5 rodzajów okapów kuchennych – czym się od siebie różnią? Jaki wybrać?

Okap to jedno z ważniejszych urządzeń w każdej kuchni. Za jego sprawą usuwane są wszelkie niepożądane zapachy, które powstają w procesie gotowania. Co więcej, urządzenie to pochłania również cząsteczki pary i tłuszczu, skutecznie oczyszczając powietrze i dbając o zachowanie właściwego poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Jednak na jaki model się zdecydować – wyspowy, teleskopowy, kominowy, podszafkowy czy do zabudowy? Nie wiesz, który najlepiej sprawdzi się w Twojej kuchni? Razem z marką Kernau, liderem wśród producentów okapów na polskim rynku, podpowiemy, na co zwrócić uwagę wybierając okap!

Przy wyborze okapu należy kierować się, przede wszystkim, funkcjonalnością – by osiągnąć oczekiwane efekty, warto dobrać urządzenie odpowiednie dla miejsca jego położenia, a także dopasowane do wielkości naszej kuchni. Ogromne znaczenie ma również jego wygląd, czasami chcemy, by subtelnie wtopił się w otoczenie, innym razem – by stał się prawdziwą ozdobą naszego wnętrza. Na szczęście szeroki wybór okapów sprawia, że każdy znajdzie model idealnie dopasowany do swojej kuchni. Okapy marki Kernau produkowane są w Polsce, a w ofercie producenta znajdziemy ponad 80 modeli w różnych wersjach kolorystycznych. Na jaki się zdecydować?

1. Okapy wyspowe

Modele wyspowe, jak sama nazwa wskazuje, montowane są do sufitu nad wyspą kuchenną i umieszczoną na niej płytą grzewczą. Taka lokalizacja sprawia, że okap staje się widocznym elementem kuchni, która przecież niejednokrotnie połączona jest z salonem – z tego względu modele wyspowe charakteryzują się wyjątkową dbałością o design.

2. Okapy kominowe

Tego typu okapy montowane są do ściany. Ich działanie opiera się na trybie wyciągu lub pochłaniacza. Działanie wyciągu opiera się na zasysaniu powietrza z parą i zapachami oraz odprowadzaniu go na zewnątrz (najczęściej przez przewód kominowy), natomiast pochłaniacza – na oczyszczaniu powietrza i wdmuchiwaniu go z powrotem do kuchni. Wybór zależy od możliwości montażowych oraz indywidualnych preferencji domowników.

3. Okapy podszafkowe

Modele podszafkowe montowane są w zabudowie górnej tuż nad płytą grzewczą. Stają się zupełnie niewidoczne, jednak doskonale spełniają swoje zadanie. Warto dodać, że cena tego rodzaju urządzeń jest niezwykle atrakcyjna.

Wybierz idealny okap do swojej kuchni >>

4. Okapy teleskopowe

Okapy teleskopowe przeznaczone są do zabudowy – umieszcza się je w szafce kuchennej, dzięki czemu są niemal niewidoczne. Posiadają specjalną szufladę, która zwiększa powierzchnię pochłaniającą. To idealny okap do małej kuchni, w której liczy się funkcjonalne zagospodarowanie metrażu.

5. Okapy do zabudowy

Nie należy zapominać o okapach do zabudowy, wśród których znajdziemy nowość marki Kernau. Mowa o okapach KBH 0590 B Gesture i KBH 0560 B Gesture – model tej występuje w dwóch szerokościach. Te okapy z pewnością zadowolą miłośników nowinek technologicznych, ponieważ ich pracą steruje się za pomocą gestu. To ogromne ułatwienie w kuchni, w której często podczas przygotowywania posiłków mamy ręce pokryte mąką czy innymi produktami spożywczymi.

Każdy z wymienionych modeli okapów marki Kernau został wyposażony w technologie, które sprawiają, że urządzenia te są funkcjonalne i ergonomiczne. Timer, Szczelinowy System Zasysania, oświetlenie LED, czy sterowanie gestem lub pilotem mają za zadanie ułatwić codzienne czynności wykonywane w kuchni. Kernau buduje swoją ofertę w taki sposób, by dostarczyć konsumentom produkty najwyższej jakości. Sprawdź i wybierz urządzenie godne Twojej kuchni.

>> KERNAU <<

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Produkty
Zobacz więcej artykułów w kategorii Produkty
Komentarze
Podoba mi się funkcjonalność gestów w tych okapach do zabudowy. Genialne rozwiązanie. Wiadomo, że jak się gotuje to ręce rzadko kiedy są czyste i suche. A upaćkane okapy to taki standard w kuchniach, gdzie się dużo gotuje. U znajomej widziałam też trochę inny patent. Tam okap Solgazu włączał się pod wpływem zmiany temperatury albo wzrostu wilgotności. Po prostu wykrywał, że coś się gotuje. Oczywiście ręcznie też można było włączyć ale automatyka jak się sprawdza to mniej człowiek ma na głowie.
  • Dodano rok temu