Osłony okienne bezpieczne dla dziecka. Jakie normy powinny spełniać rolety i żaluzje?

Urządzając wnętrze, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego komfort użytkowy oraz design, ale również na bezpieczeństwo. Zwłaszcza bezpieczeństwo najmłodszych. Zabezpieczenie kontaktów, schodów, drzwi, okien, szafek, narożników jest czymś oczywistym. Razem z firmą ANWIS przedstawiamy rozwiązania w osłonach przeciwsłonecznych, które pomogą Ci stworzyć przestrzeń przyjazną dla Twojego dziecka.

Rolety i żaluzje wewnętrzne powinny być wyposażone w elementy zapewniające ich bezpieczne użytkowanie zgodnie z europejską normą PN-EN 13120+A1:2014-04.

Osłony okienne z zabezpieczeniami Child Safety

Sznurki i koraliki, za pomocą których obsługiwane są niektóre osłony okienne, mogą utworzyć niebezpieczną dla dzieci pętle. Dlatego rolety i żaluzje instalowane w przestrzeni, w której przebywają małoletni, powinny posiadać specjalne zabezpieczenia, takie jak: zrywalny łącznik (samorozpinający się łącznik sznurka kulkowego lub końcówki sznurków żaluzji), wypinający się pod ciężarem mechanizm (Fly Wheel) lub napinacze sznurka (zabezpieczające przed swobodnym zwisaniem). Elementy te dostępne są w standardowym wyposażeniu produktów ANWIS i mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa dzieci.

Samorozpinający łącznik sznurków sterujących
Samorozpinający łącznik sznurków sterujących

W produktach ze sterowanie sznurkowym, takich jak żaluzje poziome, napinacz sznurka pełni rolę uchwytu, wokół którego możesz owinąć nadmiar sznurka pozostałego po podniesieniu osłony. Z kolei w systemach, gdzie koraliki tworzą jednolitą pętlę, napinacz pełni funkcję zaczepu, w który możesz wpiąć swobodnie opadający łańcuszek. W ten sposób utrzymasz go blisko okna lub ściany (w zależności od sposobu montażu osłony). Ten rodzaj zabezpieczenia używany jest m.in. w roletach rzymskich, materiałowych oraz żaluzjach plisowanych.

System napiętej pętli
System napiętej pętli

Osłony powinny być także wyposażone w łącznik, który przerwie pętle w przypadku zbyt dużej siły nacisku na sznurek lub łańcuszek. Rozczepioną końcówkę możesz ponownie połączyć z elementami sterującymi, co w żaden sposób nie wpłynie na dalsze sterowanie roletą lub żaluzją. Dodatkowo wybierając osłony z opcją Child Safety masz pewność, że długość mechanizmu sterującego zostanie odpowiednio dopasowana do gabarytów osłony. Dzięki temu końcówka pętli będzie znajdowała się na bezpiecznej wysokości od podłogi, poza zasięgiem dziecka.

Odpowiednio dobrana długość elementów sterujących
Odpowiednio dobrana długość elementów sterujących

W wybranych systemach ANWIS tj. roletach rzymskich oraz w żaluzjach plisowanych VX można zastosować mechanizm „Fly Wheel”. W momencie nadmiernego obciążenia pętli sznurka kulkowego dochodzi do wypięcia części operacyjnej łańcuszka, którą można w prosty sposób ponownie zamontować.

Mechanizm Fly Wheel
Mechanizm Fly Wheel
Wybierz osłony okienne do swoich wnętrz >>

Osłony bez koralika i sznurka

W ofercie ANWIS znajdziesz również osłony, które nie wymagają użycia sznurka oraz łańcuszka. Jednym z przykładów mogą być plisy wyposażone w mechanizm sprężynowy. Ich konstrukcja zapewnia cichą i szybką pracę osłony, bez wykorzystania zewnętrznych elementów sterujących. Dzięki temu jest wyjątkowo bezpieczna dla najmłodszych i odpowiada standardowi Child Safety.

Żaluzja plisowana - sterowanie bez użycia sznurków
Żaluzja plisowana - sterowanie bez użycia sznurków

Ciekawym rozwiązaniem są również osłony sterowane uchwytem, zlokalizowanym na rynnach łączących tkaninę. Za przykład mogą tu posłużyć rolety rzymskie RVS oraz plisy. Brak luźnych detali sterujących, które mogłyby stwarzać zagrożenie dla malca, sprawia, że doskonale sprawdzą się w pokoju dziecięcym.

Bezpieczeństwo Twojego dziecka z pewnością poprawią też osłony sterowane elektrycznie. Ten rodzaj napędu dostępny jest we wszystkich roletach i żaluzjach marki ANWIS. Umożliwia sterowanie za pomocą pilota lub urządzeń mobilnych.

Roleta sterowana elektrycznie
Roleta sterowana elektrycznie

Wybierając osłony okienne, zwróć uwagę, by ich obsługa była zgodna z obowiązującymi normami. Odpowiednio dobrane rolety i żaluzje sprawią, że pomieszczenia w Twoim domu będą bezpieczne dla małych dzieci.

>> ANWIS <<

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Produkty
Zobacz więcej artykułów w kategorii Produkty
Komentarze