów, ale kierując się własnymi potrzebami oraz upodobaniami. Pamiętajmy, że przedmioty współtworzą naszą rzeczywistość i nie ma tutaj miejsca na przypadki, rozsądne stosowanie, dobieranie i na koniec – doświadczanie, pozwoli nam stworzyć wymarzone wnętrza, w których pragniemy przebywać.

Magia detali

Nawet najpiękniej urządzone wnętrze nie będzie kompletne bez osobistych detali, które nadają przestrzeni wyjątkowy charakter. Wśród dekoracji czy przedmiotów użytkowych gromadzonych od wielu lat mogą znaleźć się rodzinne pamiątki, upominki, skarby wygrzebane na pchlim targu i zupełnie nowe, modne dodatki z sieciówek. Cała magia detali tkwi w zaskakujących zestawieniach starego z nowym, dzięki którym wnętrze obrasta we wspomnienia, doświadczenia i nabiera magicznej mocy, nazywanej również „duszą”. Projektując własną przestrzeń, nie próbujmy zamknąć się w ramach określonych przez popularne style czy kierunki – stawiajmy na nieoczywiste połączenia, kombinujmy i bądźmy kreatywni.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Znajdź wymarzone dodatki do swojego wnętrza >>

Światło i cień – kreatorzy nastrojowych wnętrz

Odpowiednie oświetlenie ma niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie. Innego światła potrzebujemy do wykonywania prozaicznych, codziennych czynności, innego do pracy i nauki, a jeszcze innego do odpoczynku. O ile stosunkowo łatwo wybrać oświetlenie funkcjonalne, o tyle stworzenie idealnego nastroju bywa nieco bardziej kłopotliwe. Światło i jego towarzysz światłocień potrafią wprowadzić do wnętrza nostalgiczny nastrój pełen charakteru – żeby zobaczyć, jak sprawnie działają, wystarczy wyłączyć górne lampy i pozwolić, by naturalny blask wkradł się do wnętrza przed okno.

Odpoczynek w naturalnym świetle koi zmysły, przybliża nas do natury i pierwotnego rytmu dnia. By zwolnić tempo i poddać się chwilom odprężenia, rozpalmy świecie – delikatny blask ognia pozwoli nam skupić się na sobie i odpocząć po wyczerpującym dniu. Umieszczone w dekoracyjnych lampionach dodadzą urody każdemu wnętrzu. W takim otoczeniu nie może zabraknąć komfortowych mebli wypoczynkowych, np. sofy Ondo z oferty VOX, której wygląd możemy dowolnie modyfikować, by jeszcze lepiej dopasować ją do konkretnego pomieszczenia.

Celebrowanie małych przyjemności

Nasz dom to przestrzeń, w której panują małe rytuały. To chwile, które pozwalają nam odetchnąć, zregenerować siły i optymistycznie przywitać nowy dzień. Rozpoczynają się w sypialni, tuż przed snem, a może o wiele wcześniej – z książką, kubkiem gorącego kakao, wśród dźwięków ulubionej muzyki. W tej szczególnie intymnej przestrzeni nasze zmysły odpoczywają i odnajdują spokój, który nie tak łatwo znaleźć dziś poza domem. Potrzeba bycia „inside” sprawia, że nasze rytuały nabierają szczególnego znaczenia i z niecierpliwością ich wyczekujemy.

Piękne wnętrze urządzone w zgodzie z naszym poczuciem estetyki to idealna miejsce do odpoczynku, w sypialni otaczajmy się więc tym, co sprawia nam przyjemnośćwygodne łóżko, miękka pościel, ulubione rośliny i delikatne światło, które wpada do przytulnego wnętrza. Jeśli od zawsze marzyliśmy o nastrojowym baldachimie nad łóżkiem, podarujmy sobie wyjątkowy prezent - w tej roli świetnie wypadnie łóżko z baldachimem 4 You z oferty Vox. Na stelaż narzućmy wybraną tkaninę, by stworzyć intymny klimat w sypialni.

Wspominając o celebrowaniu zwykłych chwil, nie sposób pominąć roli gotowania oraz jedzenia – szczególnie w sensualnym aspekcie angażującym zmysł smaku. W dzisiejszych czasach coraz częściej zastępujemy domowe potrawy „jedzeniem na mieście”, zatracając się w szybkim tempie życia. Razem z VOX namawiamy, by zwolnić, zatrzymać się na chwilę i zacząć cieszyć się codziennością, celebrując codzienne posiłki. Gotowanie może stać się wspaniałym rytuałem, jeśli tylko pozwolimy sobie na włączenie trybu „slow”. Piękne kompozycje na stole – stworzone z ulubionych kwiatów i naczyń sprawią, że każdy posiłek będzie wyjątkowy. Nakryty stół, wpadające przez okno promienie słońca i obecność naszych najbliższych utwierdzi nas w przekonaniu, że czasami warto na moment przystanąć i posmakować razem codzienności.

Urządzając nasze wnętrza, pamiętajmy, że wolność zaczyna się w domu. Nie stawiajmy przed sobą kolejnych ograniczeń, próbując wpasować się w ograne ramy popularnych kierunków wnętrzarskich. To my tworzymy nasz dom – nasze upodobania, emocje, przedmioty zbierane latami. Tutaj liczy się przede wszystkim to, co czujemy. Zaufajmy więc swoim zmysłom i otaczajmy się tym, na co lubimy patrzeć, czego dotyk sprawia nam przyjemność, dźwięk wprowadza w błogi nastrój relaksu, zapach przywodzi wyłącznie przyjemne skojarzenia, a smak rozpieszcza podniebienie. Tak po prostu.

>> VOX <<

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Trendy
Zobacz więcej artykułów w kategorii Trendy
Komentarze
Dla mnie przytulny dom to drewniane elementy, dużo roślin, firanki, miękkie poduchy , dywany itp. Jak kupiliśmy mieszkanie w przedwojennej kamienicy, zamówiliśmy renowację podłogi w parkietlux, odnowiliśmy meble z pchlego targu , a zamiast rolet mamy tradycyjne tekstylia w oknach. Do efektu końcowego jeszcze daleko, ale już jest przytulnie i domowo.
  • Dodano 12 miesiący temu
Nikt nie będzie oponował, że dla przytulnego efektu w aranżacji wnętrz kluczowe znaczenie ma odpowiedni dobór dodatków. Wiele osób nie pamięta jednak, że równie ważny jest odpowiedni wybór kluczowych strukturalnych elementów wykończeniowych, m.in. podłogi. Podłoga powinna być ciepła i miła w dotyku, aby dobrze wpasować się w przytulny klimat aranżacji i go nie zaburzać. Dobrym wyborem będą panele winylowe Arbiton (www.arbiton.com). Dobrze wygłuszają podłogę, są ciepłe w dotyku i mają przyjemną fakturę, dzięki czemu milo chodzi się po nich nawet bosymi stopami. Co ważne, świetnie współpracuja z ogrzewaniem podłogowym.
  • Dodano 11 miesiący temu

Zobacz więcej produktów