Dlaczego warto kupić gotowy projekt domu? Rozmowa z Klaudią Kosior z portalu Extradom.pl

Marząc o własnym, nowym lokum, najczęściej rozważamy plusy i minusy między zakupem mieszkania a budową domu. Kiedy finalnie zdecydujemy, iż lepszą opcja dla naszej rodziny jest dom z ogrodem i brak sąsiadów za ścianą, stajemy jednak przed kolejnymi wyborami. Decyzja o rozpoczęciu inwestycji niesie za sobą wiele pytań, przemyśleń i kalkulacji. Jednym z pierwszych ustaleń jest wybór miejsca nabycia odpowiedniego projektu. Wykonanie projektu na indywidualne zamówienia możemy zlecić architektowi lokalnemu. Drugą opcją jest zaś zakup projektu gotowego spośród wielu ofert dostępnych w internecie.

Co powinniśmy wziąć pod uwagę dokonując decyzji o zakupie projektu? Czy warto kupić gotowy projekt domu? Dla kogo lepszym wyborem będzie projekt indywidualny? W odpowiedzi na te i inne pytania, pomoże Doradca Klienta z portalu Extradom.pl, Klaudia Kosior.

Czy gotowe projekty domów cieszą się popularnością?

Jak najbardziej. Właściwie z kwartału na kwartał odnotowujemy coraz większy wzrost zainteresowania klientów gotowymi projektami domów. W obecnych czasach zakupy internetowe miało kogo dziwią i jednocześnie są niezwykle praktyczne. Oszczędzają czas, a związane z nimi transakcje finansowe są dokumentowane, co czyni je bezpiecznymi. W przypadku jakichkolwiek pytań, doradcy danego sklepu są dostępni telefonicznie czy e-mailowo, a zakupiony produkt zostaje nam doręczony prosto do domu. Takie same zasady dotyczą gotowych projektów domów. Przyszli inwestorzy chętnie więc kupują projekty przez internet, tym bardziej iż taki zakup niesie za sobą wiele innych korzyści.

Jak wygląda czas realizacji projektu gotowego? Czy znacznie różni się on w przypadku projektu wykonywanego na zamówienie?

Czas realizacji jest jednym z głównych aspektów różniących projekty domów od projektów indywidualnych. Wykonane już projekty dostępne są właściwie od ręki, więc od momentu złożenia zamówienia do dostarczenia przesyłki mija ok. 5 dni. Do tego czasu należy doliczyć także proces adaptacji projektu do warunków działki, zazwyczaj trwa on ok. 3-5 tygodni. Projekt wykonywany na zamówienie wymaga licznych spotkań i uzgodnień z architektem, a samo jego wykonanie wraz z nanoszeniem różnorakich poprawek może potrwać od kilku tygodni nawet do kilku miesięcy. Co prawda, same poszukiwania projektu gotowego również mogą zająć inwestorom więcej czasu (wymagają dokładnego przemyślenia własnych wymagań), jednak sprecyzowanie preferencji jest znacznie łatwiejsze jeśli widzimy już gotowy rysunek z układem pomieszczeń. Bardzo pomocne są również wizualizacje z zewnętrznym wyglądem domu. Podjęcie decyzji ułatwiają ponadto opinie, sugestie a także zdjęcia z realizacji osób, które wybudowały już swoje domy z oferty projektów gotowych.

Jakie inne czynniki decydują o tym, iż warto zdecydować się na zakup projektu przez internet?

Drugim najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze projektów gotowych są koszty. Gotowa dokumentacja jest znacznie tańsza, niż projekt indywidualny. Ceny zdecydowanej większości gotowych projektów domów wahają się w kwotach 2-4 tys. zł. Na wysokość ceny gotowego projektu najczęściej wpływa metraż oraz nowoczesne, zastosowane przez architekta rozwiązania uwzględnione w projekcie. Projekty willi i rezydencji nawet o dużej powierzchni użytkowej, a także projekty nowoczesnych domów pasywnych w przypadku dokumentacji gotowej, zazwyczaj nie przekraczają ceny 5-6 tys. zł.. Koszt standardowego projektu wykonywanego na zamówienie to średnio od 50 do 200 zł za 1m2. W efekcie projekt indywidualny najczęściej wiąże się z kosztem rzędu kilkunastu tysięcy złotych, a w przypadku domów energooszczędnych lub tych o większym metrażu, może sięgnąć jeszcze większych kwot.

### Czy niższa cena projektu gotowego nie wpływa na jakość dokumentacji ?

**Projekty gotowe zawierają pełną dokumenta ...

Czy niższa cena projektu gotowego nie wpływa na jakość dokumentacji ?

Projekty gotowe zawierają pełną dokumentację niezbędną do uzyskania pozwolenia na budowę. Każdy projekt gotowy sprzedawany jest w czterech egzemplarzach zawierających wszystkie potrzebne do realizacji części: architektoniczną, konstrukcyjną, instalacyjną, uprawnienia branżystów czy charakterystykę energetyczną. Wybierając gotowy projekt domu, mamy pewność że będzie to sprawdzona konstrukcja, dopuszczona do sprzedaży i tym samym realizacji. Tworzone są one przez pracownie architektoniczne z wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu projektów i uwzględniają różnorakie rozwiązania konstrukcyjne. Gwarantuje to prawidłowy przebieg inwestycji na każdym etapie.

Czy przy zakupie projektów gotowych powinniśmy liczyć się z dodatkowymi kosztami?

Dodatkowe koszty, które z pewnością powinniśmy wziąć pod uwagę przy realizacji projektu gotowego, to koszty jego adaptacji. Zależą one od takich czynników jak np. dany rejon kraju, warunki gruntowe na działce czy wymagania gminne. Ponadto każdy architekt lokalny operuje swoim własnym cennikiem. Oprócz tego, należy liczyć się z kosztem ewentualnych zmian, jeśli takowe chcemy wprowadzić. W grę mogą wchodzić także interesujące nas rozwiązania, oferowane bezpośrednio przez autora projektu gotowego za dodatkową opłatą np. pakiety związane z projektem wentylacji mechanicznej z rekuperacją czy instalacją kominka z płaszczem wodnym.

Czy po podliczeniu wszystkich tych kosztów dodatkowych nie okaże się że projekt gotowy cenowo wychodzi podobnie?

Nie, aczkolwiek trzeba podejść do tego w rozsądny sposób. Koszty samej adaptacji wahają się w kwocie 1200 - 2600 zł. Adaptacja jest niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę, więc z tymi wydatkami musimy liczyć się na pewno. Pozostałe rozwiązania nie muszą jednak wiązać się z kosztami. Drobne zmiany w projekcie takie jak te w kwestii okien, drzwi czy ścianek działowych nie wymagają nanoszenia ich na projekt i tym samym nie podrażają kosztów adaptacji - można wykonać je nawet w trakcie realizacji z kierownikiem budowy.

A co z dodatkowymi pakietami?

Jeśli chcemy skorzystać z dodatkowych rozwiązań grzewczych czy energooszczędnych również możemy zaoszczędzić - nie jest konieczne, aby projekt takich instalacji dokupować jako dodatek bezpośrednio od autora, czy też zlecać ich wykonanie architektowi adaptującemu. Obecnie większość firm wykonawczych, działających w danym zakresie np. wykonywania instalacji wentylacji mechanicznej czy pompy ciepła, oferuje bezpłatne wykonanie projektu takiej instalacji, jeśli zdecydujemy się na skorzystanie ich usług.

Co w takim razie wziąć pod uwagę aby uniknąć niepotrzebny kosztów w przypadku projektu gotowego?

Przede wszystkim należy wybrać projekt który nie będzie wymagał wielu zmian konstrukcyjnych. Podczas poszukiwań odpowiedniego projektu, na początku priorytetem powinna być dla nas działka. Musimy wziąć pod uwagę wymiary parceli oraz ustalone na jej obszarze odgórne wymagania gminne określone w Warunkach Zabudowy lub Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Przy określaniu wymiarów przyszłego domu warto zwrócić uwagę na wskazane przez prawo budowlane odległości od granicy działki (4 m od ściany z oknami oraz 3 od ściany bez okien). Z kolei warunki gminne mogą wyznaczać m.in. wymagany kąt nachylenia dachu, wysokość budynku, ułożenie kalenicy względem drogi, ilość kondygnacji i wiele innych parametrów budynku. Wybierając projekt zgodny konstrukcyjnie z wymaganymi kryteriami, nie będziemy musieli nanosić kosztownych zmian typowo konstrukcyjnych jak modyfikacje dachu czy zmniejszanie powierzchni zabudowy domu.

Projekty gotowe >> pełna oferta

Wiemy już, że projekt gotowy powinien zostać wybrany pod kątem odgórnych kryteriów gminnych. Ale czy znalezienie gotowego projektu, który jednocześnie odpowiada zarówno warunkom działki jak i naszym własnym wymaganiom, nie sprawia problemów?

Jeśli od zawsze marzyliśmy o wysokim domu piętrowym, a warunki naszej działki nie pozwalają na przekroczenie określonej wysokości domu, niestety musimy się z tym pogodzić, jednak wybierając projekt na zamówienie, również nie bylibyśmy w stanie tego „przeskoczyć”. Obecnie, oferta gotowych projektów domów jest naprawdę ogromna, dzięki czemu zdecydowana większość inwestorów jest w stanie wybrać dla siebie opcję idealną. Właściwie częściej spotykamy się z tym, że Inwestorowi odpowiada kilka projektów i nie wie który wybrać, niż z problemem braku budynku spełniającego wszystkie wymagania. Ściany uwzględnione wewnątrz domu, to głównie ściany działowe, których układ każdy inwestor może dowolnie modyfikować wedle własnych potrzeb. Samo znalezienie projektu przy uwzględnieniu wszelkich wymagań również nie powinno sprawiać problemów. Szukając projektu w internecie znajdziemy wiele pomocnych narzędzi jak np. różnorakie filtry, które dotyczą zarówno parametrów konstrukcyjnych jak i rozmieszczenia i ilości pokoi. Można także skorzystać z narzędzi umożliwiających zobaczenie tego, jak projekt będzie umiejscowiony na naszej działce czy zobaczyć bryłę w 3D. Wiele autorów udostępnia nawet przykładowe wizualizacje pomieszczeń w 3D. Dodatkowo wybór zawsze można przedyskutować z doświadczonym doradcą.

Dla kogo w takim razie lepszym wyborem będzie jednak zakup projektu na indywidualne zamówienie?

Zamówienie projektu u architekta na zlecenie, jest z pewnością bardzo dobrą opcją dla właścicieli problematycznych działek. Nie każda parcela posiada foremne wymiary, a w przypadku tych o niestandardowym kształcie, architekt może na zamówienie wykonać projekt budynku optymalnie wykorzystującego przestrzeń. Wybór projektu indywidualnego bywa niekiedy jedyną możliwą opcją. Dzieje się tak w przypadku gdy specyficzny kształt działki idzie w parze z restrykcyjnymi warunkami zabudowy lub MPZP (Miejscowy Plan zagospodarowania Przestrzennego). Projekt na zamówienie to też świetna opcja dla indywidualistów. Wybierając takie rozwiązanie mamy pewność, że nasz dom będzie niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju - jest to istotne dla wielu osób, którym marzy się dom bardzo finezyjny lub nad wyraz nowoczesny.

Wybór idealnego projektu domu to niełatwa decyzja. Pod uwagę należy wziąć wiele wytycznych - parterowy, z garażem, a może lepiej poddasze do adaptacji i jeszcze piwnica? Wariantów jest wiele, a wybranie właściwego projektu nie zawsze przychodzi łatwo. Wiemy jakie to trudne od 20 lat specjalizujemy się w doradztwie przy wyborze i zakupie projektu domu. Z naszych usług skorzystało już ponad 100 tysięcy osób, a grupa zadowolonych Klientów nieustannie rośnie.

Klaudia Kosior, doradca klienta w extradom.pl, od 6 lat pomaga spełnić marzenia o własnym domu pomagając w dokonaniu najlepszego wyboru.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Domy
Zobacz więcej artykułów w kategorii Domy
Komentarze

Zobacz więcej produktów